لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۳۵

خبر ها

سازمان همکاری اسلامی از بسته شدن پوهنتون‌ها به روی دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرد

سازمان همکاری اسلامی در مورد تصمیم اخیر طالبان در رابطه با مسدود ساختن دروازه های پوهنتون ها به روی دختران افغان ابراز نگرانی کرده است.

در توییتر رسمی این سازمان امروز چهارشنبه گفته شده که حسین ابراهیم طه سرمنشی سازمان همکاری اسلامی در مورد تصمیم اداره حاکم در افغانستان مبنی بر تعطیلی پوهنتون‌های دختران و زنان برای مدت نامعلوم، نگرانی شدید خود را ابراز داشته و این تصمیم را تقبیح کرده است.

حکومت طالبان دیروز سه‌شنبه (بیست و نهم قوس) اعلام کرد که دختران افغان تا امر ثانی نمی‌توانند به پوهنتون ها بروند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تیم ملی کریکت افغانستان کمپ ده روزهٔ تمرینی را در ویست اندیز آغاز کرد

بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان
بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان

تیم ملی کریکت افغانستان کمپ تمرینی ۱۰ روزه خود را در ویست اندیز آغاز کرد.

به گفتۀ کریکت بورد افغانستان، این تمرینات که طی آن دو بازی تمرینی نیز برگزار خواهد شد، به هدف آمادگی نهایی برای جام جهانی انجام می شود

تیم ملی کریکت افغانستان در مرحله گروهی جام جهانی بیست اوره در برابر ویست اندیز، نیوزلند، یوگاندا و پاپوا نیو گینی، مسابقه خواهد داد.

انتظار می رود که در این جام جهانی، اولین بازی تیم کرکت افغانستان در چهارم جون در برابر یوگاندا برگزار شود.

یونیسف به دهها تن از زنان در ولایت سیلاب زده غور و بغلان کمک های نقدی فراهم کرد

یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان
یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) می گوید که به ده ها زن در ولایات بغلان و غور کمک نقدی کرده است.

این اداره روز سه شنبه(۲۱ می) در شبکۀ اکس(تویتر سابق) نوشته که به کمک برنامه مساعدت نقدی اضطراری توانسته که با خانواده های آسیب دیده، کمک های عاجل را انجام دهد، تا آنها بتوانند مواد لازم را خریداری کنند.

ادارۀ یونیسف در افغانستان کمک های نقدی اضطراری را بسیار مهم خوانده گفته که غور، بغلان و فاریاب ولایاتی هستند که در نتیجۀ سیلاب های اخیر صدها تن در آن کشته و و ده ها هزار خانواده با مشکلات شدید مواجه شده اند و به مساعدت نیاز دارند.

در میان موجی از مشکلات اقتصادی در افغانستان، رهبر طالبان بودیجه سال جاری خورشیدی را توشیح کرد

ملا هبت الله رهبر طالبان
ملا هبت الله رهبر طالبان

در حالی که در سه سال اخیر، بحران اقتصادی در افغانستان به شدت افزایش یافته و به گفتۀ آگاهان امور، در عواید و مصارف حکومت طالبان، هیچگونه شفافیت وجود ندارد، ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان می گوید که بودجه ملی سال مالی ۱۴۰۳ شمسی افغانستان توسط ملا هیبت الله آحند زاده رهبر این گروه توشیح شد.

مجاهد روز سه شنبه(۲۱ می) در شبکۀ اکس(تویتر سابق) نوشته که در بودجه سال مالی جاری، نیازها و اولویت های مردم مورد توجه قرار گرفته است.

مردم در افغانستان شکایت دارند که طالبان میزان جمعآوری عواید را به طریقه های گوناگون افزایش داد و این مسئله باعث شده است که بسیاری از کسبه کاران نتوانند به فعالیت های خود ادامه بدهند.

سازمان ملل: افغانستان ۸۰ هزار جریب زمین را تخریب کرده است

تخریبات ناشی از سیلاب ها در افغانستان
تخریبات ناشی از سیلاب ها در افغانستان

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP) هشدار داده که سیلاب های ویرانگر دو هفته اخیر در مناطق شمال شرق و شمال غرب افغانستان، بیش از ۸۰ هزار تن را تحت تأثیر قرار داده است.

دبلیو اف. پی روز سه شنبه(۲۱ می) همچنین هشدار داد که این سیلاب ها احتمالاً در ماه های آینده تشدید خواهد شد و تأثیر قابل توجهی بر امنیت غذایی خواهد داشت.

به گفتۀ برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، ولسوالی های آسیب دیده در اثر سیلاب ها که بیشتر آنها "مناطق گرسنگی" هستند، در حال حاضر در سطح بحران ناامنی غذایی قرار دارند.

در نتیجۀ سیلاب های اخیر در مناطق مختلف افغانستان صدها تن کشته شده اند، هزاران تن همۀ داروندار شان را از دست داده اند و خسارات هنگفت مالی نیز وارد شده است.

روسیه تمرینات تاکتیکی آماده‌گی های هسته ای را در مرز های اوکراین آغاز کرد

نیرو های اوکراینی که در برابر قوای روسی می جنگند
نیرو های اوکراینی که در برابر قوای روسی می جنگند

روسیه "اولین مرحلۀ" تمرینات نظامی را برای افزایش آمادگی های نیروهای هسته ای تاکتیکی، در نزدیک سرحدات با اوکراین، آغاز کرده است.

وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه(۲۱ می) گفت که برای پاسخگویی و تضمین بی قید و شرط تمامیت ارضی و حاکمیت روسیه، در این تمرینات نظامی، تجهیزات واحدهای رزمی سلاح های هسته ای غیرستراتیژیک، اشتراک دارند.

برنامۀ این تمرینات نظامی در ۶ می اعلام شده بود و غرب، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به "ادامه رفتار غیرمسئولانه" متهم کرده است.

قصر سفید ضبط تجهیزات خبرگزاری اسوشیتد‌پرس در اسرائیل را «نگران کننده» خواند

قصر سفید
قصر سفید

قصر سفید می گوید که سرگرم بررسی گزارشی است که در آن گفته شده، اسرائیل تجهیزات خبرگزاری اسوشیتدپرس را ضبط کرده است.

قصر سفید، امروزسه شنبه( ۲۱ می) این اقدام را «نگران کننده» خواند.

کارین ژان پییر، سخنگوی مطبوعاتی، گفت قصر سفید معتقد است روزنامه نگاران می توانند و حق دارند که وظایف خود را انجام دهند.

پیش از این، خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده بود که مقامات اسرائیلی کمره و تجهیزات نشراتی این خبرگزاری در جنوب اسرائیل را ضبط کرده اند و این خبرگزاری را به نقض قانون رسانه ای جدید با ارائه تصاویر به شبکه الجزیره متهم کردند.

سرپرست د افغانستان بانک طالبان: "تحریم‌ها بر ثبات مالی افغانستان تأثیر منفی گذاشته است"

هدایت‌الله بدری رئیس د افغانستان بانک
هدایت‌الله بدری رئیس د افغانستان بانک

رئیس سرپرست د افغانستان بانک می‌گوید که تحریم‌های جهانی بر سکتور بانکی افغانستان بر ثبات مالی این کشور تاثیر منفی گذاشته که زیان آن به مردم عام می‌رسد.

هدایت‌الله بدری رئیس سرپرست د افغانستان بانک در صحبت با معاون سرمنشی ملل متحد خانم روزماری دیکارلو گفت در نتیجه تحریم های جهانی در راه دسترسی افغانستان به بانک های جهانی موانع ایجاد شده که این عمل به مردم ضرر رسانده و قدرت خرید را کمتر ساخته است.

آقای بدری افزود رفع تحریم های جهانی بر سکتور بانکی افغانستان حق بشری مردم افغانستان و خواست آنها می باشد.

با برگشت دوباره طالبان به قدرت در افغانستان ، امریکا ۷ میلیارد دالر سرمایه افغانستان را منجمد کرد و بر سیستم های مالی و بانکی آن تحریم ها را وضع نمود.

بیرق ایران در سفارت آن کشور در کابل نیمه برافراشته شد

مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و همراهانش
مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و همراهانش

سفارت ایران در کابل برای ادای احترام به کشته شدن رئیس‌جمهور ، وزیر خارجه و مقامات دیگر آن کشور که در یک حادثه سقوط هیلیکوپتر جان‌های‌شان را از دست دادند، بیرق کشور شان را بر فراز سفارت در کابل نیمه برافراشته ساخته‌اند.

در حادثه سقوط هیلیکوپتر روز یکشنبه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه و یک تعداد مقامات دیگر کشته شدند.

این هیلیکوپتر بخاطر خرابی هوا در شمال غرب ایران سقوط کرد.

از سوی دیگر امروز در هند و ترکیه هم به مناسبت کشته شدن رئیس جمهور ایران و هیئت همراه وی ماتم ملی اعلان شده و بیرق های آن‌ها نیمه بر افراشته می‌باشد.

رسانه های ایران: ملا برادر در راس یک هیئت طالبان در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی اشتراک می‌کند

ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان
ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان

رسانه های ایرانی خبر داده اند که یک هيئت بلند رتبه حکومت طالبان برای اشتراک در مراسم جنازه رئیس جمهور ، وزیر خارجه و دیگر مقامات این کشور دعوت شده است.

به اساس گزارش خبرگزاری محصلین ایران ایسنا، در ترکیب این هیئت که برای مراسم جنازه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و همکارانش به تهران می رود معاون اقتصادی رئیس الوزرای حکومت طالبان ملا عبدالغنی برادر و سرپرست وزارت خارجه آنها امیر خان متقی شامل اند.

مقامات حکومت طالبان تا حال رسما در مورد این سفر چیزی نگفته اند.

مقامات حکومت طالبان روز گذشته در یک اعلامیه همدردی و غمشریکی خودرا به مناسبت کشته شدن رئیس جمهور ایران ابراهیم رئیسی و هیئت همراه وی به ملت ایران ابراز کردند.

ابراهیم رئیسی و هیيت همراهش روز یکشنبه بعد از اشتراک در مراسم افتتاح یک بند آب در شرق آذربائیجان و ملاقات با الهام علی یف رئیس جمهور این کشور در حال برگشت به تبریز بودند که هیلکوپتر حامل آنها در منطقه کوهستانی دیزمار سقوط کرد.

دلیل سقوط هیلیکوپتر آنها خرابی هوا خوانده شده است.

طالبان بار دیگر خواستار به رسمیت شناختن حکومت خود شدند

طالبان
طالبان

طالبان یک بار دیگر از جامعه جهانی خواستند که برای حل مشکلات افغانها حکومت آن‌ها را به رسمیت بشناسد.

سردار نعیم سرپرست سفارت طالبان در دوحه پایتخت قطر در ۳۴ مین اجلاس فورم امنیتی جهان دیروز به رسانه‌ها گفت که طالبان در تأمین امنیت و مبارزه با مواد مخدر گام‌های بزرگ برداشته و به این ترتیب در تأمین امنیت جهانی سهم گرفته و با در نظرداشت این حقایق به گفته او جهان باید امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد و به مشکلات افغان‌ها نقطه پایان بگذارد.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان از قول آقای نعیم نوشته که موقعیت جغرافیائی افغانستان نقش این کشور را در تأمین امنیت منطقه و جهان مهم می‌سازد.

مقامات طالبان قبل از این هم چندین بار خواهان به رسمیت شناختن حکومت شان شده بودند اما جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت آن‌ها شرط‌های زیاد گذاشته از جمله تامین حقوق زنان و دختران و ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان .

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG