لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۷

یک سنگ آسمانی به زودی از نزدیک زمین عبور می‌کند


تصویر آرشیف

یک سنگ دیگر آسمانی ملاحظه شده که به زودی از نزدیکی آفتاب گذشته و اول ماه فبروری به یک فاصله نزدیک به زمین خواهد رسید که میتوان آنرا با چشم دید بشرطی که آسمان بسیار روشن نباشد.

این سنگ آسمانی توسط یک موسسه تحقیقاتی امریکايی بنام زویکی ترانسینت فاسیلیتی Zwicky Transient Facility در ماه مارچ سال گذشته در یک زمانی کشف شد که از نزدیکی سیاره مشتری می گذشت.

بعد از طی کردن ساحه یخبندان نظام شمسی این سنگ آسمانی در ۱۲ جنوری در نزدیک ترین فاصله با آفتاب قرار خواهد گرفت و در اول فبروی از فاصله چشم دید زمین میگذرد.

تامس پرنس ( Thomas Prince) پروفیسر فزیک در انستتوت تکنالوژی کالفورنیای امریکا به خبرگزاری فرانس پرس گفت که این سنگ آسمانی در وقت گذشتن از نزدیک ترین فاصله زمین بسیار روشن خواهد بود.

گفته شده است که مردم می توانند عبور سنگ آسمانی را که در اول فبروری پیش بینی شده است٬ ببینند
گفته شده است که مردم می توانند عبور سنگ آسمانی را که در اول فبروری پیش بینی شده است٬ ببینند

نیکولاس بایفر (Nicolas Biver) متخصص فزیک فضایی در یک رسد خانه پاریس می گوید که این سنگ آسمانی از یخ و خاک ساخته شده ، یک کیلومتر قطر دارد و با شعاع سبز احاطه شده.

سنگ آسمانی به تاریخ اول فبروری به زمین نزدیک میشود

با سرعتی که این سنگ آسمانی در حرکت است داخل شدن دوباره آن به نظام شمسی ما در ۵۰ هزار سال دیگر ممکن خواهد بود اما به گفته آقای بایفر شاید نظام شمسی کاملا آنرا دفع کند که دیگر هرگز نتواند به محوطه داخلی این نظام وارد شود.

قبلا هم دو سنگ آسمانی دیگر در سال های ۱۹۹۷ و ۲۰۲۰ از پهلوی زمین گذشتند که دیدن آنها با چشم از کره زمین ممکن بود اما این سنگها بسیار بزرگتر بودند که یکی از آنها ۶۰ کیلومتر قطر داشت و دوم این که آنها به این اندازه با زمین نزدیک نشده بودند.

پرنس می گوید به هراندازه که این سنگ به زمن نزدیک شود به همان اندازه دانشمندان می توانند در باره ترکیب آن بهتر تحقیق کنند زیرا آفتاب قشر بیرونی آن را به جوش آورده است.

او افزود این سنگ آسمانی می تواند در مورد اثرات حیات در سیارات دیگر نظام شمسی ما معلومات بیشتر و دقیقتر فراهم کند.

XS
SM
MD
LG