لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۵۲

منابع حکومت طالبان: تونل مسدود شدهٔ سالنگ به روز چهارشنبه به صورت کامل باز می‌شود


نمایی از داخل تونل سالنگ در نتیجه آتش سوزی مسدود گردیده بود

منابع مسؤل میگویند قرار است شاهراه سالنگ پس از چهار شبانه روز ، صبح روز چهارشنبه دوباره به روی ترافیک باز گردد.

ملا عزیز الله عمر قوماندان امنیه طالبان در ولایت پروان دراین مورد شام روز سه شنبه به رادیو آزادی توصیحات بیشتر داد:

« ما همین حالا از سالنگ آمدیم ، آنطرف (سالنگ شمالی) هم رفتیم راه باز شده است مشکل وجود ندارد ،‌تانکر اخیر هم کشیده شد،فردا به موتر های خُرد مسافر بری که طرف شمال و یا جنوب میایند صدفیصدی راه باز میباشد ، و به موتر های بابری بزرگ شاید دو و یا سه روز را دربر بگیرد که برای شان اجازه ورود داده شود، به دلیل این که اولویت مسافرین استند که دوطرف منتظر اند،»

بگفته این فرمانده طالبان٬ نیروهای عملیات بدنه های وسایط سوخته را از داخل تونل سالنگ بیرون کردند و این تونل درحال حاضر از وجود لاشه های وسایط سوخته و بجا مانده از آتش سوزی پاک گردیده و سر از روز چهارشنبه تنها موتر های مسافر بری می توانند که از این شاهراه عبور کنند.

ملا عزیز الله عمر قوماندان امنیه طالبان در ولایت پروان با گروهی از افراد طالبان در جوار تونل سالنگ
ملا عزیز الله عمر قوماندان امنیه طالبان در ولایت پروان با گروهی از افراد طالبان در جوار تونل سالنگ

قوماندان امنیه طالبان درولایت پروان همچنان میگوید کاروان های تجارتی از وسایط سنگین وزن وبار بری ، دو الی سه روز بعد از روز چهارشنبه اجازه عبور از شاهراه سالنگ را خوهند داشت:

«امروز به دلیل بعضی موارد به کسی اجازه نبود که آن طرف بروند چون اطفایه و اسکواتور مصروف پاکاری بودند»

در نتیجه آتش سوزی در تونل سالنگ ۳۱ نفر کشته شده و ۳۷ تن دیگر جراحت برداشتند

شاهراه سالنگ پس از آن جمعه شب گذشته به روی ترافیک مسدود شد که به گفته مقامات محلی طالبان درپروان٬ به اثر جدا شدن بدنه متحرک یا ماشین یک تانکر نفت کش و بر خورد آن به سرک ، آتش سوزی به وقوع پیوست.

مسوولین در سالنگ گفته اند که وسایط سوخته را از داخل تونل بیرون کشیده اند
مسوولین در سالنگ گفته اند که وسایط سوخته را از داخل تونل بیرون کشیده اند

سید حکمت الله شمیم سخنگوی والی طالبان در پروان به رادیو آزادی گفت در این آتش سوزی ۳۱ تن کشته و ۳۷ تن دیگر زخمی شده اند. بگفته وی تمامی قربانیان حادثه ، مسافرین از افراد غیرنظامی اند که از داخل تونل سالنگ در حال عبور بودند.

مسؤلین حکومت محلی طالبان در حالی اعلام میکنند که صبح چهارشنبه شاهراه سالنگ به روی ترافیک باز میشود که صدها عراده ازموترکاروان های مسافرین به خصوص راننده گان وسایط باربری در دو طرف جاده سالنگ جنوبی و سالنگ شمالی برای ورود به این گذرگاه کوهستانی در انتظار به سر برده ، با مشکلات روبه رو اند . آنها برای باز شدن این شاهراه لحظه شماری میکنند.

XS
SM
MD
LG