لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۳۵

ملل متحد پنجصد خانه جدیداً اعمار شده را به زلزله زده‌های پکتیکا تحویل می‌دهد


خانه های که برای آسیب دیده های زلزله در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا جدیداً اعمار شده اند

انتظار می‌رود که کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در هفته جاری صد‌ها خانه را به زلزله زدگان ولسوالی برمل ولایت پکتیکا تحویل دهد.

به گفته این کمیشنری ساخت پنجصد خانه در ولسوالی برمل پکتیکا به مرحله نهایی آن رسیده است.

زلزله ۲۲ جون امسال هزاران خانه را در ولسوالی‌های برمل و گیان ولایت پکتیکا و ولسوالی سپیره ولایت خوست ویران کرد، جان بیش از هزار نفر را گرفت و هزاران نفر دیگر را زخمی کرد.

پیتر کسلر مسئول مطبوعاتی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دیروز به رادیو آزادی گفت که در جریان این هفته ساخت پنجصد خانه در ولسوالی برمل تکمیل می‌شود و به نیازمندان توزیع خواهد شد.

او گفت که طبق وعده این اداره خانه‌های بیشتر در آینده‌های نزدیک ساخته و به زلزله زده‌ها توزیع خواهد شد: "یو ان ایچ سی آر در مرحله نهایی ساخت پنجصد خانه است، دوصد خانه دیگر تا پایان سال تکمیل می‌شود و در اوایل سال ۲۰۲۳ ما سه صد خانه دیگر را تکمیل خواهیم کرد."

از سوی دیگر، زلزله زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا از فرا رسیدن زمستان سخت نگران اند، شماری از آنها در صحبت با رادیو آزادی ادعا کردند که طالبان به آنها گفته اند که با رسانه‌ها صحبت نکنند.

دو تن از آنها که از ترس طالبان نخواسته اند نام های‌شان گرفته شود وضعیت شانرا چنین ابراز کردند: "مردم ولسوالی گیان با مشکل زیاد دچار اند، این منطقه کوهستانی است، سرما شدید است، از مسئولان یو ان ایچ سی آر خواهشمندیم که کمک کنند، هوای سرد خسارات بیشتری را نسبت به زلزله وارد خواهد کرد. مردم گودال‌های حفر کرده اند و گودال‌ها نم دارند و بسیاری از مردم را به درد استخوان و دیگر درد‌ها مبتلا کرده."

" زمستان فرا رسیده، کودکان همه مبتلا به سینه و بغل شده اند، زنان هم به درد استخوان مبتلا شده و از بیماری روماتیزم رنج می‌برند."

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان وعده داده که سال آینده میلادی که برای آغاز آن کمتر از سه هفته باقی مانده است، به زلزله زده‌ها در ولسوالی گیان پکتیکا و ولسوالی سپیره خوست هم سرپناه اعمار کند.

XS
SM
MD
LG