لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۰۷

روز یکشنبه آغاز سال نو چینی هاست که بر آن « سال خرگوش» نام گذاشته اند


در سال نو چینی ها بازار ها و دکان ها را با بالون ها و برخی وسایل تزئینی مزین می سازند.

روز یکشنبه ۲۲ ماه جنوری سال نو چینی آغاز میشود. سال نو چینی ها بعضی وقتها ده روز پیش می آید و بعضی وقتها چند روز عقب می رود.

دو سال قبل سال نو چینائی با دهم ماه فبروری مصادف شده بود. روز اول سال چینائی مانند تقویم سال هجری قمری نیست که هر سال ده روز پیش می آید. بلکه سال نو چینائی همیشه یا در ماه جنوری و یا در ماه فبروری است.

نام سال نو چینائی هم هرسال تغییر میکند که یا نام یک حیوان و یا یک پرنده به آن گذاشته میشود. سال گذشته پلنگ بود، دوسال پیش گاو بود و قبل از آن خرگوش و در سال ۲۰۱۹ خوک بود.

در سال جاری بار دیگر سال چینائی سال خرگوش نامیده شده ولی کشور همسایه آن ویتنام بر این سال نام پیشک را گذاشته است و در بازار های ویتنام در هر سو تصویر های پیشک و یا پیشکهای پلاستیکی و تکه ای دیده میشود و در چین در مراکز خرید و فروش خرگوشهای ساختگی را می بینید که مردم آنها را میخرند و ناز میدهند.

سوال اینجاست که چرا ویتنام نام خرگوش را تبدیل کرده است ؟

بعضی تحقیق کننده گان می گویند که در کلمه اشتباه شده است چون چینائی ها به خرگوش (ماو) می گویند و ویتنامی ها به پیشک (میو) می گویند .

به اساس تحقیقات در ویتنام شالی یا برنج زیاد کشت میشود که موشهای صحرائی زمین های کشت آن را تخریب می کنند و پیشکها مانع اینکار موشها میشوند. ازین رو پیشک برای آنها خوب است.

در ویتنام چنین انتظار میرود که سال پیشک یک سال نیک برای آنها خواهد بود و ۱۲ ماه دیگر را آنها با خوشحالی سپری خواهند کرد.

چینائی ها سال نو خودرا سال خرگوش میخوانند زیرا به نظر آنها خرگوش رمز طول عمر، صلح و آسایش است.

چینائی ها به این باور اندکه سال خرگوش سال امیدواری و برآورده شدن آرزوها خواهد بود.

XS
SM
MD
LG