لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۵

افغانستان

زلمی خلیلزاد: طالبان در مورد منع کار زنان در موسسات غیردولتی اختلاف نظر دارند

زلمی خلیلزاد نماینده پیشین امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیلزاد نماینده پیشین امریکا برای صلح افغانستان گفته که در میان طالبان بر سر منع کار زنان در موسسه های داخلی و خارجی غیر دولتی اختلاف موجود است.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، خلیلزاد از واشنگتن از طریق تماس تلفونی گفته که اکثریت طالبان با منع کار زنان در نهاد و سازمان‌های غیر دولتی ملی و بین‌المللی مخالف اند.

زلمی خلیلزاد پس از ۱۸ ماه مذاکره با طالبان در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی موفق به امضای توافقنامه دوحه شد.

تام وست در سال ۲۰۲۱ جای او را گرفت.

اما به گفته زلمی خلیلزاد او تاهنوز با رهبران طالبان در تماس است.

شبکه تلویزونی فرانس ۲۴ گفته که خلیلزاد در باره اینکه با کدام رهبران طالبان در تماس است، معلومات نداد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

انفجار در ولسوالی سید خیل ولایت پروان یک کشته بجا گذاشت

ولایت پروان در نقشه افغانستان

وقوع انفجار در ولسوالی سیدخیل ولایت پروان جان یک تن را گرفت .


مقام‌های حکومت محلی طالبان در ولایت پروان تایید می‌کنند که حوالی ساعت هشت صبح روز پنج‌شنبه، ۱۳دلو در منطقه رسول‌ دادخیل ولسوالی سیدخیل این ولایت یک انفجار به وقوع پیوسته است.

سید حکمت‌الله شمیم، سخنگوی والی طالبان در پروان به رادیو آزادی می‌گوید، که این رویداد ناشی از انفجار یک ماین دست‌ساز در یک خانه مسکونی بوده که قبل از رسیدن به هدف انفجار کرده و درنتیجه آن عامل ساخت ماین، جان باخته است.

آقای شمیم می‌افزاید که در پیوند به این رویداد، پسر و داماد فرد جان باخته بازداشت و بررسی‌ها از آنان آغاز شده است.

استاد اسماعیل مشعل از سوی طالبان 'بازداشت' شد

استاد اسماعیل مشعل

اسماعیل مشعل استاد پوهنتون و یکی از معترضان که در برابر ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان اعتراض کرده بود، از سوی طالبان دستگیر شده‌است.

استاد فرید مدیر دفتر استاد اسماعیل مشعل به رادیو آزادی می‌گوید که طالبان آقای مشعل را از حوزه سوم شهر کابل بازداشت و به جای نامعلومی انتقال داده اند.

استاد فرید می‌افزاید: "ساعت دوازده، دوازده و نیم، کارمندان امارت اسلامی در مربوطات حوزه سوم منطقه پارک دهبوری دستگیر، لت و کوب و به جای نامعلومی برد. با استاد برخورد بسیار منفی کرد و لت و کوب که چرا به مردم کتاب توزیع می‌کنید."

استاد مشعل که چندی پیش در اعتراض به ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان در یک برنامه زنده تلویزیونی اسناد تحصیلی خود را پاره کرده بود، به تازه‌گی کراچی سیاری را به نام «اقراء» یا بخوان ساخته و می‌خواست که در سه روز ۲۱ هزار جلد کتاب‌های شخصی خود را به افراد با سواد اهدا کند.

اسماعیل مشعل پیش از چاشت امروز پیش از گرفتاری‌اش به رادیو آزادی گفته است که در اعتراض به ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان و دختران افغان مکتب خصوصی و دارالمعلمین خود را بسته و در سه پوهنتون از سمت استادی‌اش هم استعفا کرده‌است.

طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

طالبان ۱۶ تن را در هلمند دره زدند

موقعیت ولایت هلمند در نقشه عمومی افغانستان

مقامات طالبان ۱۶ تن را در ولایت هلمند در محضر عام دره زدند.

ستره محکمه طالبان در اعلامیه‌ای این افراد را به داشتن روابط نامشروع، دزدی، لواطت و سایر جرایم متهم کرده است.

طالبان در چند ماه گذشته صدها متهم را در محضر عام مجازات کرده اند.

بسیاری از سازمان‌های حقوق بشر از حرکت طالبان انتقاد کرده و گفته‌اند که متهمان اغلباً بدون دسترسی به عدالت محاکمه شده و به طور خودسرانه به مجازات‌های مختلف محکوم می‌شوند.

رینا امیری: تصامیم طالبان در مورد زنان فاصله شان با جامعه جهانی را افزایش می‌دهد

رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحدۀ آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان

رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحدۀ آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان می‌گوید که طالبان با افزایش محدودیت‌ها بر زنان و دختران افغان، فاصله‌شان را با جامعه جهانی افزایش می‌دهند.

رینا امیری امروز پنجشنبه (۲ فبروری) در توییتر خود همچنان نوشته که طالبان به سیاست‌های قبلی دهه ۹۰ که در قدرت بودند، بازگشته اند.

نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر در افغانستان این اظهارات را در حالی نموده که انتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا محدودیت‌های جدید را بر ویزای طالبان اعلام کرد.

بلینکن دیروز چهارشنبه در اعلامیه‌ای گفت که این محدودیت‌ها روی برخی از اعضای فعلی و سابق طالبان، اعضای گروه‌های امنیتی غیر دولتی و سایر افرادی که تصور می‌شود، مسئول یا دخیل در محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران افغان اند، وضع می‌شود.

در پایان سال ۲۰۲۲ میلادی طالبان زنان را از کار در سازمان‌ها و ادارات غیردولتی منع کردند و پیش از آن نیز دروازه‌های پوهنتون‌ها را به روی دختران افغان بستند.

طالبان علاوه بر این دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه‌های دختران را بیش از ۵۰۰ روز می‌شود که مسدود نگهداشته اند.

یک کتابخانه ویژه بانوان در بامیان گشایش یافت

شماری از زنان حین مطالعه کتاب در کتابخانه ویژه بانوان در ولایت بامیان.

یک کتابخانه ویژه بانوان در ولایت بامیان افتتاح شد.

مسئولان این کتابخانه می‌گویند هدف آنان ترویج مطالعه و کتابخوانی در میان بانوان است.

نیکبخت ثنا یک مسئول این کتابخانه به رادیو آزادی می‌گوید که این کتابخانه تحت نام "کاج" به ابتکار او و حمایت مالی موسسه برک با هزینه ۱۵۰ هزار افغانی راه اندازی شده است.

خانم ثنا می‌گوید که اکنون ۵۰۰ الی ۶۰۰ جلد کتاب در بخش‌های مختلف به ویژه فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی و رومان در این کتابخانه موجود است.

او به رادیو آزادی گفت :" خواست من از دولت همین است که خانم‌ها را اجازه بدهد حداقل همین فضا که من ایجاد کرده‌ام خانم‌ها بیایند کتاب مطالعه کنند و در خانه نمانند خود را قید نکنند از همین فضای مطالعه استفاده کنند."

به گفته این خانم در هنگام افتتاح کتابخانه کاج رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در بامیان از ابتکار او حمایت کرده و گفته است که با آنان همکاری می‌کند.

این در حالیست که طالبان پس از حاکمیت‌شان محدودیت‌های زیادی در بخش‌های آموزشی، تحصیلی و کار بر زنان وضع کرده اند.

فهرست ۳۰ کریکت‌باز برتر تیم ملی کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان اعلام شد

کریکت بورد افغانستان فهرست ۳۰ بهترین کریکت‌باز تیم زیر ۱۹ سال را اعلام کرد.

کریکت بورد افغانستان فهرست ۳۰ بهترین کریکت‌باز تیم زیر ۱۹ سال را اعلام کرد.

آنان تمرینات شانرا در دومین کمپ تمرینی در کابل ادامه می‌دهند تا برای جام ملت‌های کریکت زیر ۱۹ سال آسیا و رقابت‌های جام جهانی زیر ۱۹ سال کریکت آمادگی داشته باشند.

در کنار آن کریکت بورد افغانستان تصمیم دارد که این تیم را به غیر از دو رویداد مهم فوق الذکر، به یک سلسله رقابت‌های بین‌المللی دیگر نیز اعزام کند.

کمیته انتخاب بازیکنان کریکت بورد افغانستان این ۳۰ تن را از میان ۵ هزار کریکت‌باز افغان از پنج زون طی یک پروسه دشوار برگزیده است که در دور اول ۱۰۷ تن راه یافتند و بعداً آنان به یک کمپ تمرینی هشت روزه به ولایت خوست اعزام شدند و پس از آن به تعداد ۳۰ چهره برتر از سوی این کمیته عضویت تیم ملی کریکت ۱۹ ساله‌های افغانستان را بدست آوردند.

کریکت زیر ۱۹ سال از اهمیت زیاد در سطح بین‌المللی برخوردار می‌باشد که افغانستان در سال‌های گذشته دستآورد‌های تاریخی زیاد داشته است.

بهترین نتیجه که در گذشته ملی پوشان زیر ۱۹ سال کریکت افغانستان بدست آورده اند، کسب عنوان قهرمانی جام آسیا در سال ۲۰۱۷ میلادی بود که در دیدار نهایی افغانستان موفق شد که پاکستان را با اختلاف عجیب ۱۸۵ دوش شکست تاریخی بدهد.

افغانستان در جام جهانی زیر ۱۹ سال نیز عملکرد قناعت بخش داشته است، این تیم از سال ۲۰۱۰ بدین‌سو مجموعاً هفت بار در جام جهانی زیر ۱۹ سال کریکت شرکت داشته است که دوبار در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به نیمه نهایی این رویداد مهم راه یافته است، مجموعاً افغانستان ۴۰ مسابقه در هفت دورۀ قبلی جام جهانی یاد شده با حریفانش برگزار کرده است که ۲۰ پیروزی و ۲۰ شکست داشته است.

تیم کریکت افغانستان سه مسابقه ۲۰ آوره با تیم امارات متحده عربی برگزار می‌کند

شماری از بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان - عکس از آرشیف

برنامه بازیهای کریکت افغانستان با امارات متحده عربی از سوی آی سی سی نهایی شد.

قرار است که تیم ملی کریکت افغانستان سه بازی ۲۰ آوره را با تیم ملی کریکت امارات متحده عربی برگزار کند.

نخستین مسابقه افغانستان به تاریخ ۱۶ فبروری ساعت شش شام به وقت کابل در استدیوم شیخ زاید برگزار می‌شود.

افغانستان در بازی دومش به تاریخ ۱۸ فبروری مقابل این تیم مسابقه می‌دهد و آخرین بازی آنان به تاریخ ۱۹ فبروری برگزار می‌شود.

قابل ذکر است که هر سه بازی ساعت شش شام به وقت کابل در استدیوم شیخ زاید تنظیم گردیده است.

افغانستان با امارات متحده عربی قبلاً شش بار در قالب فارمت کریکت ۲۰ آوره مقابل هم مسابقه داده اند که ببرهای آبی با پنج پیروزی و یک شکست آمار به مراتب بهتر نسبت به حریفش دارد، اما در قالب رقابت‌های یک روزه بین‌المللی هر دو تیم با سه پیروزی و سه شکست آمار مساوی از خود به جا گذاشته اند.

خدمات قطار آهن ازبکستان به افغانستان متوقف شد

عکس از آرشیف

ازبکستان خدمات قطار به افغانستان را از دیروز (اول فبروری) توقف داد.

اداره قطار آهن ازبکستان در خبرنامۀ دیروز گفت، از اینکه افغانستان نتوانست مراقبت تخنیکی و به وقت از این پروژه کند، نا گذیر شد که خدمات قطار به این‌کشور را توقف دهد.

به نقل از خبرگزاری انترفاکس، نماینده های ازبکستان و حکومت طالبان، در شهر مرزی ترمز در اواخر ماه دسمبر دیدار کردند که در آن توافق شد، کار های تخنیکی خط آهن در داخل افغانستان تا اول فبروری امسال پایان می‌یابد.

حکومت طالبان یک معدن طلا در تخار را به داوطلبی می‌گذارد

موقعیت ولایت تخار در نقشه عمومی افغانستان

کمیسیون اقتصادی حکومت طالبان تصمیم گرفته که معدن طلای ولسوالی چاه آب ولایت تخار به داوطلبی گذاشته شود.

مسئولیت اکتشاف و حفر معدن "سمتی" در حکومت گذشته از سوی یک شرکت خصوصی آغاز شده بود اما پارسال این روند با دستور حکومت طالبان توقف داده شد.

در نشست دیروز (۱۲ دلو) تحت رهبری ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس الوزرای حکومت طالبان، تصمیم گرفته شد که معدن طلای ولسوالی چاه آب دوباره به داوطلبی گذاشته شود اما در خبرنامه گفته نشده که قرارداد با شرکت پیشین لغو شده یا نه.

پیش از این مقام‌های محلی طالبان گفته بودند که قرارداد معدن سمتی، معیار ها را باید رعایت کند.

گفته می‌شود که این معدن حدود ۳۰ تن طلای خالص دارد.

مرکز حمایوی پنج هزار بستر تداوی معتادان مواد مخدر در کابل گشایش یافت

عکس از آرشیف - جنبه تزئینی دارد

مرکز حمایوی پنج هزار بستر تداوی معتادان مواد مخدر زیر نام «آغوش» امروز چهارشنبه در کابل گشایش یافت.

حدود هفتاد و پنج میلیون افغانی در ایجاد این مرکز مصرف شده است.

در مراسم گشایش این مرکز، مقامات طالبان و نماینده‌های سازمان ملل متحد و سفارت‌های ترکیه، چین و پاکستان در کابل اشتراک کردند.

مقامات حکومت طالبان گفته اند که حدود شانزده هزار معتاد مواد مخدر را از افغانستان جمع آوری کرده اند که از این میان پنج هزار‌ شان تنها از کابل گردآوری شده اند.

شماری از آن‌ها از حکومت طالبان انتظار دارند که شرایط زندگی مناسب را برای‌شان فراهم کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG