لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۰۹

افغانستان

کار برای بازگشایی شاهراه سالنگ ادامه دارد

برف پاکی در مسیر شاهراه سالنگ

شاهراه سالنگ تا هنوز به روی ترافیک بسته است، اما گزارش شده است که کار برای بازگشایی آن جریان دارد.

عبدالحمید مصباح سخنگوی وزارت فوائد عامه طالبان ناوقت روز جمعه در این باره به رادیو آزادی گفت:

«هوای سالنگ ها همچنان توفانی است. پرسونل اداره حفظ و مراقبت سالنگ ها شب سرگرم کار اند تا هر چه زود تر راه را به روی تردد وسایط باز کنند. تا دو متر برف باریده و هوای توفانی مسیر را مسدود کرده است.»

آقای مصباح افزود که مشکلات دیگر شاهراه های کشور از جمله کابل – قندهار و غور – هرات برطرف شده و باز است.

افغانستان در حال حاضر بدترین زمستان در دهه های اخیر را تجربه می کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

توماس وست به پاکستان، جرمنی و سوئیس سفر می‌کند

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان سفرش را به پاکستان، جرمنی و سوئیس آغاز می‌کند.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا گفته شده که او در این سفر خود که تا چهارم ماه فبروری دوام می‌کند، با شرکایش، افغان‌ها و سازمان‌های امداد رسان بشردوستانه در مورد منافع مشترک در افغانستان مشوره می‌کند.

در حالیکه آنها در جستجوی حمایت از مردم افغانستان و حفاظت از منابع‌شان اند، احکام و فرامین اخیر طالبان جامعه جهانی را با چالش‌های فوق العاده‌ای مواجه کرده است.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در این سفرش با همتایان خود به هدف یک واکنش واحد منطقه‌ای و بین‌المللی کار خواهد کرد که نشان دهنده تعهد جمعی به حقوق زنان و دختران افغان و دسترسی به کمک‌های حیاتی باشد.

مارتین گریفیتس در مورد سفرش به افغانستان به اعضای ملل متحد معلومات می‌دهد

مارتین گریفیتس رئیس اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد

قرار است رئیس اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد، امروز (۱۰ دلو) به اعضای این سازمان به دنبال سفرش به کابل و دیدار با مقام‌های طالبان معلومات دهد.

مارتین گریفیتس که نزدیک به یک هفته را در کابل سپری کرد، با خواست‌ها در مورد اجازه کار برای زنان در موسسه‌های غیر دولتی با مقام‌های طالبان دیدار کرد.

در سفر با او، رئیس اجرائیه اداره نجات کودکان امریکا، رئیس موسسه بین‌المللی پاملرنه و معاون رئیس صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" همراه بودند.

ستیفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفته که نشست این مقام‌ها امروز ساعت یازده پیش از چاشت به وقت نیویارک که هشت و نیم شب به وقت افغانستان می‌شود، آغاز خواهد شد.

طالبان در حالی بر زنان کارمند در موسسه‌های غیردولتی محدودیت وضع کرده اند که اوچا، اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد در گزارش تازه‌اش تخمین می‌کند که بیش از ۲۸ میلیون تن در سال ۲۰۲۳ میلادی در افغانستان نیازمند کمک‌های بشری فوری خواهند بود.

اوچا: حدود ۴ میلیون شهروند افغانستان در تهدید ابتلا به سوءتغذیه قرار دارند

اوچا: شمار مادران و زنان باردار که با سوء تغذیه در افغانستان روبرو اند، به حدود ۸۴۰ هزار تن رسیده است.

اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد "اوچا" می‌گوید، سوء تغذیه در افغانستان به حد نگران کننده بلند رفته و بر حدود ۴ میلیون شهروند اینکشور آسیب خواهد رساند.

اوچا دیروز یکشنبه (۹ دلو) در توییتی گفت که ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان با سوء تغذیه شدید و ۲.۳ میلیون کودک دیگر با سوء تغذیه متوسط روبرو اند.

در ادامه آمده که شمار مادران و زنان باردار که با سوء تغذیه در افغانستان روبرو اند، به حدود ۸۴۰ هزار تن رسیده است.

به گفته اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد، امدادرسانی دوامدار برای درمان و جلوگیری از سوء تغذیه در افغانستان خیلی مهم است.

شاهراه سالنگ بروی ترافیک مسدود شد

شاهراه سالنگ

وزارت فواید عامه حکومت طالبان می‌گوید که شاهراه سالنگ بنابر طوفان شدید و دید ضعیف، به هدف جلوگیری از تلفات جانی به روی ترافیک بسته شده است.

انعام‌الله سمنگانی معاون سخنگوی حکومت طالبان شام گذشته (۹ دلو) اعلامیه‌ای را در توییتر نشر کرد که در آن وزارت فواید عامه حکومت طالبان از تمامی مردم خواسته است تا از رفت و آمد در شاهراه سالنگ تا اطلاع بعدی خودداری کنند.

پیش از این مولوی حمیدالله مصباح سخنگوی وزارت فواید عامه حکومت طالبان در یک پیام ویدیویی گفته بود که به استثنای موتر های باربری، شاهراه سالنگ به روی سایر موتر ها باز است.

سه کودک در اثر فرو ریختن سقف یک خانه در ولایت کنر جان باختند

موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان

پس از فرو ریختن سقف یک خانه در ولسوالی شیگل ولایت کنر، سه کودک دختر جان باختند.

احسان الله یک کارمند اداره مبارزه با حوادث طبیعی تحت کنترل طالبان در کنر به رادیو آزادی گفت که سقف این خانه بامداد امروز یکشنبه بر اثر بارندگی شدید فرو ریخت و شش تن دیگر به شمول زنان را زخمی کرد.

به گفته این اداره، در نتیجه حوادث مختلف طبیعی عمدتاً سرمای کم سابقه در سه هفته گذشته در افغانستان، ۱۶۶ تن جان‌های شان را از دست داده اند.

اداره هواشناسی زیر کنترل طالبان برای امروز یکشنبه و فردا دوشنبه بارندگی شدید در مناطق مرکزی افغانستان پیش‌بینی کرده است.

یک پسر جوان در ولایت ارزگان خودکشی کرد

موقعیت ولایت ارزگان در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی در ولایت ارزگان از خودکشی یک جوان در این ولایت خبر داده اند.

احسان الله حماس سخنگوی والی طالبان در ارزگان امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که این رویداد ناوقت دیروز شنبه در منطقه راق در جنوب این ولایت رخ داد.

حماس که هویت این جوان را افشاء نکرد، اما گفت که او خودش را با شلیک کلاشینکوف شدیداً زخمی کرد و سپس به دلیل جراحت شدید جان داد.

به گفته حماس، انگیزه رویداد تا هنوز روشن نیست.

اما برخی از باشندهای محل ادعا می‌کنند که این جوان پس از آن خودکشی کرد که اجازه ازدواج با دختر عمه اش را نیافت.

ده‌ها حامی جنبش تحفظ پشتون: طالبان ممنوعیت بر تحصیل و کار زنان افغان را دور کنند

عکس از آرشیف

ده‌ها حامی جنبش تحفظ پشتون علیه وضع ممنوعیت طالبان بر تحصیل و کار دختران و زنان در افغانستان دیروز شنبه در ایتالیا اعتراض کردند.

عبدالله احسان یکی از برگزار کننده‌های این اعتراض به رادیو آزادی گفت که شرکت کننده‌ها از طالبان خواستند که حقوق دختران و زنان را در افغانستان تامین کنند.

معترضان همچنان از جامعه جهانی خواستند که موقف خود را در مورد محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران در افغانستان بگونه واضح و قاطع اعلام کند.

این اعتراض در حالی برگزار شد که وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان به تازگی به پوهنتون‌های خصوصی دستور داد که تا امر ثانی دانشجوی جدید دختر جذب نکنند و به دختران اجازه شرکت در امتحان کانکور داده نشود.

چندی پیش حکومت طالبان دروازه‌های پوهنتون‌ها را به روی دختران مسدود کردند و از برگشت طالبان به قدرت دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکاتب را نیافته اند.

زنان هم از کار در بسیاری از موسسه‌های غیردولتی ممنوع شده و نیز از رفتن به حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی و کلب‌های ورزشی منع شده اند.

د افغانستان بانک برای حفظ ثبات پول افغانی ۱۶ میلیون دالر را لیلام می‌‌کند

تصویر آرشیف: د افغانستان بانک

د افغانستان بانک که در کنترل طالبان است٬ می‌گوید به روز یکشنبه شانزده میلیون دالر را لیلام می‌کند. این بانک به روز شنبه در توییتر خود از لیلام این پول، خبر داد.

د افغانستان بانک از بانک‌های تجارتی، شرکت‌های صرافی و خدمات مالی خواسته تا در این مناقصه شرکت کنند.

د افغانستان بانک در هفتۀ گذشته نیز ۱۵ میلیون دالر را لیلام کرد و برای حفظ ارزش افغانی در برابر دالر، هرچند گاهی یک مقدار دالر را بطور لیلام به بازار عرضه می‌کند.

به روز شنبه قبل از بسته شدن بازار صرافی سرای شهزاده کابل، یک دالر امریکایی به ۸۹ افغانی و ۶۵ پول مبادله شد.

شاهراه سالنگ به دلیل برف‌باری شدید مسدود شده است

شاهراه سالنگ

شاهراه سالنگ به دلیل برف شدید به روی ترافیک بسته است.

مقامات وزارت مبارزه با حوادث حکومت طالبان ناوقت روز شنبه به رادیو آزادی گفته اند که موترهای کوچک در سالنگ ها اجازه تردد را دارند.

بر اساس پیش‌بینی شماری از ادارات بین‌المللی هواشناسی، به روز یکشنبه سالنگ ها شاهد برفباری شدید و روز بعد آن٬ برفباری خفیف خواهد بود.

مارتین گریفیتس گزارش خود را در مورد افغانستان به سازمان ملل ارائه می‌کند

مارتین گریفیتس، رئیس ادارۀ هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد

قرار است مارتین گریفیتس، رئیس ادارۀ هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد، به روز دوشنبه گزارش خود را در مورد افغانستان به این سازمان ارائه کند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد به روز شنبه(۲۸ جنوری) به خبرنگاران گفت که این نشست به روز دوشنبه ساعت ۱۱ صبح به وقت نیویارک دایر می شود.

در این جلسه جانتی سورپیو، مدیر اجرایی سازمان نجات کودکان، عمرعبدی معاون صندوق حمایت از کودکان(یونیسف)، حضور داشته و سوفیا پینیرو رئیس ادارۀ پاملرنه نیز به طور آنلاین شرکت خواهد کرد.

پس از ابراز نگرانی در مورد وضعیت بشری در افغانستان و ممنوعیت کار زنان افغان در ادارات غیردولتی توسط طالبان، در هفته گذشته یک هیئت سازمان ملل متحد به رهبری مارتین گریفیتس به کابل رفته و با شماری از مقامات ارشد طالبان دیدار کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG