لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۴۳

برخی آگاهان: ایجاد جریان‌های سیاسی در بیرون از افغانستان موثریت نداشته است


رحمت‌الله نبیل، رئیس اسبق امنیت ملی افغانستان

پس از آنکه رحمت‌الله نبیل، رئیس اسبق امنیت ملی افغانستان از ایجاد یک جریان سیاسی جدید زیرنام "حزب آزادی افغانستان" خبرداد، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند، ایجاد این گونه جریان‌ها تا کنون موثر واقع نشده است.

داوود مایار، یک تن از این آگاهان سیاسی به روز سه‌شنبه با اشاره به جریان تازه ایجاد شده از سوی آقای نبیل به رادیو آزادی گفت:
"از این گونه جریان‌ها بسیار در این وقت‌ها اعلام موجودیت کرده است، اما به مرور زمان ما دیدیم که نتایج خاص در قبال نداشته، اما نبیل صاحب باید با داشتن درک عمیق از قضایای افغانستان و از قدرت امارت اسلامی از راه‌های مدنی برای اصلاح نظام و برای حقوق مردم کار کند."

آقای مایار گفت، هر چند جریان سیاسی آقای نبیل تازه ایجاد شده است، اما به مرور زمان نتایج آن به مردم روشن خواهد شد.

طارق فرهادی آگاه مسایل سیاسی
طارق فرهادی آگاه مسایل سیاسی

در همین حال طارق فرهادی، دیگر آگاه مسایل سیاسی می‌گوید، مقام‌های پیشین که برای ایجاد این گونه جریان‌های سیاسی تلاش می‌کنند، باید اعتماد مردم را با خود داشته باشند:
"تا زمانی که همین مقام‌های وقت به گناهان خود اعتراف نکنند و کاستی‌های خود را قبول نکنند، اینها به آسانی بازیچۀ دست سرویس‌های استخباراتی بیرونی شده می‌توانند، اما برای آیندۀ افغانستان و یک پارچه ساختن این کشور نقشی را بازی کرده نمی‌توانند."

این در حالیست که رحمت‌الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان شب گذشته از ایجاد یک جریان سیاسی زیر نام "حزب ملی آزادی افغانستان" خبر داد.

آقای نبیل که در خارج از کشور بسر می‌برد به تلویزیون خصوصی اینترنتی آمو گفته که این حزب در راستای حفاظت از تمامیت ارضی، یکپارچگی و استقلال کشور برای یک نظام جمهوری غیرمتمرکز مبارزه می‌کند.

همچنین در اعلامیه این حزب آمده که معتقد است افغانستان در پرتگاه احتمال فروپاشی، جنگ‌های خونین داخلی و فاجعۀ جبران ناپذیر انسانی قرار دارد.

اعلامیه می‌افزاید که این حزب از طالبان می‌خواهد که از انحصار طلبی و استبداد دست بکشند و به ارادۀ مردم تمکین کنند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت که ایجاد چنین جریان‌های سیاسی برای آنان هیچ اهمیتی ندارد:
"تشکیلات را که اینها تازه اعلام می‌کنند، برای ما اهمیتی ندارد بخاطری که هیچ درد مردم افغانستان را دوا کرده نمی‌توانند "

پیش از این نیز چندین جریان سیاسی از جمله شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان به رهبری چندین رهبر سیاسی نظام جمهوریت، حرکت ملی صلح و عدالت به رهبری حنیف اتمر، وزیر خارجۀ سابق نظام جمهوریت و حزب عدالت و آزادی افغانستان به رهبری محمد سرور دانش، معاون دوم محمداشرف غنی، رئیس جمهور مخلوع افغانستان در برابر طالبان اعلام موجودیت کردند.

همچنان چندین جبهۀ نظامی از جمله جبهۀ مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، جبهۀ آزادگان افغانستان و جبهۀ آزادی افغانستان پیش از این در برابر طالبان اعلام موجودیت کرده اند.

XS
SM
MD
LG