لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۴۰

جهان

نتایج یک سروی در مورد آواره گان جنگ اوکراین در جرمنی منتشر شد

تصویر آرشیف: مهاجرین اوکراینی در جرمنی
تصویر آرشیف: مهاجرین اوکراینی در جرمنی

نتایج یک سروی در مورد شهروندان اوکراین که از جنگ در کشور شان به جرمنی گریخته اند به روز پنجشنبه در برلین نشر شد.

بر اساس این سروی ، بیش از یازده هزار اوکراینی که از آنها سوال شده است ، ۲۶ درصد آنها گفته اند که میخواهند برای همیش در جرمنی بمانند و ۱۱ درصد دیگر گفته اند که می خواهند برای چندین سال در جرمنی زندگی کنند.

۳۴ درصد از اشتراک کنندگان سروی گفته اند که پس از پایان جنگ در اوکراین می خواهند که به کشور خود برگردند و ۲۷ درصد دیگر گفته اند که در این باره هنوز تصمیم نگرفته اند. در این میان صرف دو در صد گفته اند که پلان دارند که در خلال یک سال به اوکراین بازگردند.

به گزارش خبرگزاری دی پی ای آلمان ، این سروی از سوی مرکز تحقیقاتی کاریابی ، مرکز تحقیقاتی ادارۀ فدرال در امور مهاجرین و پناهجویان و چند نهاد دیگر بین ماه های آگست و اکتوبر اجرا شده است.

تهاجم ناموجۀ روسیه بر اوکراین از ۲۴ ماه فبروری امسال تاکنون ادامه دارد که بر اثر آن ده ها هزار نفر کشته و میلیون ها تن آواره شده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

حملات مسلحانه در جمهوری داغستان روسیه، ۹ کشته و ۲۵ زخمی برجای گذاشت

یکی از مراکزی که در جمهوری داغستان روسیه هدف حمله قرار گرفته است.
یکی از مراکزی که در جمهوری داغستان روسیه هدف حمله قرار گرفته است.

در حملات افراد مسلح در جمهوری داغستان روسیه حد اقل ۹ نفر به شمول هفت سرباز پولیس و یک کشیش کشته شده‌اند. این حملات روز گذشته در شهرهای «مهاج قلعه» و «دربند» انجام شده‌اند. مقامات امنیتی روسیه می‌گویند که دو حمله کننده کشته شده و عملیات برای بازداشت حمله کننده‌گان دیگر دوام دارد.

جمهوری داغستان روسیه که تعداد نفوس مسلمانان آن زیاد است با جمهوری‌های گورجستان و آذربایجان مرز مشترک دارد.

در این حملات حد اقل ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند .

تا حال هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته، ولی در سال‌های گذشته، گروه دولت اسلامی داعش، حملات متعددی را در روسیه انجام داده که خونین‌ترین آن در ماه ماچ سال جاری در یک تالار کنسرت در مسکو بود که در آن ۱۴۵ نفر کشته شده و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

حزب‌الله لبنان یک قرارگاه اردوی اسرائیل را هدف قرار داد

حملۀ حزب‌الله لبنان به یک مقر اسرائیل
حملۀ حزب‌الله لبنان به یک مقر اسرائیل

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان امروز یکشنبه ۳ سرطان اعلام کرد که با استفاده از طیاره‌های بی‌سرنشین، یک قرارگاه اردوی اسرائیل را در شمال این کشور هدف قرار داده است.

بر اساس گزارش فرانس‌پرس، این حمله حزب‌الله در واکنش به کشته شدن یک فرمانده اسلام‌گرای این گروه صورت گرفته است.

اسرائیل و حزب‌الله از زمان آغاز جنگ در نوار غزه در ماه اکتوبر سال ۲۰۲۳، تقریباً روزانه در مرز میان اسرائیل و لبنان به تبادل آتش می‌پردازند.

حزب‌الله متحد نزدیک گروه حماس است. گروه حماس از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا به‌عنوان سازمان تروریستی شناخته شده است.

یک سفینه مشترک تحقیقاتی فرانسه و چین به فضا پرتاب شد

تصویر آرشیف: سفینه فضایی
تصویر آرشیف: سفینه فضایی

یک سفینۀ فضایی فرانسوی - چینی روز شنبه (۲۲ جون) به فضا پرتاب شد که این مسئله، نمونه‌ای قابل توجه از همکاری بین یک قدرت غربی و یک قدرت بزرگ آسیایی، محسوب می شود.

این سفینۀ که توسط انجنیران فراسه و چین انکشاف یافته، دو دستگاه فرانسوی و دو دستگاه چینی را با خود حمل می کند. این وسایل انفجاراتی را در فضا، مطالعه می کنند که نور آن پس از میلیاردها سال نوری به زمین می رسد.

اداره ملی فضایی چین اعلام کرده که این سفینۀ فضایی ۹۳۰ کیلوگرامی با یک راکت چینی از یک پایگاه فضایی در جنوب غرب ولایت سیچوان "به موفقیت" به فضا پرتاب شده است.

رئیس سازمان صحی جهان بر اهمیت موسیقی در حفظ سلامتی انسان‌ها، تاکید کرد

تعدادی از دانش آموزان لیسه موزیک افغانستان که در پرتگال کنسرت اجرا کردند
تعدادی از دانش آموزان لیسه موزیک افغانستان که در پرتگال کنسرت اجرا کردند

رئیس سازمان صحی جهان (دبلیو. اچ. او) می گوید که موسیقی ابزار قدرتمندی است که انسان را تحت تأثیر قرار داده، تحرک بخشیده به انسان انگیزه می دهد تا به گفتۀ او تغییرات معنی داری را ایجاد کند.

تدروس ادهانوم گبریسوس روز شنبه (۲۲ جون) در شبکۀ اکس(تویتر سابق) همچنین نوشته که مشتاقانه منتظر فستیوال شهروند جهان ۲۰۲۴ (Global Citizen Festival) است که توسط دبلیو. اچ. او سازماندهی شده، و به گفتۀ او صدا های رسای بسیاری ها را برای برابری و مساوات گرد هم می آورد.

رئیس سازمان صحی جهان در حالی از قدرت موسیقی برای تغییرات معنی دار در زندگی انسان ها یاد کرده که طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی نواختن، پخش و حتی شنیدن موسیقی را در افغانستان منع کرده اند.

جنبش تحفظ پشتون خواهان جلوگیری از نا امنی ها در وزیرستان شمالی شد

گردهمایی اعضای جنبش تحفظ پشتون در منطقه رزمک وزیرستان شمالی پاکستان
گردهمایی اعضای جنبش تحفظ پشتون در منطقه رزمک وزیرستان شمالی پاکستان

جنبش تحفظ پشتون روز شنبه (۲۲ جون) یک نشست بزرگ اعتراضی را در منطقه رزمک در وزیرستان شمالی، در حمایت از تردد آزاد و تجارت و علیه ناامنی و آنچه که فعالان این جنبش کشتارهای هدفمند می خوانند، دایر کرد.

عید رحمان وزیر، رئیس شاخه وزیرستان شمالی جنبش تحفظ پشتون، به روز شنبه به بخش پاکستان رادیو آزادی گفت که افراد زیادی از مناطق مختلف پشتون نشین ولایات خیبرپختونخوا و بلوچستان در این نشست اعتراضی شرکت داشتند.

این نشست اعتراضی در حالی دایر شده که مردم وزیرستان شمالی و جنوبی، دره اسماعیل خان، بنو و سایر مناطق خیبر پختونخوا از ناامنی شکایت دارند.

بر اساس گزارش بخش پاکستان رادیو آزادی، در سال ۲۰۲۴ میلادی ۲۸ حمله هدفمند در وزیرستان شمالی صورت گرفته و در سال ۲۰۲۳ میلادی بیش از ۵۰ تن از رهبران قبایل، جوانان، فعالان سیاسی، علمای دینی و نیروهای امنیتی در اثر حملات تروریستی کشته و زخمی شده اند.

معاون وزیر خارجه امریکا در سفر به ویتنام به تحکیم روابط میان واشنگتن و هانوی تاکید کرد

بیرق ایالات متحده امریکا
بیرق ایالات متحده امریکا

دنیل کریتن برینک، معاون وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور شرق آسیا و پسیفیک گفته است که تنها ویتنام تصمیم گرفته می‌تواند که چگونه از استقلال و منافع اش با بهترین شکل پاسداری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کریتن برینک امروز جمعه، ۲ ماه سرطان، در جریان دیدار از هانوی، پایتخت ویتنام این سخن را ابراز کرد.

او در صحبت با چند رسانه افزوده است که مشارکت ایالات متحده و ویتنام هرگز قوی‌تر از حال حاضر نبوده است.

آقای کریتن برینک به روز جمعه، اول ماه سرطان، به هانوی رسید.

پیش از این سفر دیپلومات امریکایی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه وارد ویتنام شده بود که سفر وی، شدیداً مورد انتقاد واشنگتن قرار گرفت.

زلینسکی از متحدان غربی خود خواست « تروریست‌های روسیه» را نابود کنند

 ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین
ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین

ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین گفته است که در نتیجۀ بمباران شهر خارکیف توسط روسیه پس از چاشت امروز جمعه، ۲ ماه سرطان، دستکم ۳ تن کشته شدند.

زلینسکی در شبکۀ تلگرام نوشته است که بمب‌های رهبری شدۀ روسیه باید متوقف شود.

او افزوده است که به تصامیم قاطع «شرکای» خود نیاز دارند تا به گفته اش «تروریست» های روسیه و طیاره‌های جنگی آن کشور را نابود کنند.

ایهور تیری هوف، شاروال خارکیف گفته است که در بمباران شهر خارکیف ۳۴ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفتۀ مقامات خارکیف، چهار بمب امروز بر این شهر پرتاب شد که به ساختمان های مسکونی، دکان‌ها و ایستگاه‌های حمل و نقل عامه نیز زیان رسانده است.

اردوی روسیه زیر بنا های انرژی اوکراین را با موجی از حملات تازه، هدف قرار داد

در نتیحه حملات پی هم اردوی روسیه به زیرساخت های انرژی در اوکراین، جریان برق در شماری از مناطق قطع شده است.
در نتیحه حملات پی هم اردوی روسیه به زیرساخت های انرژی در اوکراین، جریان برق در شماری از مناطق قطع شده است.

وزارت انرژی اوکراین میگوید که روسیه با استفاده از راکت و طیاره های بی سرنشین، صبح امروز شنبه، بر زیربنا های انرژی اوکراین حمله کرده است.

همزمان تصدی ملی برق اوکراین، موسوم به اوکرینیرهو، در بیانیۀ روی شبکۀ تلیگرام گفته است که دو کارمند این اداره در نتیجۀ این حملات در منظقۀ زاپاروژیا زخمی و به شفاخانه منتقل شده اند.

وزارت انرژی اوکراین میگوید که حملات روسیه سبب قطع سیم های هوایی برق و در نهایت قطع جریان برق در مناطق شرقی این کشور شده است.

به گفتۀ تصدی ملی برق اوکراین این سومین حملۀ گستردۀ روسیه بر زیربنها های انرژی اوکراین در سه ماه گذشته است.

تخمین میشود که نزدیک به نصف زیربنا های انرژی اوکراین در نتیجۀ حملات روسیه در ماه های گذشته ویران شده باشند.

حکم اعدام توماج صالحی آوازخوان معروف ایران، لغو شد

توماج صالحی آواز خوان معروف ایرانی که به دلیل حمایت از اعتراض های سراسری در ایران، زندانی شده است
توماج صالحی آواز خوان معروف ایرانی که به دلیل حمایت از اعتراض های سراسری در ایران، زندانی شده است

امیر رئیسیان، وکیل مدافع توماج صالحی، آوازخوان معترض زندانی ایران، امروز اعلام کرد که ستره محکمه [دیوان عالی] این کشور حکم اعدام صالحی را لغو کرده است.

صالحی بخاطر حمایت از اعتراض‌های سراسری سال ۱۴۰۱ به دنبال مرگ مهسا امینی، زندانی شده است.

او از معترضان، افراد بازداشت شده و فعالان سیاسی حمایت می‌کرد.

به گزارش رادیو فردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، رئیسیان در شبکۀ ایکس یا «توییتر سابق» نوشت، طوری که انتظار می‌رفت ستره محکمه از یک «خطای غیرقابل جبران قضایی» جلوگیری کرد و دستور لغو حکم اعدام صالحی را داد.

او افزوده است که بر اساس حکم ستره محکمۀ ایران، پروندهٔ صالحی برای رسیدگی به شعبهٔ زیربط ارجاع خواهد شد.

امیر رئیسیان در ماه اپریل گفته بود که صالحی در پیوند به پرونده اش مربوط به سال ۱۴۰۱ از سوی محکمه انقلاب اصفهان به اعدام محکوم شده است. این حکم اعتراض گستردۀ جهانی را در پی داشت.

تلاش‌ها به هدف برقراری آتش‌بس در غزه، شدت گرفته است

در نتیجه ادامه جنگ در غزه، بخش های وسیعی از این شهر به ویرانه مبدل شده و صد ها هزار نفر مجبور شده اند خانه های خود را ترک کنند.
در نتیجه ادامه جنگ در غزه، بخش های وسیعی از این شهر به ویرانه مبدل شده و صد ها هزار نفر مجبور شده اند خانه های خود را ترک کنند.

قطر روز جمعه اعلام کرد که تلاش‌ها برای از بین بردن فاصله میان اسرائیل و حماس را افزایش داده است تا هر دو جانب بتوانند به آتش‌بس در غزه دست یابند و گروگان‌های اسرائیلی آزاد شوند.

ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا، حماس را به عنوان یک گروه تروریستی می شناسند.

قطر، ایالات متحده امریکا و مصر چندین ماه است که در حال مذاکره برای آتش بس در غزه هستند.

در جریان جنگ در منطقه که پس از حمله گروه حماس به اسرائیل در ۱۱ اکتوبر سال گذشته آغاز شد، در ماه نوامبر یک آتش بس کوتاه مدت نافذ گردید که در نتیجه آن بیش از ۱۰۰ گروگان از سوی حماس آزاد شدند.

پس از آن تلاش ها برای برقراری آتش بس دیگر در منطقه، با بن بست مواجه شده است.

از سوی دیگر، گزارش شده است که در حمله روز گذشته نیروهای اسرائیل به کمپ های بیجا شدگان فلسطینی در شهر رفح در جنوب غزه، دست کم ۲۵ نفر کشته و حدود ۵۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

این حمله پس از نزدیک به یک ماه، در حالی صورت می گیرد که در نیتجه بمباران نیروهای اسرائیل در یک کمپ در جنوب غزه حداقل ۳۵ نفر کشته شده بودند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG