لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۲

افغانستان

جاوید بشارت ورزشکار هنرهای رزمی مختلط حریف برازیلی‌اش را شکست داد

جاوید بشارت ورزشکار مبارزات هنرهای رزمی مختلط

جاوید بشارت ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان حریف برازیلی‌اش را در سازمان جهانی "یو اف سی" که بزرگترین سازمان مبارزات آزاد جهان است توسط امتیاز شکست داد و به چهاردهمین پیروزی‌اش در‌ رشته هنرهای رزمی مختلط "ام ام‌ای" دست یافت.

حریف وی متئوس مندونسا از برازیل بود و ۱۰ پیروزی بدون باخت را در کارنامه حرفه‌ای‌اش داشت.

این مسابقه در شهر لاس ویگاس ایالات متحدۀ آمریکا برگزار شده بود.

بعد از این پیروزی بشارت، کریس گوتییریز آمریکایی که رنکینگ چهاردهم جهان را در اختیار دارد چلنج داد.

اخیرأ فرید بشارت برادر وی نیز قرارداد یو اف سی را بدست آورده است و او نیز بزودی با حریف آمریکایی‌اش در این سازمان به رقابت خواهد پرداخت.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

توماس وست با مقام‌های پاکستان در مورد افغانستان گفتگو کرد

توماس وست نمایندۀ خاص امریکا برای افغانستان

توماس وست نمایندۀ خاص امریکا برای افغانستان می‌گوید در جریان سفر دو روزۀ خود به پاکستان، با لوی درستیز جنرال عاصم منیر، محمد صادق خان نمایندۀ خاص پاکستان برای افغانستان، و اسد مجید معین وزارت خارجه در بارۀ افغانستان و مسائل دیگر گفتگو کرده است.

آقای وست در توییت شب گذشتۀ خود نوشت که مبارزه علیه تروریزم، وضعیت امنیتی و عواقب فرمان‌های اخیر طالبان مورد بحث قرار گرفت که دسترسی میلیون افغان به کمک‌های بشری را متاثر می‌سازد.

سازمان صحی جهان به نقش زنان افغان در رساندن کمک های بشری تاکید کرد

تصویر آرشیف: یک داکتر دندان در ولایت غور در حال تداوی یک بانوی بیمار دیده میشود

سازمان جهانی صحت می گوید که نقش زنان در عرضۀ خدمات صحی به ویژه در فصل زمستان بسیار مهم است.

بخش افغانستان این سازمان ناوقت روز سه شنبه در تویتر نوشت که از کار کارمندان صحی زن قدردانی می کند که به گفته اش در رساندن خدمات صحی به افغانان قربانی داده اند.

حکومت طالبان در سوم ماه جدی کار زنان در اداره های غیردولتی را منع کرد، اقدامی که با عکس العمل های شدید به همراه شد.

شماری از سازمان های غیردولتی هم فعالیت شان را به حالت تعلیق در آوردند یا متوقف کردند.

بنیاد خیریه محمد نبی با کودکانی که والدین شان به مواد مخدر معتاد اند٬ کمک کرد

تصویر آرشیف: صنف درسی مرکز تداوی اطفال معتاد به مواد مخدر در ولایت هرات

بنیاد خیریۀ محمد نبی، ستارۀ معروف کریکت افغانستان در شفاخانۀ ۱۵۰ بستر تداوی معتادان، با کودکانی کمک کرده است که والدین شان به مواد مخدر معتاد استند.

رئیس احمدزی، بازیکن پیشین کریکت افغانستان در پیام ویدیویی در مورد توزیع این کمک گفته است که نیاز است دیگران بشمول تاجران با افراد تنگدست کمک کنند.

همزمان با سرد شدن هوا در افغانستان، شمار نیازمندان به کمک های بشری نیز افزایش یافته است.

سازمان ملل متحد گفته است که در سال ۲۰۲۳ حدود بیست و هشت میلیون و سه صد هزار تن به کمک های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

وزارت داخله طالبان: در یک سال گذشته بیشتر از ۱۵۰۰ نفر در افغانستان کشته شده اند

تصویر آرشیف

وزارت داخلۀ حکومت طالبان می گوید که در یک سال گذشته یک هزار و پنجصد و نود تن در افغانستان کشته شده اند.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان سه شنبه به نقل از بسم الله حبیب، معاون سخنگوی این وزارت گزارش داد که رویداد های قتل مشمول قتل های ناموسی، قتل های مرموز و قتل های خانوادگی و به دلیل خصومت ها می شوند.

در ادامه به نقل از او آمده است که پولیس در این مدت بیش از سه صد و شصت قضیۀ خودکشی را نیز ثبت کرده است.

معاون سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان افزوده است که بیش از یک هزار و هشتصد تن در پیوند به رویداد های قتل در سال گذشته بازداشت شده اند.

این در حالی است که حکومت طالبان به نقض آشکار حقوق بشر و قتل های فراقانونی متهم شده است.

در گزارش ماه جولای سال ۲۰۲۲ سازمان ملل متحد آمده است که با وصف اعلام عفو عمومی از سوی حکومت طالبان، حداقل ۱۶۰ قتل فراقانونی مقامات دولتی و امنیتی سابق توسط طالبان بین ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون۲۰۲۲ را ثبت کرده است.

هرچند حکومت طالبان این گزارش را رد کرده، اما در گزارش سال ۲۰۲۲ دیدبان حقوق بشر نیز آمده است که طالبان نیروهای امنیتی حکومت مخلوع افغانستان را به گونۀ بی وقفه بازداشت، شکنجه و به قتل رسانده اند.

شاهراه سالنگ بار دیگر به روی ترافیک باز شد

شاهراه سالنگ

مقامات محلی حکومت طالبان در پروان می گویند شاهراه سالنگ به روز دوشنبه یکبار دیگر به روی وسایط مسافربری گشوده شد.

محمد کامران زید سخنگوی قوماندانی امنیه طالبان در پروان نا وقت دوشنبه گفت بعد از اینکه برفباری و توفان دو روز گذشته٬ بارنده گی در ظهر روز دوشنبه متوقف شد تصمیم گرفته شد که به عبور وسایط مسافر بری اجازه داده شود.

مقامات گفتند که در سالنگ تازه تا ۸۵ سانتی متر برفباری شده ولی درکل ۱۶۰ سانتی متر برف در آنجا باریده است.

یوناما تصمیم طالبان مبنی بر منع دختران از اشتراک در کانکور ورود به پوهنتون ها را محکوم کرد

تصویر آرشیف: دختران دانش آموز در ولایت فاریاب در حال سپری کردن امتحان ورود به پوهنتون ها اند.

هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان ( یوناما) دستور اخیر حکومت طالبان مبنی بر منع اشتراک دختران در امتحان کانکور را محکوم وخواستار لغو فوری آن شد.

یوناما در تویت روز دوشنبه خود این تصمیم طالبان را یک گام دیگری به استقامت نادرست خوانده گفت که این دستور درتضاد با وعده های قبلی طالبان قرار دارد گفته بودند پوهنتون ها در ماه حمل آینده به روی زنان گشوده خواهند شد.

طالبان شنبه شب (۸ دلو) با نشر مکتوب از پوهنتون‌های خصوصی خواستند که به دانش‌ آموزان دختر در امتحان کانکور تا اطلاع بعدی اجازه اشتراک داده نشود.

اعلامیۀ طالبان افزود که اگر هر نهاد تحصیلی از این دستور پیروی نکند، با برخورد قانونی روبرو خواهد شد.

قبلا سازمان همکاری اسلامی نیز این دستور طالبان را محکوم کرده است.

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان به مصاف حریف روسی‌اش می‌رود

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان امشب در مقابل حریف روسی‌اش بنام عمر رضایوف در سازمان بین‌المللی مبارزات آزاد ACA به میدان می‌رود.

سی و دومین دورۀ رقابت‌های مبارزات آزاد این سازمان تحت نام عقابان جوان ACA با حضور داشت ۴۸ مبارز از کشور های روسیه، افغانستان، قرغزستان و ازبیکستان به میزبانی شهر چچنیای روسیه امروز برگزار می‌شود که از افغانستان یک نماینده در آن اشتراک کرده است.

عبدالکریم بدخشی که پنج پیروزی در کارنامه حرفه‌یی خود دارد، برای بدست آوردن ششمین موفقیتش ناوقت امشب وارد قفس این سازمان می‌شود، حریف وی عمر رضایوف قبلأ هشت پیروزی از خود به جا گذاشته است و چهار بار شکست را تجربه کرده است، مسابقه آنان نیمه مرکزی است و از اهمیت زیاد برخوردار است.

بدخشی تجربه مبارزه در سازمان‌های مختلف MMA را داراست که می توان به سازمان‌های AFC، TGFC، SLFC و BRAVE اشاره کرد، این نخستین تجربه بدخشی در سازمان ACA است، قبل از این وی ورزشکاران مثل بازمحمد مبارز، احمد ولی هوتک، عبدالعظیم بدخشی و واحدالله نژند تجربه مبارزه در این سازمان را داشته اند، این سازمان اکثرأ جز پنج سازمان معتبر ورزشی دنیا در مبارزات آزاد به شمار می‌رود.

قابل ذکر است که از میان این ۴۸ مبارز در این دورۀ از رقابت‌ها، چهره های نخبه آن به رقابت‌های اصلی این سازمان راه خواهند یافت، سازمان ACA برای شناسایی چهره های مطرح مبارزات آزاد، هر از گاهی یک سلسله رقابت‌های انتخابی را جهت استعداد یابی برگزار می‌کند.

جسد یک نیروی طالبان در ولسوالی نجراب پیدا شد

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

جسد یک جوان در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا پیدا شده است.

منابع محلی در نجراب می‌گویند که جسد این جوان پس از چند روز ناپدید شدن به دست آمده.

مولوی حبيب الرحمن انس، آمر مبارزه با جرایم جنایی قوماندان امنيه طالبان در ولسوالی نجراب به رادیو آزادی گفت که این جوان عتیق الله نام دارد و باشنده ولسوالی تگاب بود که در صفوف طالبان وظیفه داشت.

به گفتۀ انس، جسد این جوان پس از چاشت دیروز (یکشنبه ۹ دلو) از سوی منسوبین حوزه چهارم امنیتی در ولسوالی نجراب پیدا شد.

او افزود که جسد برای بررسی بیشتر به طب عدلی منتقل شده است.

توماس وست به پاکستان، جرمنی و سوئیس سفر می‌کند

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان سفرش را به پاکستان، جرمنی و سوئیس آغاز می‌کند.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا گفته شده که او در این سفر خود که تا چهارم ماه فبروری دوام می‌کند، با شرکایش، افغان‌ها و سازمان‌های امداد رسان بشردوستانه در مورد منافع مشترک در افغانستان مشوره می‌کند.

در حالیکه آنها در جستجوی حمایت از مردم افغانستان و حفاظت از منابع‌شان اند، احکام و فرامین اخیر طالبان جامعه جهانی را با چالش‌های فوق العاده‌ای مواجه کرده است.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در این سفرش با همتایان خود به هدف یک واکنش واحد منطقه‌ای و بین‌المللی کار خواهد کرد که نشان دهنده تعهد جمعی به حقوق زنان و دختران افغان و دسترسی به کمک‌های حیاتی باشد.

مارتین گریفیتس در مورد سفرش به افغانستان به اعضای ملل متحد معلومات می‌دهد

مارتین گریفیتس رئیس اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد

قرار است رئیس اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد، امروز (۱۰ دلو) به اعضای این سازمان به دنبال سفرش به کابل و دیدار با مقام‌های طالبان معلومات دهد.

مارتین گریفیتس که نزدیک به یک هفته را در کابل سپری کرد، با خواست‌ها در مورد اجازه کار برای زنان در موسسه‌های غیر دولتی با مقام‌های طالبان دیدار کرد.

در سفر با او، رئیس اجرائیه اداره نجات کودکان امریکا، رئیس موسسه بین‌المللی پاملرنه و معاون رئیس صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" همراه بودند.

ستیفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفته که نشست این مقام‌ها امروز ساعت یازده پیش از چاشت به وقت نیویارک که هشت و نیم شب به وقت افغانستان می‌شود، آغاز خواهد شد.

طالبان در حالی بر زنان کارمند در موسسه‌های غیردولتی محدودیت وضع کرده اند که اوچا، اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد در گزارش تازه‌اش تخمین می‌کند که بیش از ۲۸ میلیون تن در سال ۲۰۲۳ میلادی در افغانستان نیازمند کمک‌های بشری فوری خواهند بود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG