لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۸

افغانستان

وزرای خارجه ترکیه و امارات متحده عربی در مورد افغانستان گفت‌وگو کردند

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه

وزیران خارجه ترکیه و امارات متحده عربی در مورد محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان گفتگو کرده اند.

بر اساس گزارش‌ها، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیروز چهارشنبه (۴ جنوری) در مکالمه تلفونی به همتای امارات متحده عربی اش شیخ عبدالله بن زید النهیان گفت که انقره از حاکمان فعلی افغانستان انتظار دارد تا در مورد تصمیم برای آموزش و کار بانوان افغان تجدید نظر کنند.

النهیان در این گفتگو تاکید کرده که اقدام های تازه طالبان به شمول محدودیت رفتن به مکتب برای دختران بالاتر از صنف ششم، تخطی از حقوق بنیادی بشری است.

حکومت طالبان به خاطر وضع محدودیت‌های کار و آموزش مورد انتقاد شدید کشور های مختلف جهان قرار داشته اما مقام‌های طالبان می‌گویند که بر اساس شریعت و فرهنگ افغانی به زنان حق کار و آموزش خواهند داد.

با گذشت بیش از ۱۶ ماه تا هنوز این چهارچوب از سوی طالبان مشخص نشده است و نیز هیچ زنی در کابینه سرپرست طالبان حضور ندارد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

وزارت خارجه پاکستان خواهان «همکاری مخلصانه» حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم شد

تصویر آرشیف: اسلام آباد ٬ پاکستان

وزارت امور خارجه پاکستان گفته که از حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم انتظار همکاری مخلصانه دارد.

ممتاز زهرا بلوچ سخنگوی وزارت امور خارجۀ پاکستان به روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در اسلام آباد در پاسخ به پرسشی گفت که پاکستان امیدوار است حکومت طالبان به وعده های که در مورد مبارزه با تروریزم با جهانیان سپرده، عمل کند.

او، این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان، ادعاهایی مبنی بر استفاده از خاک افغانستان در حمله بر مسجدی در شهر پشاور را نادرست خواند.

خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان روز سه شنبه در مجلس ملی این کشور گفت که طالبان در توافقنامه دوحه با ایالات متحده در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ قول داده اند که اجازه نخواهند داد که افغانستان علیه سایر کشورها استفاده شود، اما او ادعا کرد که در حملۀ روز دوشنبه در پشاور از خاک افغانستان استفاده شده است.

حکومت طالبان اسماعیل مشعل را به "فعالیت ضد نظام و تحریک‌آمیز" متهم کرد

اسماعیل مشعل استاد پوهنتون

حکومت طالبان، اسماعیل مشعل استاد پوهنتون را به آن‌چه "فعالیت ضد نظام و تحریک‌آمیز" می‌داند متهم کرده‌است.

آقای مشعل که در یک حرکت نمادین به حمایت از حق تحصیل دختران، ده‌ها جلد کتاب را به مردم رایگان هدیه می‌داد، دیروز از سوی نیروهای امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان اواخر دیروز در تویتر خود نوشته که استاد مشعل «خیلی با مهارت اقدامات تحریک کننده بر ضد نظام را انجام می‌داد".

او نوشته است که استاد مشعل جمعی از خبرنگاران را به دور خود جمع کرده و در سرک عمومی ازدحام ایجاد کرده بود.

رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در این تویت تأیید کرده که استاد مشعل را نیروهای امنیتی طالبان با خود برده و در حبس نگهداشته اند.

استاد مشعل که مدتی پیش در یک حرکت مدنی پس از بستن دروازه‌های پوهنتون به روی دختران و زنان، مدارک تحصیلی خود را در یک برنامه تلویزیونی خصوصی به نمایش گذاشت، دیروز هنگام توزیع رایگان کتاب بازداشت شد.

در بودیجه سال ۲۰۲۳ هند دوصد ملیون دالر را به افغانستان اختصاص داده است

تصویر آرشیف: هند در سال های گذشته صد ها هزار تن گندم را نیز از طریق پاکستان به افغانستان ارسال کرده است

هند به بودجه سال ۲۰۲۳ افغانستان ۲۰۰ میلیون روپیه هندی را اختصاص داده است.

طالبان از این اقدام هند استقبال کردند.

سهیل شاهین، رئیس دفتر قطر طالبان به روز پنجشنبه به رسانه های هندی گفت که آنها از این کمک هند قدردانی می کنند.

نیرمالا سیتارامان وزیر مالیه هند روز چهارشنبه در دهلی نو گفت که این پول برای توسعه افغانستان در نظر گرفته شده است.

هند پارسال هم تخصص مشابهی را برای انکشاف افغانستان کمک کرده بود.

یازده هزار کودکان دارای بیماری سوراخ قلب در افغانستان ثبت شده اند

تصویر آرشیف: شماری از اطفال بیمار در یک شفاخانه در کابل

جمعیت هلال احمر افغانستان (سره میاشت) می گوید که ۱۱ هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب را ثبت کرده و در تلاش است تا این بیماران را در داخل یا خارج از کشور درمان کند.

این اداره می گوید، که روند تداوی این کودکان که یک سال متوقف بود،ازپنج ماه پیش از سرگرفته شده است.

عرفان الله شرفزوی، سخنگوی اداره هلال احمر(سره میاشت) شام پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که در ۵ ماه گذشته ۶۱۰ تن در۶ شفاخانه شهر کابل تداوی شدند و ۱۸۴ تن آنها بعدی تداوی دو باره به خانه برگشته اند.

«بدون تعدادی که به شفاخانه ها برای تداوی فرستاده شده اند، یازده هزار بیمار دیگرثبت نام سرمیاشت شده اند که ما تلاش می کنم، زمینه تداوی را برای آنها در داخل و خارج از کشور فراهم کنیم .»

شرفزوی می گوید، که از سال ۲۰۰۸ میلادی به این سو، ۱۳هزار کودک مبتلا به نارسایی قلبی در داخل و خارج از کشور درمان شده اند.

امر الله صالح اسلام آباد را به سوء استفاده از وضعیت در افغانستان متهم کرد

امر الله صالح

امرالله صالح، سابق معاون اول رئیس جمهور افغانستان در واکنش به اظهارات نماینده دایمی پاکستان در سازمان ملل متحد اسلام آباد را متهم کرد که از وضعیت افغانستان به بدترین شکل ممکن استفاده کرده است.

وی اسلام آباد را متهم کرد که و مدارس شبانه روزی تحت حمایت (آی اس آی) را با اکثریت پسران پشتون پر کرده است.

او این مطلب را به روز پنجشنبه در رشته تویت های خود نوشته است.

پیش از این، منیر اکرم، سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نیویورک گفت که مخالفت طالبان با آموزش و تحصیل زنان به فرهنگ پشتون ها مربوط می شود.

این اظهارات منیر اکرم با واکنش شدید برخی از سیاستمداران افغانستان و پاکستانی مواجه شده و کمیته روابط خارجی اسامبلی ملی پاکستان نیز منیر اکرم را برای وضاحب موضوع به این کمیته فراخوانده است.

سیگار: ایالات متحده ۸ ملیارد دالر را در بیشتر از یک سال گذشته به افغانستان اختصاص داده

لوگوی اداره سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار )

سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان یا ( سیگار)، می گوید که پس از به قدرت رسیدن طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ ، ایالات متحده امریکا در ارتباط به افغانستان ۸ میلیارد دالر فراهم کرده که بیشتر آن به شهروندان و مهاجران افغان اختصاص یافته است.

سیگار این مطلب را در گزارش سه ماهه اش به کانگرس امریکا بیان کرده است.

این گزارش به روز پنجشنبه منتشر شد.

در گزارش آمده که این مبلغ شامل سه و نیم میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان هم است که ایالات متحده آن را به یک صندوق تازه ایجاد شده برای افغانستان در سوئیس انتقال داده است.

بر اساس گزارش سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان، ایالات متحده در این دوره بیش از ۲ میلیارد دالر عمدتاً برای امور بشردوستانه به افغانستان کمک کرده است.

سرمفتش خاص امریکا در گزارش خود از اعضای کنگرس خواسته تا کمک های بشردوستانه به افغانستان را به گونه ای ارائه کند که به دست طالبان نیفتد.

انفجار در ولسوالی سید خیل ولایت پروان یک کشته بجا گذاشت

ولایت پروان در نقشه افغانستان

وقوع انفجار در ولسوالی سیدخیل ولایت پروان جان یک تن را گرفت .


مقام‌های حکومت محلی طالبان در ولایت پروان تایید می‌کنند که حوالی ساعت هشت صبح روز پنج‌شنبه، ۱۳دلو در منطقه رسول‌ دادخیل ولسوالی سیدخیل این ولایت یک انفجار به وقوع پیوسته است.

سید حکمت‌الله شمیم، سخنگوی والی طالبان در پروان به رادیو آزادی می‌گوید، که این رویداد ناشی از انفجار یک ماین دست‌ساز در یک خانه مسکونی بوده که قبل از رسیدن به هدف انفجار کرده و درنتیجه آن عامل ساخت ماین، جان باخته است.

آقای شمیم می‌افزاید که در پیوند به این رویداد، پسر و داماد فرد جان باخته بازداشت و بررسی‌ها از آنان آغاز شده است.

استاد اسماعیل مشعل از سوی طالبان 'بازداشت' شد

استاد اسماعیل مشعل

اسماعیل مشعل استاد پوهنتون و یکی از معترضان که در برابر ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان اعتراض کرده بود، از سوی طالبان دستگیر شده‌است.

استاد فرید مدیر دفتر استاد اسماعیل مشعل به رادیو آزادی می‌گوید که طالبان آقای مشعل را از حوزه سوم شهر کابل بازداشت و به جای نامعلومی انتقال داده اند.

استاد فرید می‌افزاید: "ساعت دوازده، دوازده و نیم، کارمندان امارت اسلامی در مربوطات حوزه سوم منطقه پارک دهبوری دستگیر، لت و کوب و به جای نامعلومی برد. با استاد برخورد بسیار منفی کرد و لت و کوب که چرا به مردم کتاب توزیع می‌کنید."

استاد مشعل که چندی پیش در اعتراض به ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان در یک برنامه زنده تلویزیونی اسناد تحصیلی خود را پاره کرده بود، به تازه‌گی کراچی سیاری را به نام «اقراء» یا بخوان ساخته و می‌خواست که در سه روز ۲۱ هزار جلد کتاب‌های شخصی خود را به افراد با سواد اهدا کند.

اسماعیل مشعل پیش از چاشت امروز پیش از گرفتاری‌اش به رادیو آزادی گفته است که در اعتراض به ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان و دختران افغان مکتب خصوصی و دارالمعلمین خود را بسته و در سه پوهنتون از سمت استادی‌اش هم استعفا کرده‌است.

طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

طالبان ۱۶ تن را در هلمند دره زدند

موقعیت ولایت هلمند در نقشه عمومی افغانستان

مقامات طالبان ۱۶ تن را در ولایت هلمند در محضر عام دره زدند.

ستره محکمه طالبان در اعلامیه‌ای این افراد را به داشتن روابط نامشروع، دزدی، لواطت و سایر جرایم متهم کرده است.

طالبان در چند ماه گذشته صدها متهم را در محضر عام مجازات کرده اند.

بسیاری از سازمان‌های حقوق بشر از حرکت طالبان انتقاد کرده و گفته‌اند که متهمان اغلباً بدون دسترسی به عدالت محاکمه شده و به طور خودسرانه به مجازات‌های مختلف محکوم می‌شوند.

رینا امیری: تصامیم طالبان در مورد زنان فاصله شان با جامعه جهانی را افزایش می‌دهد

رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحدۀ آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان

رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحدۀ آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان می‌گوید که طالبان با افزایش محدودیت‌ها بر زنان و دختران افغان، فاصله‌شان را با جامعه جهانی افزایش می‌دهند.

رینا امیری امروز پنجشنبه (۲ فبروری) در توییتر خود همچنان نوشته که طالبان به سیاست‌های قبلی دهه ۹۰ که در قدرت بودند، بازگشته اند.

نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر در افغانستان این اظهارات را در حالی نموده که انتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا محدودیت‌های جدید را بر ویزای طالبان اعلام کرد.

بلینکن دیروز چهارشنبه در اعلامیه‌ای گفت که این محدودیت‌ها روی برخی از اعضای فعلی و سابق طالبان، اعضای گروه‌های امنیتی غیر دولتی و سایر افرادی که تصور می‌شود، مسئول یا دخیل در محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران افغان اند، وضع می‌شود.

در پایان سال ۲۰۲۲ میلادی طالبان زنان را از کار در سازمان‌ها و ادارات غیردولتی منع کردند و پیش از آن نیز دروازه‌های پوهنتون‌ها را به روی دختران افغان بستند.

طالبان علاوه بر این دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه‌های دختران را بیش از ۵۰۰ روز می‌شود که مسدود نگهداشته اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG