لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۷

افغانستان

ضمیر کابلوف: مسکو حاضر است در همکاری با دهلی مذاکرات بین الافغانی را راه اندازی کند

ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان

ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته که اگر طالبان خواهان همکاری باشند، کشورش همراه با هند می تواند مذاکرات میان افغان ها را احیا کند.

کابلوف در صحبت با روزنامه "هندو" چاپ هند که به روز جمعه ( ۲۳ دسمبر) نشر شد، همچنان گفته که اقدام های طالبان برای مبارزه با تروریزم کافی نیست اما او تاکید کرده که اگر طالبان بخواهند، کشور های منطقه حاضر اند تا در برابر تهدید های امنیتی با آنها همکاری کنند.

نماینده روسیه همچنان گفته که مسکو در صورت در خواست از جانب کابل، آماده هر گونه همکاری است.

روسیه از جمله کشور هایست که با طالبان تعامل داشته و نشست های را در مورد افغانستان میزبانی کرده است، اما روسیه هم در کنار سایر کشور های جهان، حکومت طالبان را تا هنوز به رسمیت نشناخته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

منیزه کاکر وکیل مدافع افغانهای زندانی در پاکستان: امور وکالت برای زندانیان رایگان است

تعدادی از زنان و کودکان افغان که در پاکستان زندانی اند

منزه کاکر، وکیل مدافع زندانیان افغان در شهر کراچی در پاکستان می گوید که زندانیان افغان نباید فریب سخنان کسانی را بخورند که به محاکم مراجعه کرده و خود را سران قبایلی افغان معرفی می کنند.

منزه کاکر، به رادیو آزادی گفت که برخی از اعضای خانواده های این زندانیان از طریق تلیفون فریب خورده و از آنها پول گرفته شده است:

"ما به آنها اطلاع می دهیم که وکالت از آنها رایگان می شود و هیچ نیازی نیست که شما به نام فیس و یا چیزی دیگر به کسی پول بدهید."

در این حال آژانس خبری باختر در کنترل طالبان، به روز سه شنبه ( ۷ فبروری) از آزادی ۴۰ زندانی افغان دیگر از یک زندان ایالت سند در پاکستان، خبر داد.

در ایالت سند پاکستان، به ویژه در شهر کراچی، تعداد زندانیان افغان از هزار تن بیشتر است.

کمیته حفاظت از خبرنگاران افغانستان در صدد یافتن حمایت های مالی برای رسانه هاست

تصویر آرشیف: برخی از رسانه های تصویری افغانستان

کمیته حفاظت از خبرنگاران افغانستان به روز سه شنبه گفت که با یکی از مقامات محلی نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در هرات، در مورد مشکلات مالی رسانه ها گفتگو کرده است.

این کمیته به روز سه شنبه در اعلامیه ای گفت که این نشست با آرزو هتاکوی ، رئیس دفتر ولایتی یوناما در هرات و با حضور روسای رسانه های محلی، دایر شده بود.

بر اساس اعلامیه، در این نشست آزمون هایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در حال حاضر رسانه ها و خبرنگاران به ویژه در غرب افغانستان با آن مواجه هستند.

شامل احمد مشعل، رئیس کمیتۀ حفاظت از خبرنگاران در غرب افغانستان، در مورد عایدات اندک رسانه ها ابراز نگرانی کرده و از یوناما خواست که از رسانه ها حمایت کند.

پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی، ده‌ها رسانه در این کشور بسته و هزاران کارمند رسانه‌ای، بیکار شده‌اند.

معاون نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان در مورد برنامه های ماین پاکی صحبت کرده است

تصویر آرشیف: جریان ماین پاکی در ولایت هرات

معاون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، به روز سه شنبه(۷ فبروری) با روسای ادارۀ ماین پاکی "هلوتراست" در مورد مهمات منفجر ناشده در افغانستان، گفتگو کرد.

رفائیلو لودیچی(Raffaella Iodice) در تویتر خود نوشته که مهمات منفجر ناشده، هنوز هم در همۀ ولایات های افغانستان به حیث میراث جنگ، یافت می شود.

به گفته لودیچی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعهد به پاکسازی مهمات منفجر ناشده در افغانستان و کمک به امنیت افغان ها، هستند.

کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ در سال گذشته گفته بود که از جنوری تا اگست سال۲۰۲۲ میلادی ۴۳۵ حادثه مرتبط به انفجار مهمات منفجر ناشده در افغانستان ثبت شده که منجر به کشته شدن بیش از ۱۵۰۰ تن شده است.

شش تن در ولایت غور به اتهام ارتکاب جرایم مختلف شلاق زده شدند

ولایت غور در نقشه افغانستان

طالبان در غور شش تن به شمول یک زن را در محضر عام شلاق زدند.

محمد حماس، آمر اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت غور می‌گوید که براساس حکم محکمهٔ این ولایت٬ پنج مرد و یک زن به اتهام های مختلف بعد از ظهر روز سه شنبه در استدیوم ورزشی شلاق زده شده اند.

آقای حماس گفت:

"بر یک مرد و یک زن متهم به فساد اخلاقی ۳۹ دره، بر دو تن متهم به شراب نوشی ۳۹ دره، بر یک تن متهم به تولید شراب ۲۵ دره و به یک تن متهم به شراب نوشی ۱۵ دره تعزیری اجرا شده است."


این در حالیست که چندی پیش نیز طالبان در این ولایت شماری را به اتهام های مختلف در محضر عام شلاق زده بودند.

جو بایدن در سخنرانی خطاب به ملت به موضوع افغانستان هم تماس می‌گیرد

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

قرار است جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، در سخنرانی امشب خطاب به ملت، در کنار سایر مسایل روی پایان جنگ ۲۰ ساله افغانستان هم تماس گیرد.

بایدن دیروز دوشنبه (۶ فبروری) گفت که می‌خواهد در همه موارد به مردم آمریکا معلومات دهد.

اداره جو بایدن به خاطر نحوه خروج شتابزده از افغانستان با انتقاد‌ها از سوی شماری از اعضای حزب جمهوریخواه و منتقدانش روبه‌رو شده.

اما مقام‌ها در اداره رئیس جمهور بایدن از این تصمیم دفاع کرده و گفته اند که توافق برای خروج مکمل نیرو‌های امریکایی از سوی اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین اینکشور صورت گرفته بود.

با خروج نظامیان امریکایی و سایر کشور‌های متحدش، طالبان پس از بیست سال دوباره در افغانستان به قدرت رسیدند.

۴۰ شهروند افغانستان از یک زندان پاکستان رها شدند

آرشیف - افغان ها در یک زندان شهر کراچی پاکستان

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان از رهایی ۴۰ شهروند افغانستان از یک زندان در ایالت سند پاکستان خبر می‌دهد.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان امروز (۱۸ دلو) گزارش داد که این ۴۰ افغان در نتیجه تلاش‌های سفارت افغانستان و اداره پناهجویان اسلام آباد رها شده اند.

در ادامه خبرنامه آمده که تمامی این افغان‌ها به زودی از طریق مرز سپین بولدک به افغانستان باز گردانده خواهند شد.

به نقل از منبع، تلاش‌ها برای رهایی ۱۶۰ تن از شهروندان افغانستان که در زندان‌های لندی و پیچی در بند بسر می‌برند، ادامه دارد و شاید تا دو یا سه روز دیگر، محکمه مربوط در مورد رهایی آنها تصمیم‌گیری کند.

منیزه کاکر وکیل مدافع زندانیان افغان در کراچی پیش از این به رادیو آزادی گفته بود که ۱۴۰۰ شهروند افغانستان در زندان مرکزی این شهر به سر می‌برند.

صندوق حمایت از کودکان: افغانستان نیاز فراوان به کمک های بشری دارد

تصویر آرشیف: شماری از زنان و کودکان فقیر در کابل

عمر عبدی معاون اجرائیه صندوق حمایت از کودکان ملل متحد یونسیف می گویدکه افغانستان بدترین زمستان را در ۱۵ سال اخیر تجربه می کند.

او به روز دوشنبه در تویتی گفت که «نیازهای بشردوستانه بسیار زیاد است»

این مقام صندوق حمایت از کودکان افزود که اگر افغانها مورد حمایت قرار نگیرند، فاجعه به بار می آورد.

به گفتهٔ عبدی، ۲۸ میلیون افغان به کمک نیاز دارند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که نهادهای مختلف سازمان ملل بر نیاز جدی افغان ها به کمک های بشردوستانه در زمستان امسال تاکید کرده اند.

سازمان همکاری اسلامی در مورد افغانستان بحث می‌کند

تصویر آرشیف: یکی از جلسات رهبران کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی

حسین ابراهیم طها منشی عمومی سازمان همکاری اسلامی می گوید که تحولات افغانستان و فلسطین در محور جلسه فوق العاده کمیته اجرایی این سازمان قرار دارد .

او این مطلب را در سخنرانی افتتاحیه نشست مقدماتی مقام های ارشد کشور های عضو همکاری اسلامی برای برگزاری چهل نهمین اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو بیان کرد.

چهل و نهمین اجلاس وزرای خارجه به تاریخ ۱۶ و ۱۷ ماه مارچ برگزار می شود.

منشی عمومی سازمان همکاری اسلامی به روز دوشنبه در اعلامیه گفت که این نشست برخی از توصیه ها به شمول تعامل با مقام های حکومت سرپرست طالبان در افغانستان را،از طریق طارق علی بخیت نماینده ویژه این سازمان برای افغانستان، سفارش کرد.

پیش از این سازمان همکاری اسلامی در اعلامیه پس از نشست اضطراری از حکومت طالبان خواست تا اجازه تحصیل دختران و کار زنان را بدهد.

سازمان همکاری اسلامی گفت که دسترسی دختران به آموزش و تحصیل حق اولیه انسانی است و نباید محدود شود.

شرکت هوایی کام ایر پرواز‌هایش را از کندهار به دوبی از سر گرفت

آرشیف - یک طیاره شرکت هواپیمایی کام ایر

شرکت هوایی کام ایر، پرواز‌هایش را از کندهار به دوبی از سر گرفته است.

نخستین بار است که پس از حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان در اگست ۲۰۲۱ این پرواز‌ها آغاز شده.

بر اساس اطلاعات کام ایر، پرواز‌ها هفته یک مرتبه، روز‌های شنبه از کندهار به دوبی و روز‌های یکشنبه از دوبی به کندهار صورت می‌گیرد.

به گفتۀ این شرکت هوایی، قرار است پرواز‌ها از کندهار به هند و چین نیز به زودی آغاز شود اما تاریخ آن دقیقه نشده است.

ملل متحد: برای هزاران زلزله زده‌ پکتیکا و خوست پناهگاه‌های گرم فراهم شده است

خانه های جدیداً اعمار شده از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ولایت پکتیکا 13.12.2022

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که برای هزاران نفر از افرادیکه خانه‌هایشان در زلزله تابستان پارسال در ولایات پکتیکا و خوست ویران شده بود، پناهگاه‌های گرم فراهم کرده است.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دیروز یکشنبه در صفحه توییتر خود در مورد تعداد سرپناه‌های گرم جزئیات بیشتر ارائه نکرده، اما گفته که قبل از شروع زمستان در ولسوالی گیان خوست، به بیش از هفت هزار خانواده پول نقد و وسایل منزل کمک کرده است.

به گفته کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، هدف کمک‌های که از سوی قزاقستان فراهم شده این بوده که خانواده‌های زلزله زده توانایی خرید مواد سوخت و وسایل گرم کننده را در زمستان داشته باشند.

این زلزله خسارات جانی و مالی سنگینی را به مردم ولسوالی‌های گیان و برمل پکتیکا و ولسوالی سپری خوست وارد کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG