لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۵۴

افغانستان

یک بیماری مشکوک در ولایت زابل جان دو طفل را گرفته است

ولایت زابل در نقشه افغانستان

یک بیماری مشکوک در ولایت زابل، جان دو کودک را گرفته و نزدیک به ۸۰ تن دیگر نیز بیمار شده اند.

موارد فعال این بیماری در منطقه ای فتوزی ولسوالی شاه جوی زابل دیده شده است.

عبدالحکیم حکیمی رئیس صحت عامه طالبان در زابل شام روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت:

«مریضی که خونریزی از راه دهن و بینی داشته و همچنان سرفه و تب نیز با خود دارد، به وجود آمده و تیم های صحی برای تشخیص یقینی و لابراتواری نمونه گیری کرده و آن را به مراکز صحی مجهز روان کرده اند.»

او گفت که با گرفتن این خبر ،آنها تیم های صحی را به منطقه فرستاده اند تا بقیه بیماران را زیر تداوی بگیرند.

تاکنون نوعیت این بیماری معلوم نشده است.

حدود شش ماه پیش نیز مقامات محلی این ولایت از شیوع بیماری کولرا در چندین ولسوالی این ولایت خبر داده بودند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ریچارد بنت خواهان رهایی فوری و بدون قید و شرط استاد اسماعیل مشعل شد

اسماعیل مشعل پیش از این که توسط طالبان بازداشت شود برای مردم کتاب های رایگان توزیع می کرد

ریچارد بنت گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان خواستار رهایی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل مشعل استاد پوهنتون از بند طالبان شد.

آقای بنت در توییتر امروز نوشت که سرکوب فعالیت های مدنی مسالمت آمیز غیرقابل قبول و مغایر تعهدات افغانستان است.

پیش از این یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان ، اسماعیل مشعل را به آنچه "فعالیت تحریک آمیز دربرابر نظام " میداند متهم کرد.

آقای مشعل که در یک حرکت نمادین به حمایت از حق تحصیل دختران، ده ها جلد کتاب را به مردم رایگان هدیه میداد، روز پنجشنبه از سوی نیروهای امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان اواخر روز پنجشنبه در توییتر نوشت که اسماعیل مشعل «خیلی با مهارت اقدامات تحریک کننده برضد نظام را انجام میداد".

اما برخی از فعالان افغان دستگیری اسماعیل مشعل را ادامۀ تلاش های طالبان برای سرکوب آزادی بیان و ساکت کردن منتقدین حکومت طالبان می دانند.

وزارت خارجه پاکستان خواهان «همکاری مخلصانه» حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم شد

تصویر آرشیف: اسلام آباد ٬ پاکستان

وزارت امور خارجه پاکستان گفته که از حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم انتظار همکاری مخلصانه دارد.

ممتاز زهرا بلوچ سخنگوی وزارت امور خارجۀ پاکستان به روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در اسلام آباد در پاسخ به پرسشی گفت که پاکستان امیدوار است حکومت طالبان به وعده های که در مورد مبارزه با تروریزم با جهانیان سپرده، عمل کند.

او، این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان، ادعاهایی مبنی بر استفاده از خاک افغانستان در حمله بر مسجدی در شهر پشاور را نادرست خواند.

خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان روز سه شنبه در مجلس ملی این کشور گفت که طالبان در توافقنامه دوحه با ایالات متحده در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ قول داده اند که اجازه نخواهند داد که افغانستان علیه سایر کشورها استفاده شود، اما او ادعا کرد که در حملۀ روز دوشنبه در پشاور از خاک افغانستان استفاده شده است.

حکومت طالبان اسماعیل مشعل را به "فعالیت ضد نظام و تحریک‌آمیز" متهم کرد

اسماعیل مشعل استاد پوهنتون

حکومت طالبان، اسماعیل مشعل استاد پوهنتون را به آن‌چه "فعالیت ضد نظام و تحریک‌آمیز" می‌داند متهم کرده‌است.

آقای مشعل که در یک حرکت نمادین به حمایت از حق تحصیل دختران، ده‌ها جلد کتاب را به مردم رایگان هدیه می‌داد، دیروز از سوی نیروهای امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان اواخر دیروز در تویتر خود نوشته که استاد مشعل «خیلی با مهارت اقدامات تحریک کننده بر ضد نظام را انجام می‌داد".

او نوشته است که استاد مشعل جمعی از خبرنگاران را به دور خود جمع کرده و در سرک عمومی ازدحام ایجاد کرده بود.

رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در این تویت تأیید کرده که استاد مشعل را نیروهای امنیتی طالبان با خود برده و در حبس نگهداشته اند.

استاد مشعل که مدتی پیش در یک حرکت مدنی پس از بستن دروازه‌های پوهنتون به روی دختران و زنان، مدارک تحصیلی خود را در یک برنامه تلویزیونی خصوصی به نمایش گذاشت، دیروز هنگام توزیع رایگان کتاب بازداشت شد.

در بودیجه سال ۲۰۲۳ هند دوصد ملیون دالر را به افغانستان اختصاص داده است

تصویر آرشیف: هند در سال های گذشته صد ها هزار تن گندم را نیز از طریق پاکستان به افغانستان ارسال کرده است

هند به بودجه سال ۲۰۲۳ افغانستان ۲۰۰ میلیون روپیه هندی را اختصاص داده است.

طالبان از این اقدام هند استقبال کردند.

سهیل شاهین، رئیس دفتر قطر طالبان به روز پنجشنبه به رسانه های هندی گفت که آنها از این کمک هند قدردانی می کنند.

نیرمالا سیتارامان وزیر مالیه هند روز چهارشنبه در دهلی نو گفت که این پول برای توسعه افغانستان در نظر گرفته شده است.

هند پارسال هم تخصص مشابهی را برای انکشاف افغانستان کمک کرده بود.

یازده هزار کودکان دارای بیماری سوراخ قلب در افغانستان ثبت شده اند

تصویر آرشیف: شماری از اطفال بیمار در یک شفاخانه در کابل

جمعیت هلال احمر افغانستان (سره میاشت) می گوید که ۱۱ هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب را ثبت کرده و در تلاش است تا این بیماران را در داخل یا خارج از کشور درمان کند.

این اداره می گوید، که روند تداوی این کودکان که یک سال متوقف بود،ازپنج ماه پیش از سرگرفته شده است.

عرفان الله شرفزوی، سخنگوی اداره هلال احمر(سره میاشت) شام پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که در ۵ ماه گذشته ۶۱۰ تن در۶ شفاخانه شهر کابل تداوی شدند و ۱۸۴ تن آنها بعدی تداوی دو باره به خانه برگشته اند.

«بدون تعدادی که به شفاخانه ها برای تداوی فرستاده شده اند، یازده هزار بیمار دیگرثبت نام سرمیاشت شده اند که ما تلاش می کنم، زمینه تداوی را برای آنها در داخل و خارج از کشور فراهم کنیم .»

شرفزوی می گوید، که از سال ۲۰۰۸ میلادی به این سو، ۱۳هزار کودک مبتلا به نارسایی قلبی در داخل و خارج از کشور درمان شده اند.

امر الله صالح اسلام آباد را به سوء استفاده از وضعیت در افغانستان متهم کرد

امر الله صالح

امرالله صالح، سابق معاون اول رئیس جمهور افغانستان در واکنش به اظهارات نماینده دایمی پاکستان در سازمان ملل متحد اسلام آباد را متهم کرد که از وضعیت افغانستان به بدترین شکل ممکن استفاده کرده است.

وی اسلام آباد را متهم کرد که و مدارس شبانه روزی تحت حمایت (آی اس آی) را با اکثریت پسران پشتون پر کرده است.

او این مطلب را به روز پنجشنبه در رشته تویت های خود نوشته است.

پیش از این، منیر اکرم، سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نیویورک گفت که مخالفت طالبان با آموزش و تحصیل زنان به فرهنگ پشتون ها مربوط می شود.

این اظهارات منیر اکرم با واکنش شدید برخی از سیاستمداران افغانستان و پاکستانی مواجه شده و کمیته روابط خارجی اسامبلی ملی پاکستان نیز منیر اکرم را برای وضاحب موضوع به این کمیته فراخوانده است.

سیگار: ایالات متحده ۸ ملیارد دالر را در بیشتر از یک سال گذشته به افغانستان اختصاص داده

لوگوی اداره سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار )

سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان یا ( سیگار)، می گوید که پس از به قدرت رسیدن طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ ، ایالات متحده امریکا در ارتباط به افغانستان ۸ میلیارد دالر فراهم کرده که بیشتر آن به شهروندان و مهاجران افغان اختصاص یافته است.

سیگار این مطلب را در گزارش سه ماهه اش به کانگرس امریکا بیان کرده است.

این گزارش به روز پنجشنبه منتشر شد.

در گزارش آمده که این مبلغ شامل سه و نیم میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان هم است که ایالات متحده آن را به یک صندوق تازه ایجاد شده برای افغانستان در سوئیس انتقال داده است.

بر اساس گزارش سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان، ایالات متحده در این دوره بیش از ۲ میلیارد دالر عمدتاً برای امور بشردوستانه به افغانستان کمک کرده است.

سرمفتش خاص امریکا در گزارش خود از اعضای کنگرس خواسته تا کمک های بشردوستانه به افغانستان را به گونه ای ارائه کند که به دست طالبان نیفتد.

انفجار در ولسوالی سید خیل ولایت پروان یک کشته بجا گذاشت

ولایت پروان در نقشه افغانستان

وقوع انفجار در ولسوالی سیدخیل ولایت پروان جان یک تن را گرفت .


مقام‌های حکومت محلی طالبان در ولایت پروان تایید می‌کنند که حوالی ساعت هشت صبح روز پنج‌شنبه، ۱۳دلو در منطقه رسول‌ دادخیل ولسوالی سیدخیل این ولایت یک انفجار به وقوع پیوسته است.

سید حکمت‌الله شمیم، سخنگوی والی طالبان در پروان به رادیو آزادی می‌گوید، که این رویداد ناشی از انفجار یک ماین دست‌ساز در یک خانه مسکونی بوده که قبل از رسیدن به هدف انفجار کرده و درنتیجه آن عامل ساخت ماین، جان باخته است.

آقای شمیم می‌افزاید که در پیوند به این رویداد، پسر و داماد فرد جان باخته بازداشت و بررسی‌ها از آنان آغاز شده است.

استاد اسماعیل مشعل از سوی طالبان 'بازداشت' شد

استاد اسماعیل مشعل

اسماعیل مشعل استاد پوهنتون و یکی از معترضان که در برابر ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان اعتراض کرده بود، از سوی طالبان دستگیر شده‌است.

استاد فرید مدیر دفتر استاد اسماعیل مشعل به رادیو آزادی می‌گوید که طالبان آقای مشعل را از حوزه سوم شهر کابل بازداشت و به جای نامعلومی انتقال داده اند.

استاد فرید می‌افزاید: "ساعت دوازده، دوازده و نیم، کارمندان امارت اسلامی در مربوطات حوزه سوم منطقه پارک دهبوری دستگیر، لت و کوب و به جای نامعلومی برد. با استاد برخورد بسیار منفی کرد و لت و کوب که چرا به مردم کتاب توزیع می‌کنید."

استاد مشعل که چندی پیش در اعتراض به ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان در یک برنامه زنده تلویزیونی اسناد تحصیلی خود را پاره کرده بود، به تازه‌گی کراچی سیاری را به نام «اقراء» یا بخوان ساخته و می‌خواست که در سه روز ۲۱ هزار جلد کتاب‌های شخصی خود را به افراد با سواد اهدا کند.

اسماعیل مشعل پیش از چاشت امروز پیش از گرفتاری‌اش به رادیو آزادی گفته است که در اعتراض به ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان و دختران افغان مکتب خصوصی و دارالمعلمین خود را بسته و در سه پوهنتون از سمت استادی‌اش هم استعفا کرده‌است.

طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

طالبان ۱۶ تن را در هلمند دره زدند

موقعیت ولایت هلمند در نقشه عمومی افغانستان

مقامات طالبان ۱۶ تن را در ولایت هلمند در محضر عام دره زدند.

ستره محکمه طالبان در اعلامیه‌ای این افراد را به داشتن روابط نامشروع، دزدی، لواطت و سایر جرایم متهم کرده است.

طالبان در چند ماه گذشته صدها متهم را در محضر عام مجازات کرده اند.

بسیاری از سازمان‌های حقوق بشر از حرکت طالبان انتقاد کرده و گفته‌اند که متهمان اغلباً بدون دسترسی به عدالت محاکمه شده و به طور خودسرانه به مجازات‌های مختلف محکوم می‌شوند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG