لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۲۵

نشریهٔ دیپلومات: طالبان پاکستانی میزان حملات خود را در قلمرو پاکستان افزایش داده اند


تصویر آرشیف: نظامیان پاکستانی در حال بررسی حمله تحریک طالبان بر یک موتر نظامی در منطقه خیبر پشتونخواه دیده میشوند.

نشریه دیپلومات

  • نشریه دیپلومات در مورد افزایش حملات طالبان پاکستانی توجه کرده و در آغاز یک مطلب نوشته است که کوماندو های پاکستانی به تاریخ بیستم دسامبر عملیاتی را در ایالت خیبر پشتونخوا بر یک مرکز تحریک طالبان پاکستانی « تی تی پی » `راه اندازی کردند که در نتیجه ۲۵ تن از اعضای این گروه که تعدادی از افراد نظامی را اسیر گرفته بودند٬ به قتل رسیدند.


به نوشته این نشریه٬ در نتیجه این عملیات ۳۴ تن از نظامیانی که اسیر گرفته شده بودند٬ آزاد شدند. این عملیات پس از آن بالای مرکز طالبان پاکستانی راه اندازی شده بود که افراد «تی تی پی» از تسلیم شدن خود داری کرده بودند.

مقاله نویس گفته است که ادارات امنیتی پاکستان از طالبان افغان نیز که روابط نزدیکی با « تی تی پی » دارند خواسته بودند تا در زمینه همکاری کنند.

تحریک طالبان پاکستان پس از آن حملات خود را در داخل پاکستان افزایش داد که آتش بس نافذ شده را با اردوی آن کشور پایان داد. این آتش بس به میانجیگری طالبان افغان نافذ شده بود.

دیپلومات برخی از اظهارات نور ولی محسود رهبر تحریک طالبان پاکستان٬ را نیز منعکس کرده که در آغاز ماه جاری مسئله حمایت طالبان افغان را از این گروه رد کرده بود.

موضوع حمایت طالبان افغان از طالبان پاکستانی را مقامات اسلام آباد به تکرار بیان کرده اند. اما وی گفته است که تحریک طالبان پاکستان در قلمرو پاکستان فعالیت دارد.

روزنامه اندیپندنت

  • روزنامه اندیپندنت چاپ بریتانیا در تازه ترین شماره خود مقاله یی را زیر عنوان «‌ محصلین مرد صنوف درسی را ترک می کنند تا حمایت خود را از زنان و دخترانی که در نتیجه تبعیض جنسیتی طالبان از آموزش محروم شده اند٬ نشان بدهند» به نشر رسانده است.

روزنامه در ادامه نوشته است که در اعتراض به عملکرد طالبان در برابر تحصیل دختران٬ شماری از استادان پوهنتون ها استعفا داده اند.

مقاله نویس گفته است با آنکه سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان دلایلی از جمله عدم رعایت حجاب را در نهاد های تحصیلی پیش کشیده است٬ اما با آنهم استادان مرد در برخی از نهاد های دولتی اعتراض کرده و از درس دادن ابا ورزیده اند.

XS
SM
MD
LG