لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۳۹

خبر ها

وزارت معارف طالبان: دروازه های مکاتب به روی دختران صنف ششم و پایین تر از آن٬ باز است

تصویر آرشیف: یکی از مکاتب دخترانه در ولایت هرات
تصویر آرشیف: یکی از مکاتب دخترانه در ولایت هرات

وزارت معارف حکومت طالبان دستور صادر کرده که دختران دانش آموز صنف ششم و پایین تر از آن٬ درهمه ولایات به مکاتب و مراکز آموزشی رفته می توانند.

گزارش ها می رساند٬ بعد از اینکه طالبان با برگشت به قدرت در تابستان سال گذشته مکاتب لیسه و متوسطه دختران را مسدود کردند٬ دربرخی از ولایت ها دختران مکاتب ابتدائیه نیز از سوی مقامات محلی از رفتن به مکتب منع شدند.

مولوی حبیب الله آغا سرپرست وزارت معارف حکومت طالبان با صدور یک مکتوب ناوقت روز دوشنبه ٬ دستور داده که مکاتب ، مدارس وکورس های دختران پائینتر از صنف ششم در همه ولایت ها اجازۀ کامل فعالیت دارند .

این وزارت از معلمان زن نیز خواسته که با رعایت حجاب با اطمینان کامل به تدریس در این مکاتب ادامه دهند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

نمایندهٔ ویژه اتحادیه اروپا با نماینده وزارت خارجه قطر در مورد افغانستان ملاقات کرد

  توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان
 توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان

توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان و فیصل بن عبدالله الحنزاب سفیر و نماینده ویژه وزارت خارجه قطر در مورد وضعیت جاری افغانستان گفتگو کردند.

براساس اعلامیه ای که در شبکه ایکس، تویتر سابق وزارت خارجه قطر ناوقت دیشب منتشر شد، این ملاقات در دوحه پایتخت قطر انجام شد که در آن دو مقام در مورد تحولات افغانستان و تلاش های مشترک بین المللی برای دستیابی به صلح و ثبات در آن کشور گفتگو کردند.

از این ملاقات در حالی خبر داده شده که قرار است قطر حدود یکماه دیگر میزبان نشست سوم دوحه در مورد افغانستان باشد.

در این نشست از نماینده های حکومت طالبان هم دعوت شده است.

یک مقام وزارت خارجه طالبان روزگذشته تمایل حکومت طالبان برای اشتراک در این نشست را ابراز کرد اما گفت که منتظر اند که سازمان ملل متحد جزئیات نهایی این نشست را با آنها در میان بگذارد.

حکومت طالبان در نشست دوم دوحه بخاطر مخالفت برسر تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان اشتراک نکردند.

اما سازمان ملل متحد می گوید که کار روی تعیین این نماینده جریان دارد.

اتحادیهٔ اروپا به برنامه تهیه غذا به دانش آموزان در افغانستان ده میلیون یورو کمک کرد

دختران دانش آموز
دختران دانش آموز

برنامه جهانی غذا WFP از کمک ده میلیون یوروئی دفتر اتحادیه اروپا برای افغانستان سپاسگزاری کرده و گفته است که با این کمک میتوانند به هزاران تن از دانش آموزان پسران و دختران در مکاتب غذای مقوی فراهم کنند.

رئیس شعبه افغانستان دبلیو اف پی هیسو وی لی Hsiao Wei Lee در یک پیام صوتی که به روز چهارشنبه نشر شد گفته است که با این کمک اتحادیه اروپا آنها می توانند در سال جاری میلادی به تقریبا دو میلیون شاگرد مکتب مواد خوراکی خوب یعنی مقوی مهیا بسازند.

او افزود این برنامه که دبلیو اف پی از دو دهه به این سو در افغانستان آغاز کرده تاثیر خوب داشته است. به گفته او بسیار شاگردان به رفتن به مکاتب تشویق شده اند و تمرکز شاگردان به آموختن هم بیشتر شده است.

ایتالیا برای خانواده های مغاره نشین در بامیان خانه می‌سازد

تعدادی از خانواده های مغاره نشین در بامیان
تعدادی از خانواده های مغاره نشین در بامیان

ایتالیا به آن خانواده های که در بامیان در مغاره ها زنده گی میکنند خانه میسازد.

به اساس گزارش خبرگزاری باختر که تحت کنترول طالبان است این تعهد از سوی رئیس پوهنتون فلورانس ایتالیا مریلا لودا در ملاقات با سرپرست وزارت شهر سازی حکومت طالبان شیخ حمدالله نعمانی در کابل اعلان شده است.

به اساس گزارش خانم لودا گفته که می خواهد به ارزش سیصد هزار دالر دو پروژه را در بامیان عملی کند.

او افزود است برای کسانی که در مغاره ها زنده گی میکنند ۱۰۰ خانه میسازد و یک برنامه را برای بازسازی منطقه زرگران در این ولایت عملی می کند که چهره این منطقه بسیار خوب خواهد شد.

قابل یاد آوریست که تا حال چندین بار و در وقت نظام جمهوری هم برای ساختن خانه به کسانی که در مغاره ها در بامیان بسر میبرند تعهد صورت گرفته بود، اما تا به ایندم این تعهدات عملی نشده اند .

تیم های صحی به کمک سازمان ملل به مناطق سیلاب زده در افغانستان فرستاده شده اند

امبولانس خدمات صحی در یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان
امبولانس خدمات صحی در یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان

صندوق نفوس ملل متحد در مورد ارائه خدمات عاجل طبی به زنان و دخترانی که از سیلابها آسیب دیده اند، خبر داد.

این صندوق روز چهارشنبه در یک اعلامیه گفته که به کمک این صندوق ۲۱۶ تیم سیار طبی فعال است و در مناطق روستائی و مناطقی که دسترسی به آنهامشکل است برای زنان در بخش زایمان و روانی خدمات را فراهم میسازند.

صندوق نفوس ملل متحد گفته است در ولایت بغلان که سیلابهای اخیر در آن سبب تخریبات گسترده شده ، هم اکنون چهار تیم خدمات طبی فعال اند و در هر تیم یک داکتر ، یک نرس، یک قابله ، یک واکسیناتور و یک متخصص درمانی شامل اند.

در عین حال اداره کمیته صلیب سرخ بین المللی در افغانستان دیروز چهارشنبه در صفحه ایکس (تویتر سابق) نوشته است که یکجا با کمته سره میاشت افغانستان برای سیلاب زده گان در بغلان خدمت عاجل طبی و سرپناه فراهم کرده است.

اما به گفته این کمیته هزاران خانواده سیلاب زده در بغلان به کمک های بشری نیاز مبرم دارند.

سازمان ملل: ۹ میلیون نفر در افغانستان از تخم های توزیع شدهٔ گندم مستفید شده اند

تصویر آرشیف: یک دهقان افغان
تصویر آرشیف: یک دهقان افغان

اداره مواد خوراکی و زراعت ملل متحد FAO می گوید در سال جاری ۲۰۲۴ میلادی دست کم ۹ میلیون نفر در افغانستان که این اداره تخم گندم به آنها تقسیم کرده خودشان توانسته اند برای خود مواد خوراکی تهیه کنند.

اما شعبه افغانستان این اداره به روز چهارشنبه در صفحه ایکس ( تویتر سابق) نوشته که در افغانستان هنوز هم ۲۷ درصد مردم با بحران مواد غذائی و یا حالت اضطراری رو به رو هستند.

به گفته این اداره مربوط به ملل متحد افغانستان در بخش مواد خوراکی به کمک نیاز دارد، اما اگر یک ستراتیژی خوب که با اقلیم منطقه ساز گار باشد روی دست گرفته شود کشت و زراعت میتواند در مسیر رشد خودکفائی کمک کند.

این اداره گفته است که تخم های گندم تقسیم شده توسط آن در این راستا کمک کرده است.

سویدن طیار های مدرن مجهز با رادار را در اختیار اردوی اوکراین قرار میدهد

نیرو های اوکراینی در خط مقدم نبرد با اردوی روسیه
نیرو های اوکراینی در خط مقدم نبرد با اردوی روسیه

سویدن که عضو پیمان ناتوست، امروز چهارشنبه بزرگترین بستۀ کمک نظامی را برای اوکراین اعلام کرد.

این کمک شامل طیارات رادار مدرن است، زیرا حملات روسیه برای هدف قرار دادن افراد ملکی ادامه دارد و امروز نیز چندین تن در سه منطقه اوکراین، کشته شدند.

به گفتۀ مقامات اداره نظامی منطقه، اوایل صبح امروز در نتیجۀ گلوله باری نیروهای روسی بر کراسنوپل در شمال شرق منطقۀ"سومی"، دو تن کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

وزارت داخلۀ اوکراین نیز امروز گفت که یک تن پس از زخمی شدن در اثر گلوله باران روز گذشتۀ روسیه در منطقه شمالی چرنیهیو، در شفاخانه وفات کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده کمک ۱۳۵ میلیون دالری را به مولداوی اعلان کرد

 انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا با مایا ساندو رئیس جمهور مولداوی
انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا با مایا ساندو رئیس جمهور مولداوی

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا متعهد شد که ۱۳۵ میلیون دالر با مولداوی برای امنیت انرژی و مبارزه با اطلاعات نادرست روسیه، کمک می کند.

بلینکن امروز چهارشنبه(۲۹ می) در یک کنفرانس خبری مشترک با مایا ساندو رئیس جمهور ملداوی در شهر کیشینوف پایتخت آن کشور با اعلام این کمک، تحسین خود را از رهبری رئیس جمهور ساندو ابراز کرد.

او همچنین پیشرفت های اخیر کیشینوف، از جمله مبارزه با فساد و آمادگی برای الحاق به اتحادیه اروپا را ستایش کرد.

وزیر امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا قبل از سفر به شهر پراگ پایتخت جمهوری چک، برای اشتراک در نشست وزرای خارجه ناتو، به شهر کیشینوف سفر کرده است.

حکومت طالبان از اظهارات مقامات روسیه برای تامین روابط با افغانستان استقبال کرد

بیرق طالبان
بیرق طالبان

وزارت خارجه حکومت طالبان از اظهارات اخیر مقام های ارشد روسیه درباره برقراری روابط با طالبان استقبال کرده است.

این وزارت در اعلامیه ای که امروز چهارشنبه منتشر شد، گفته است که به فدراسیون روسیه ابراز می دارد که به منظور احترام متقابل، تقویت روابط و به هدف تامین منافع مشترک، عزم جدی سیاسی دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روزگذشته برقراری روابط با حکومت طالبان را یک نیاز خواند.

در اعلامیه همچنان آمده است که افغانستان پس از چندین دهه جنگ و بی ثبانی دارای یک حکومت مسئول شده است.

وزارت خارجه طالبان گفته که فرصت مناسبی برای کشورهای منطقه فراهم شده که با درنظر داشت اولویت های دوجانبه، روابط مثبت خود را با حکومت آنها توسعه دهند.

روسیه هنوز طالبان را مانند سایر کشورها به رسمیت نمی شناسد؛ اما سفارت روسیه از جمع انگشت شمار سفارت هایی است که در افغانستان تحت حاکمیت طالبان فعالیت دارد.

سازمان عفو بین الملل: در سال گذشته ۸۵۳ تن در ایران اعدام شده اند

حلقهٔ دار و جلاد در ایران
حلقهٔ دار و جلاد در ایران

سازمان عفو بین الملل می گوید که شمار اعدام های ثبت شده در سراسر جهان در سال گذشته افزایش چشمگیری داشت.

این سازمان در گزارش سالانه خود که امروز چهارشنبه ( ۹جوزا ) منتشر کرد افزود که در سال گذشته در مجموع بیش از یک هزار و پنجاه مورد اعدام را ثبت کرد که نسبت به سال ۲۰۲۲ حدود سی درصد افزایش را نشان میدهد.

عفوبین الملل به ویژه از ایران یاد آوری کرده است، جایی که به گفته این سازمان با اجرای حداقل ۸۵۳ حکم اعدام، ۴۸ درصد افزایش نسبت به سال گذشته را نشان میدهد.

به گفته این سازمان، ایران برای ایجاد ترس در میان مردم و افزایش کنترول بر قدرت از مجازات اعدام استفاده کرده است.

براساس گزارش عفوبین الملل، ایران، چین، عربستان سعودی، سومالیا و ایالات متحده امریکا، پنج کشوری اند که بیشترین موارد حکم اعدام را در ۲۰۲۳ داشته اند.

میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در جرمنی افزایش یافته است

تصویر آرشیف: بیرق جرمنی
تصویر آرشیف: بیرق جرمنی

شمار مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در جرمنی در سال ۲۰۲۳ به میران بی سابقه ای افزایش یافته بود.

خبرگزاری دی پی ای جرمنی، امروز چهارشنبه ( ۹ جوزا) خبر داد که سال گذشته بیش از ۲۲۰۰ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در این کشور جان باختند که نسبت به سال قبل آن ۲۳۷ نفر افزایش را نشان می دهد.

این مواد مخدرشامل کوکائین،هیروئین و مواد مخدر ترکیبی خوانده شده اند.

بورخارد بلینرت، کمشنر جرمنی در امور اعتیاد و مواد مخدر، شمار جان باختگان ناشی از مصرف این مواد را خطرناک خواند و گفت که در مقایسه با ده سال گذشته این تعداد دو برابر افزایش یافته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG