لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۴۵

افغانستان

تصمیم محکمهٔ طالبان درمورد لغو مجوز ده رسانهٔ در افغانستان به تآخیر افتاد

تصویر آرشیف: برخی از رسانه های تصویری افغانستان

تصمیم محکمۀ ابتدائیۀ طالبان در کابل در این باره که جواز فعالیت ۱۰ رسانه را لغو کند یا نه به تاخیر افتاد.

قرار بود این تصمیم به روز پنجشنبه اتخاذ شود.

حجت الله مجددی رئیس اتحادیۀ ژورنالیستان آزاد افغانستان به رادیو آزادی نا وقت روز پنجشنبه گفت:

« ما در محکمه اشتراک کردیم و نگرانی را با دلایل موجۀ که داشتیم با محکمه شریک ساختیم و هیئت قضایی دلایل ما را پذیرفت و تصمیم گرفته شد که در هفتۀ آینده وزارت اطلاعات و فرهنگ بعد از آنکه صورت دعوی خود را به محکمه تسلیم کند و به ما منحیث نهاد مدافع حقوق رسانه ها و خبرنگاران سپرده می شود و ما در مشوره با مسئولان رسانه ها و نهاد های حامی رسانه ها به دفاع از این اتهاماتی که بالای رسانه ها وجود دارد پرداخته و دفاعیه را به محکمه ارائه می کنیم.»

پیش از این عبدالحق حماد رئیس نظارت بر نشرات رسانه ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گفته بود که محکمه روز پنجشنبه در مورد لغو جواز رسانه های که مالکان آنان در بیرون از افغانستان اند در غیاب شان تصمیم خواهد گرفت.

او در بحثی در تلویزیون ملی افغانستان تحت کنترل طالبان ، این رسانه ها را به تبلیغ علیه حکومت طالبان و تفرقه افگنی متهم کرد.

نام های این رسانه ها هنوز فاش نشده است.

خبرنگاران و مالکان برخی از رسانه ها این اقدام طالبان را بخشی از تلاش های آنان برای سرکوب رسانه ها و آزادی بیان در افغانستان می دانند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مرکز حمایوی پنج هزار بستر تداوی معتادان مواد مخدر در کابل گشایش یافت

عکس از آرشیف - جنبه تزئینی دارد

مرکز حمایوی پنج هزار بستر تداوی معتادان مواد مخدر زیر نام «آغوش» امروز چهارشنبه در کابل گشایش یافت.

حدود هفتاد و پنج میلیون افغانی در ایجاد این مرکز مصرف شده است.

در مراسم گشایش این مرکز، مقامات طالبان و نماینده‌های سازمان ملل متحد و سفارت‌های ترکیه، چین و پاکستان در کابل اشتراک کردند.

مقامات حکومت طالبان گفته اند که حدود شانزده هزار معتاد مواد مخدر را از افغانستان جمع آوری کرده اند که از این میان پنج هزار‌ شان تنها از کابل گردآوری شده اند.

شماری از آن‌ها از حکومت طالبان انتظار دارند که شرایط زندگی مناسب را برای‌شان فراهم کنند.

شاهراه غور‌کابل به روی ترافیک باز شد

موقعیت ولایت غور در نقشه عمومی افغانستان

شاهراه غور‌کابل به روی رفت و آمد ترافیک باز شد.

این شاهراه به دلیل برف باری شدید برای یک روز مسدود شده بود.

عبدالواحد حماس سخنگو والی طالبان در غور همچنان به رادیو آزادی گفت که راه های شش ولسوالی جنوب غرب ولایت غور شام روز گذشته بازگشایی گردیده است.

شاهراه غور کابل و راه های مواصلاتی شش ولسوالی این ولایت روز گذشته در نتیجه برفباری های سنگین مسدود شده بود.

ایران روند صدور ویزه برای تجار افغان را تسهیل می‌بخشد

سفارت ایران در کابل. عکس از آرشیف

حسن کاظمی قمی سفیر ایران در افغانستان می‌گوید که کشورش در نظر دارد تا روند صدور ویزه را برای تجار افغان تسهیل ببخشد.

خبرگزاری‌های ایران امروز (اول فبروری ) به نقل از آقای قمی گزارش داده اند که این اقدام به هدف توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان ایران و افغانستان روی دست گرفته شده.

گفته شده که اقدام جدید به تجار افغان اجازه می‌دهد که در یک ویزه چندین بار به ایران رفت و آمد کنند.

ماه گذشته سعید محمد موسوی، معاون وزارت صنعت، معادن و تجارت ایران گفته بود که به زودی یک مرکز تجارتی ایران در افغانستان گشایش خواهد یافت.

به دنبال حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، ایران مثل کشور‌های دیگر هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است، اما رفت و آمد دیپلماتیک میان دو طرف وجود دارد و سفارتش در کابل هم فعال است.

توماس وست با مقام‌های پاکستان در مورد افغانستان گفتگو کرد

توماس وست نمایندۀ خاص امریکا برای افغانستان

توماس وست نمایندۀ ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان می‌گوید که در جریان سفر دو روزۀ خود به پاکستان، وضعیت جاری افغانستان را مورد گفتگو قرار داده که در آن مسایل مبارزه علیه تروریزم، وضعیت امنیتی و عواقب فرمان‌های اخیر طالبان شامل بود.

آقای وست شب گذشته در رشته توییت‌های گفت که وضع محدودیت‌ها از سوی طالبان در افغانستان، روند رساندن کمک‌های بشری را به میلیون‌ها شهروند آن کشور متاثر کرده است.

او در یک توییت جداگانه نوشته که با شماری از " زنان شجاع افغان" هم در پاکستان دیدار کرده و به خواست‌های آنها گوش داده است.

وست در ادامه نوشته که زنان افغان که سرپرستی خانواده‌ها را بر عهده دارند از وضع محدودیت‌های طالبان رنج می‌برند.

اظهارات این مقام ارشد ایالات متحده آمریکا در حالی بیان شده است که طالبان در ماه‌‌های اخیر محدودیت‌های بیشتری را بر فعالیت کاری و آموزشی زنان و دختران در افغانستان وضع کرده اند.

وست در سفر به پاکستان با لوی درستیز جنرال عاصم منیر، محمد صادق خان نمایندۀ خاص پاکستان برای افغانستان و اسد مجید معین وزارت خارجه آن کشور ملاقات کرده است.

سازمان صحی جهان به نقش زنان افغان در رساندن کمک های بشری تاکید کرد

تصویر آرشیف: یک داکتر دندان در ولایت غور در حال تداوی یک بانوی بیمار دیده میشود

سازمان جهانی صحت می گوید که نقش زنان در عرضۀ خدمات صحی به ویژه در فصل زمستان بسیار مهم است.

بخش افغانستان این سازمان ناوقت روز سه شنبه در تویتر نوشت که از کار کارمندان صحی زن قدردانی می کند که به گفته اش در رساندن خدمات صحی به افغانان قربانی داده اند.

حکومت طالبان در سوم ماه جدی کار زنان در اداره های غیردولتی را منع کرد، اقدامی که با عکس العمل های شدید به همراه شد.

شماری از سازمان های غیردولتی هم فعالیت شان را به حالت تعلیق در آوردند یا متوقف کردند.

بنیاد خیریه محمد نبی با کودکانی که والدین شان به مواد مخدر معتاد اند٬ کمک کرد

تصویر آرشیف: صنف درسی مرکز تداوی اطفال معتاد به مواد مخدر در ولایت هرات

بنیاد خیریۀ محمد نبی، ستارۀ معروف کریکت افغانستان در شفاخانۀ ۱۵۰ بستر تداوی معتادان، با کودکانی کمک کرده است که والدین شان به مواد مخدر معتاد استند.

رئیس احمدزی، بازیکن پیشین کریکت افغانستان در پیام ویدیویی در مورد توزیع این کمک گفته است که نیاز است دیگران بشمول تاجران با افراد تنگدست کمک کنند.

همزمان با سرد شدن هوا در افغانستان، شمار نیازمندان به کمک های بشری نیز افزایش یافته است.

سازمان ملل متحد گفته است که در سال ۲۰۲۳ حدود بیست و هشت میلیون و سه صد هزار تن به کمک های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

وزارت داخله طالبان: در یک سال گذشته بیشتر از ۱۵۰۰ نفر در افغانستان کشته شده اند

تصویر آرشیف

وزارت داخلۀ حکومت طالبان می گوید که در یک سال گذشته یک هزار و پنجصد و نود تن در افغانستان کشته شده اند.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان سه شنبه به نقل از بسم الله حبیب، معاون سخنگوی این وزارت گزارش داد که رویداد های قتل مشمول قتل های ناموسی، قتل های مرموز و قتل های خانوادگی و به دلیل خصومت ها می شوند.

در ادامه به نقل از او آمده است که پولیس در این مدت بیش از سه صد و شصت قضیۀ خودکشی را نیز ثبت کرده است.

معاون سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان افزوده است که بیش از یک هزار و هشتصد تن در پیوند به رویداد های قتل در سال گذشته بازداشت شده اند.

این در حالی است که حکومت طالبان به نقض آشکار حقوق بشر و قتل های فراقانونی متهم شده است.

در گزارش ماه جولای سال ۲۰۲۲ سازمان ملل متحد آمده است که با وصف اعلام عفو عمومی از سوی حکومت طالبان، حداقل ۱۶۰ قتل فراقانونی مقامات دولتی و امنیتی سابق توسط طالبان بین ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون۲۰۲۲ را ثبت کرده است.

هرچند حکومت طالبان این گزارش را رد کرده، اما در گزارش سال ۲۰۲۲ دیدبان حقوق بشر نیز آمده است که طالبان نیروهای امنیتی حکومت مخلوع افغانستان را به گونۀ بی وقفه بازداشت، شکنجه و به قتل رسانده اند.

شاهراه سالنگ بار دیگر به روی ترافیک باز شد

شاهراه سالنگ

مقامات محلی حکومت طالبان در پروان می گویند شاهراه سالنگ به روز دوشنبه یکبار دیگر به روی وسایط مسافربری گشوده شد.

محمد کامران زید سخنگوی قوماندانی امنیه طالبان در پروان نا وقت دوشنبه گفت بعد از اینکه برفباری و توفان دو روز گذشته٬ بارنده گی در ظهر روز دوشنبه متوقف شد تصمیم گرفته شد که به عبور وسایط مسافر بری اجازه داده شود.

مقامات گفتند که در سالنگ تازه تا ۸۵ سانتی متر برفباری شده ولی درکل ۱۶۰ سانتی متر برف در آنجا باریده است.

یوناما تصمیم طالبان مبنی بر منع دختران از اشتراک در کانکور ورود به پوهنتون ها را محکوم کرد

تصویر آرشیف: دختران دانش آموز در ولایت فاریاب در حال سپری کردن امتحان ورود به پوهنتون ها اند.

هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان ( یوناما) دستور اخیر حکومت طالبان مبنی بر منع اشتراک دختران در امتحان کانکور را محکوم وخواستار لغو فوری آن شد.

یوناما در تویت روز دوشنبه خود این تصمیم طالبان را یک گام دیگری به استقامت نادرست خوانده گفت که این دستور درتضاد با وعده های قبلی طالبان قرار دارد گفته بودند پوهنتون ها در ماه حمل آینده به روی زنان گشوده خواهند شد.

طالبان شنبه شب (۸ دلو) با نشر مکتوب از پوهنتون‌های خصوصی خواستند که به دانش‌ آموزان دختر در امتحان کانکور تا اطلاع بعدی اجازه اشتراک داده نشود.

اعلامیۀ طالبان افزود که اگر هر نهاد تحصیلی از این دستور پیروی نکند، با برخورد قانونی روبرو خواهد شد.

قبلا سازمان همکاری اسلامی نیز این دستور طالبان را محکوم کرده است.

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان به مصاف حریف روسی‌اش می‌رود

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان امشب در مقابل حریف روسی‌اش بنام عمر رضایوف در سازمان بین‌المللی مبارزات آزاد ACA به میدان می‌رود.

سی و دومین دورۀ رقابت‌های مبارزات آزاد این سازمان تحت نام عقابان جوان ACA با حضور داشت ۴۸ مبارز از کشور های روسیه، افغانستان، قرغزستان و ازبیکستان به میزبانی شهر چچنیای روسیه امروز برگزار می‌شود که از افغانستان یک نماینده در آن اشتراک کرده است.

عبدالکریم بدخشی که پنج پیروزی در کارنامه حرفه‌یی خود دارد، برای بدست آوردن ششمین موفقیتش ناوقت امشب وارد قفس این سازمان می‌شود، حریف وی عمر رضایوف قبلأ هشت پیروزی از خود به جا گذاشته است و چهار بار شکست را تجربه کرده است، مسابقه آنان نیمه مرکزی است و از اهمیت زیاد برخوردار است.

بدخشی تجربه مبارزه در سازمان‌های مختلف MMA را داراست که می توان به سازمان‌های AFC، TGFC، SLFC و BRAVE اشاره کرد، این نخستین تجربه بدخشی در سازمان ACA است، قبل از این وی ورزشکاران مثل بازمحمد مبارز، احمد ولی هوتک، عبدالعظیم بدخشی و واحدالله نژند تجربه مبارزه در این سازمان را داشته اند، این سازمان اکثرأ جز پنج سازمان معتبر ورزشی دنیا در مبارزات آزاد به شمار می‌رود.

قابل ذکر است که از میان این ۴۸ مبارز در این دورۀ از رقابت‌ها، چهره های نخبه آن به رقابت‌های اصلی این سازمان راه خواهند یافت، سازمان ACA برای شناسایی چهره های مطرح مبارزات آزاد، هر از گاهی یک سلسله رقابت‌های انتخابی را جهت استعداد یابی برگزار می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG