لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۳۴

ریاض: اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند همه معادلات دگرگون خواهد شد


فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی

وزیر خارجه عربستان می‌گوید، در صورتی که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، همه معادلات به هم می‌خورد و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به سمت تضمین امنیت‌شان گام برخواهند داشت.

فیصل بن فرحان آل سعود دیروز یکشنبه در مصاحبه با کنفرانس سیاست جهانی در ابوظبی گفت که اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، همه معادلات دگرگون خواهد شد.

او افزود که در فضای بسیار خطرناکی در منطقه به سر می‌برند و انتظار این است که کشورهای منطقه قطعاً به سمتی خواهند رفت که امنیت خودشان را تضمین کنند.

او توضیح بیشتری در این زمینه نداد، ولی این احتمال می‌رود که با ساخت سلاح هسته‌ای از سوی ایران، رقابت برای داشتن تسلیحات اتمی در شرق میانه تشدید یابد.

ایران در حال حاضر غنی‌سازی ۶۰ درصدی یورانیم را دنبال می‌کند و به گزارش‌ ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی، تاکنون بیش از ۶۲ کیلوگرام یورانیم با این غنا تولید کرده است.

تاسیسات آب سنگین اراک واقع در 190 کیلومتری جنوبغرب تهران عکس از آرشیف
تاسیسات آب سنگین اراک واقع در 190 کیلومتری جنوبغرب تهران عکس از آرشیف

برای ساخت یک بمب هسته‌ای نیاز به حدود ۲۵ کیلوگرام یورانیم ۹۰ درصدی است.

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی امریکا ماه گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد که برای تبدیل یورانیم ۶۰ درصدی به ۹۰ درصد تنها چند هفته زمان نیاز است.

گفت‌وگوهای هسته‌ای در حالی متوقف شده که قدرت‌های غربی ایران را به طرح خواسته‌های غیرمنطقی متهم می‌کنند و تمرکز بر روی جنگ روسیه و اوکراین و همچنین ناآرامی‌های داخلی در ایران بر سر کشته شدن مهسا امینی ۲۲ ساله در بازداشت پولیس گشت ارشاد به اتهام بد حجابی می باشد.

در این حال، روز جهانی حقوق بشر که هر سال دهم دسمبر برگزار می‌شود، با نگرانی فزاینده نسبت به احتمال اعدام شمار بیشتری از بازداشتی‌ها در ایران همزمان بود.

شاهزاده رضا پهلوی و شهبانو فرح پهلوی در بیانیه‌هایی به مناسبت هفتاد و چهارمین سالروز صدور اعلامیه حقوق بشر، که روز جهانی حقوق بشری محسوب می‌شود، خواهان کوشش بیشتر جامعه جهانی برای دفاع از حقوق بنیادین مردم و معترضان در ایران شدند.

XS
SM
MD
LG