لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۳۹

'وطنم به یادم می‌آید'؛ این آهنگ که در فراق وطن سروده شده چگونه ساخته شد؟


میرخان مقری آوازخوان افغان

در ادامۀ آهنگ‌هایی که در پیوند به وضعیت افغانستان و دلتنگی‌های دوری از وطن خوانده شده اند، میرخان مقری، یکی از آوازخوانان افغان آهنگی را زیر نام" زما وطن یادیگی" (وطنم به یادم می‌آید) خوانده است.

میرخان مقری این آهنگ را به زبان پشتو سروده است.

آقای مقری می‌گوید، شعری از محبوب شاه محبوب در صفحۀ فیسبوک توجۀ او را جلب کرد و خواست تا آنرا در قالب یک آهنگ بخواند. اما بخاطر ساختن آهنگ تغییراتی نیاز بود و او پس از تماس با شاعر این شعر، به ساخت این آهنگ آغاز کرد.

آقای مقری به رادیو آزادی گفت، این کار با اشک و گریه همراه بود:
"من با گیتار یک طرف گوشی نشسته بودم و آن طرف استاد محبوب با موبایلش، این طرف من کامپوز درست می‌کردم و گریه می‌کردم و در آن طرف او برای من شعر می‌گفت و گریه می‌کرد."

میرخان مقری فرزند شادروان عبدالله مقری، آوازخوان سرشناس افغان است. پدر میرخان نیز ترانه‌های زیادی از عشق به کشور خوانده است.

با محبوب شاه محبوب، شاعر این آهنگ نیز صحبتی داشتیم. او در بارۀ شعر خود به رادیو آزادی گفت:
"شب بود و من خواب بودم و در خواب وطنم را دیدم شهر کابل را دیدم ولی وقتی بیدار شدم قلبم شکست و برای لحظه‌ای دست و پاهایم بی‌حس شد. این درد به سراغم آمد و نوشتم که وطنم را یاد کردم، کابلم را یاد کردم."

محبوب شاه محبوب، پیش از این در پوهنزی زبان و ادبیات پوهنتون کابل تدریس می‌کرد و اکنون در خارج از کشور زندگی می‌کند.

محبوب شاه محبوب
محبوب شاه محبوب

قابل ذکر است که پس از استقرار مجدد طالبان در افغانستان، شمار زیادی از افغان‌ها از جمله شاعران و آوازخوانان کشور را ترک کردند.

در ادامۀ خروج از کشور شماری از هنرمندان آهنگ و شعرهای در مورد غم و اندوه کشور و وضعیت جاری افغانستان سرودند که توجه دوستداران موسیقی را به خود جلب کرده است.

این در حالیست که در کنار دیگر محدودیت‌ها، طالبان موسیقی را نیز در افغانستان ممنوع کردند و برای شاعران نیز محدودیت وضع کردند.

آهنگ را اینجا بشنویید

XS
SM
MD
LG