لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۱۰

افغانستان

ملل متحد: احیای حقوق زنان و دختران افغان مسئولیت جامعه جهانی است

یک مکتب خانگی در غرب شهر کابل. شماری از دختران پس از مسدود شدن مکاتب بالاتر از صنف ششم به روی دختران از سوی طالبان یک مکتب خانگی ایجاد کرده و در آن دختران محروم شده از مکتب را آموزش می‌دهند.

سازمان ملل متحد می‌گوید که جامعه جهانی مسئولیت دارد تا حقوق زنان و دختران افغان را احیأ کند.

این اداره، در توییتی دیروزش (شنبه 21 جنوری) به نقل اندری ازو لایه مدیر عمومی اداره آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد "یونسکو" گفت که روز جهانی آموزش امسال برای زنان و دختران افغان اختصاص یافته است.

روز سه‌شنبه ۲۴ جنوری مصادف است به روز جهانی آموزش.

یونسکو در نظر دارد که روز سه‌شنبه نشست بزرگی را برگزار کند و در آن بخواهد که هر چه زودتر محدودیت‌ها بر آموزش زنان و دختران افغان برداشته شود.

طالبان، با وجود فشار‌های روز افزون جامعه بین‌المللی مکاتب را به روی دختران بالاتر از صنوف ششم مسدود کرده اند و یک ماه پیش دروازه پوهنتون‌ها را نیز به روی دختران بستند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان به مصاف حریف روسی‌اش می‌رود

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان

عبدالکریم بدخشی ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان امشب در مقابل حریف روسی‌اش بنام عمر رضایوف در سازمان بین‌المللی مبارزات آزاد ACA به میدان می‌رود.

سی و دومین دورۀ رقابت‌های مبارزات آزاد این سازمان تحت نام عقابان جوان ACA با حضور داشت ۴۸ مبارز از کشور های روسیه، افغانستان، قرغزستان و ازبیکستان به میزبانی شهر چچنیای روسیه امروز برگزار می‌شود که از افغانستان یک نماینده در آن اشتراک کرده است.

عبدالکریم بدخشی که پنج پیروزی در کارنامه حرفه‌یی خود دارد، برای بدست آوردن ششمین موفقیتش ناوقت امشب وارد قفس این سازمان می‌شود، حریف وی عمر رضایوف قبلأ هشت پیروزی از خود به جا گذاشته است و چهار بار شکست را تجربه کرده است، مسابقه آنان نیمه مرکزی است و از اهمیت زیاد برخوردار است.

بدخشی تجربه مبارزه در سازمان‌های مختلف MMA را داراست که می توان به سازمان‌های AFC، TGFC، SLFC و BRAVE اشاره کرد، این نخستین تجربه بدخشی در سازمان ACA است، قبل از این وی ورزشکاران مثل بازمحمد مبارز، احمد ولی هوتک، عبدالعظیم بدخشی و واحدالله نژند تجربه مبارزه در این سازمان را داشته اند، این سازمان اکثرأ جز پنج سازمان معتبر ورزشی دنیا در مبارزات آزاد به شمار می‌رود.

قابل ذکر است که از میان این ۴۸ مبارز در این دورۀ از رقابت‌ها، چهره های نخبه آن به رقابت‌های اصلی این سازمان راه خواهند یافت، سازمان ACA برای شناسایی چهره های مطرح مبارزات آزاد، هر از گاهی یک سلسله رقابت‌های انتخابی را جهت استعداد یابی برگزار می‌کند.

جسد یک نیروی طالبان در ولسوالی نجراب پیدا شد

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

جسد یک جوان در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا پیدا شده است.

منابع محلی در نجراب می‌گویند که جسد این جوان پس از چند روز ناپدید شدن به دست آمده.

مولوی حبيب الرحمن انس، آمر مبارزه با جرایم جنایی قوماندان امنيه طالبان در ولسوالی نجراب به رادیو آزادی گفت که این جوان عتیق الله نام دارد و باشنده ولسوالی تگاب بود که در صفوف طالبان وظیفه داشت.

به گفتۀ انس، جسد این جوان پس از چاشت دیروز (یکشنبه ۹ دلو) از سوی منسوبین حوزه چهارم امنیتی در ولسوالی نجراب پیدا شد.

او افزود که جسد برای بررسی بیشتر به طب عدلی منتقل شده است.

توماس وست به پاکستان، جرمنی و سوئیس سفر می‌کند

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان سفرش را به پاکستان، جرمنی و سوئیس آغاز می‌کند.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا گفته شده که او در این سفر خود که تا چهارم ماه فبروری دوام می‌کند، با شرکایش، افغان‌ها و سازمان‌های امداد رسان بشردوستانه در مورد منافع مشترک در افغانستان مشوره می‌کند.

در حالیکه آنها در جستجوی حمایت از مردم افغانستان و حفاظت از منابع‌شان اند، احکام و فرامین اخیر طالبان جامعه جهانی را با چالش‌های فوق العاده‌ای مواجه کرده است.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در این سفرش با همتایان خود به هدف یک واکنش واحد منطقه‌ای و بین‌المللی کار خواهد کرد که نشان دهنده تعهد جمعی به حقوق زنان و دختران افغان و دسترسی به کمک‌های حیاتی باشد.

مارتین گریفیتس در مورد سفرش به افغانستان به اعضای ملل متحد معلومات می‌دهد

مارتین گریفیتس رئیس اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد

قرار است رئیس اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد، امروز (۱۰ دلو) به اعضای این سازمان به دنبال سفرش به کابل و دیدار با مقام‌های طالبان معلومات دهد.

مارتین گریفیتس که نزدیک به یک هفته را در کابل سپری کرد، با خواست‌ها در مورد اجازه کار برای زنان در موسسه‌های غیر دولتی با مقام‌های طالبان دیدار کرد.

در سفر با او، رئیس اجرائیه اداره نجات کودکان امریکا، رئیس موسسه بین‌المللی پاملرنه و معاون رئیس صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" همراه بودند.

ستیفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفته که نشست این مقام‌ها امروز ساعت یازده پیش از چاشت به وقت نیویارک که هشت و نیم شب به وقت افغانستان می‌شود، آغاز خواهد شد.

طالبان در حالی بر زنان کارمند در موسسه‌های غیردولتی محدودیت وضع کرده اند که اوچا، اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد در گزارش تازه‌اش تخمین می‌کند که بیش از ۲۸ میلیون تن در سال ۲۰۲۳ میلادی در افغانستان نیازمند کمک‌های بشری فوری خواهند بود.

اوچا: حدود ۴ میلیون شهروند افغانستان در تهدید ابتلا به سوءتغذیه قرار دارند

اوچا: شمار مادران و زنان باردار که با سوء تغذیه در افغانستان روبرو اند، به حدود ۸۴۰ هزار تن رسیده است.

اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد "اوچا" می‌گوید، سوء تغذیه در افغانستان به حد نگران کننده بلند رفته و بر حدود ۴ میلیون شهروند اینکشور آسیب خواهد رساند.

اوچا دیروز یکشنبه (۹ دلو) در توییتی گفت که ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان با سوء تغذیه شدید و ۲.۳ میلیون کودک دیگر با سوء تغذیه متوسط روبرو اند.

در ادامه آمده که شمار مادران و زنان باردار که با سوء تغذیه در افغانستان روبرو اند، به حدود ۸۴۰ هزار تن رسیده است.

به گفته اداره هماهنگ کننده امور بشری ملل متحد، امدادرسانی دوامدار برای درمان و جلوگیری از سوء تغذیه در افغانستان خیلی مهم است.

شاهراه سالنگ بروی ترافیک مسدود شد

شاهراه سالنگ

شاهراه سالنگ امروز دوشنبه بروی رفت و آمد بسته شد.

مسولان اداره حفظ و مراقبت سالنگ‌ها می‌گویند که پس از برفباری سنگین، طوفان‌های شدید و وزش تند باد ها شاهراه سالنگ از هر دو جانب به روی ترافیک بسته شده است.

محمد یعقوب رئیس اداره حفظ و مراقبت سالنگ ها تحت کنترل طالبان به رادیو آزادی گفت که در سالنگ جنوبی برفباری سنگین و سالنگ شمالی، تند باد ها باعث شد که شاهراه از آغاز امروز به روی رفت و آمد بسته شود.

به گفته او احتمال سقوط بدنه های ضخیم برف از بلندی های کوه وجود دارد که باعث سرازیر شدن برفکوچ نیز شده می‌تواند.

یعقوب تاکید می‌کند که تیم های عملیاتی اداره آنان آمادگی دارند و منتطر بهبود آب و هوای سالنگ استند تا با مساعد شدن هوا، عملیات پاکسازی برف برای باز شدن این شاهراه آغاز شود.

سه کودک در اثر فرو ریختن سقف یک خانه در ولایت کنر جان باختند

موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان

پس از فرو ریختن سقف یک خانه در ولسوالی شیگل ولایت کنر، سه کودک دختر جان باختند.

احسان الله یک کارمند اداره مبارزه با حوادث طبیعی تحت کنترل طالبان در کنر به رادیو آزادی گفت که سقف این خانه بامداد امروز یکشنبه بر اثر بارندگی شدید فرو ریخت و شش تن دیگر به شمول زنان را زخمی کرد.

به گفته این اداره، در نتیجه حوادث مختلف طبیعی عمدتاً سرمای کم سابقه در سه هفته گذشته در افغانستان، ۱۶۶ تن جان‌های شان را از دست داده اند.

اداره هواشناسی زیر کنترل طالبان برای امروز یکشنبه و فردا دوشنبه بارندگی شدید در مناطق مرکزی افغانستان پیش‌بینی کرده است.

یک پسر جوان در ولایت ارزگان خودکشی کرد

موقعیت ولایت ارزگان در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های محلی در ولایت ارزگان از خودکشی یک جوان در این ولایت خبر داده اند.

احسان الله حماس سخنگوی والی طالبان در ارزگان امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که این رویداد ناوقت دیروز شنبه در منطقه راق در جنوب این ولایت رخ داد.

حماس که هویت این جوان را افشاء نکرد، اما گفت که او خودش را با شلیک کلاشینکوف شدیداً زخمی کرد و سپس به دلیل جراحت شدید جان داد.

به گفته حماس، انگیزه رویداد تا هنوز روشن نیست.

اما برخی از باشندهای محل ادعا می‌کنند که این جوان پس از آن خودکشی کرد که اجازه ازدواج با دختر عمه اش را نیافت.

ده‌ها حامی جنبش تحفظ پشتون: طالبان ممنوعیت بر تحصیل و کار زنان افغان را دور کنند

عکس از آرشیف

ده‌ها حامی جنبش تحفظ پشتون علیه وضع ممنوعیت طالبان بر تحصیل و کار دختران و زنان در افغانستان دیروز شنبه در ایتالیا اعتراض کردند.

عبدالله احسان یکی از برگزار کننده‌های این اعتراض به رادیو آزادی گفت که شرکت کننده‌ها از طالبان خواستند که حقوق دختران و زنان را در افغانستان تامین کنند.

معترضان همچنان از جامعه جهانی خواستند که موقف خود را در مورد محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران در افغانستان بگونه واضح و قاطع اعلام کند.

این اعتراض در حالی برگزار شد که وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان به تازگی به پوهنتون‌های خصوصی دستور داد که تا امر ثانی دانشجوی جدید دختر جذب نکنند و به دختران اجازه شرکت در امتحان کانکور داده نشود.

چندی پیش حکومت طالبان دروازه‌های پوهنتون‌ها را به روی دختران مسدود کردند و از برگشت طالبان به قدرت دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکاتب را نیافته اند.

زنان هم از کار در بسیاری از موسسه‌های غیردولتی ممنوع شده و نیز از رفتن به حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی و کلب‌های ورزشی منع شده اند.

د افغانستان بانک برای حفظ ثبات پول افغانی ۱۶ میلیون دالر را لیلام می‌‌کند

تصویر آرشیف: د افغانستان بانک

د افغانستان بانک که در کنترل طالبان است٬ می‌گوید به روز یکشنبه شانزده میلیون دالر را لیلام می‌کند. این بانک به روز شنبه در توییتر خود از لیلام این پول، خبر داد.

د افغانستان بانک از بانک‌های تجارتی، شرکت‌های صرافی و خدمات مالی خواسته تا در این مناقصه شرکت کنند.

د افغانستان بانک در هفتۀ گذشته نیز ۱۵ میلیون دالر را لیلام کرد و برای حفظ ارزش افغانی در برابر دالر، هرچند گاهی یک مقدار دالر را بطور لیلام به بازار عرضه می‌کند.

به روز شنبه قبل از بسته شدن بازار صرافی سرای شهزاده کابل، یک دالر امریکایی به ۸۹ افغانی و ۶۵ پول مبادله شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG