لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۴۸

هند از پاکستان خواسته است تا مسئلهٔ شراکت آب میان دو کشور تغییر کند


تصویر آرشیف

یک مقام حکومت هند می گوید که دهلی نو از اسلام آباد خواسته تا توافقنامه گذشته شراکت آب تغییر کند و در جریان حل منازعه، از مداخله مرجع سوم خودداری شود.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که این پیشنهاد شاید اسلام آباد را رنج دهد.

دو کشور همسایه و دارنده اسلحه هسته یی، از سال ها به اینسو در مورد ساختن بند های برق بر سر دریای "اندَس" به بحث ها ادامه داده اند. اما اختلاف ها میان دو جانب روی مسالۀ کشمیر، بحث ها را طولانی تر و در برخی موارد با مخالفت ها روبرو کرده است.

پاکستان نگرانی دارد که ساختن بند های برق از جانب هند، جریان آب را با مشکل روبرو می کند.

دریای اندس، حدود ۸۰ در صد از آب زراعتی را برای پاکستان فراهم می کند.

اسلام آباد برای حل این مشکل، خواهان مداخله متخصصان و محکمه های آزاد و بی طرف شده است.

یک منبع در حکومت هند روز جمعه (۲۷ جنوری) گفت که دهلی نو به اسلام آباد هشدار داده که برای حل این مشکل دراز مدت، به گفتگو ها در روز های آینده آماده شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دیگر هندی که نامش بنابر حساسیت موضوع گرفته نشده، گزارش داده است که اختلاف های کوچک قابل حل استند و برای مداخله جانب سومی نیازی نیست زیرا توافقنامه حاضر دو جانبه است.

تا اکنون وزارت خارجه پاکستان در مورد این در خواست هند چیزی نگفته است.

توافقنامه آب دریای اندس در سال ۱۹۶۰، با تلاش های بانک جهانی میان هند و پاکستان امضا شد.

شهباز شریف صدراعظم پاکستان در همین ماه، برای گفتگو با هند پیشنهاد کرد. دهلی نو که در ماه می امسال میزبان نشست سازمان همکاری شانگهای است، به وزیر خارجه پاکستان پیشنهاد کرده تا در این اجلاس اشتراک کند. اما از سال ۲۰۱۹ به اینسو، روابط دو کشور روی مساله کشمیر خیلی به سوی سردی رفته است.

XS
SM
MD
LG