لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۲:۲۸

جهان

رئیس جمهور فرانسه احتمال فرستادن طیاره های جت را به اوکراین رد نکرد

ایمانویل مکرون رئیس جمهور فرانسه

ایمانویل مکرون رئیس جمهور فرانسه می گوید که او احتمال فرستادن جت های جنگی به اوکراین را رد نمی کند ولی شرایط خاصی برای این کار باید فراهم شود.

آقای مکرون درنشست خبری مشترک روز دوشنبه با مارک روت صدراعظم هالند، درپاسخ به این سوال که آیا دربارهٔ فرستادن طیاره های جنگی به اوکرین غور می کند ؟ این اظهارات را ابراز داشت.

رئیس جمهور فرانسه گفت که همه گزینه ها بررسی می شود.

ایمانویل مکرون گفت که کییف باید برای بدست آوردن این طیاره ها رسما تقاضا کند.

قرار است رئیس جمهور فرانسه به روز سه شنبه با اولیکسی ریزنیکوف وزیر دفاع اوکراین در پاریس ملاقات کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

پسر یک سیاستمدار مخالف حکومت تاجکستان به هفت سال زندان محکوم شد

تصویر آرشیف: بیرق ملی تاجکستان

عبدالله سعیدوف پسر شمس الدین سعیدوف، سیاستمدار مخالف حکومت تاجکستان در محکمه ای در شهر دوشنبه به هفت سال زندان محکوم شده است.

جرمنی اخیراً عبدالله سعیدوف را به تاجکستان تحویل داد. او به دعوت به افراطگرایی در تاجکستان متهم شده است.

اما دیدبان حقوق بشر محاکمه عبدالله سعیدوف راغیرعادلانه خواند.

این سازمان در گزارشی گفته٬ محاکمه سعیدوف که در روز سه شنبه آغاز شد، با معیارهای محاکمه عادلانه از جمله حق متهمان برای اعتراض به شواهد، مطابقت ندارد.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده که متهم باید فورا رها شود.

مقام های تاجکستان هنوز به طور رسمی این حکم را تایید نکرده اند، اما شمس الدین سعیدوف ، پدر عبدالله در صحبتی با رادیو آزادی تأیید کرده که پسرش به هفت سال زندان محکوم شده است.

شمس الدین سعیدوف در حال حاضر در اروپا زنده گی می کند.

اردوی اوکراین: حملات نیروهای روسیه بر باخموت دفع شدند

جنگ در باخموت

اردوی اوکراین می‌گویدکه نیروهای این کشور روز گذشته به حفظ مواضع‌شان در جبهه شرقی ادامه داده، ده‌ها حمله نیروهای روسی را در شهر باخموت و مناطق اطراف آن دفع کردند.

شهر باخموت در منطقه دونتسک از چندین ماه به اینسو در معرض حملات شدید روسیه قرار داشته است.

دفتر لوی درستیز اوکراین در بولتن خبری امروز پنجشنبه (۳۰ مارچ) خود گفت که نیروهای روسی به تمرکز تهاجم بر باخموت و چندین منطقۀ دیگر در دونتسک به شمول آودییوکا، مارینکا، بلوهوریوکا و لیمان ادامه داده، در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۶۰ حمله را انجام دادند که تنها در باخموت، ۲۸ حمله آن را نیروهای اوکراینی دفع کردند.

در این حال جنرال مارک میلی، لوی درستیز اردوی ایالات متحده دیروز (۲۹ مارچ) به کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا گفت که در هفته‌های گذشته روسیه "هیچ گونه پیشرفت" در اطراف باخموت نداشته و گروۀ اجیر"واگنر" تلفات زیاد را در این منطقه متحمل شده است.

در ۲۴ فبروری سال ۲۰۲۲ میلادی روسیه تهاجم غیر موجه را بر اوکراین آغاز کرد که هنوز هم ادامه دارد.

یک خبرنگار والستریت ژورنال به اتهام جاسوسی در روسیه دستگیر شد

عکس از آرشیف

سرویس خدمات امنیتی فدرالی روسیه (FSB) امروز پنجشنبه (۳۰ مارچ ) اعلام کرد که یک خبرنگار روزنامۀ والستریت ژورنال در شهر یکاترینبورگ در منطقۀ اورال، به اتهام جاسوسی دستگیر شده است.

ایوان گرشکویچ خبرنگار روزنامۀ والستریت ژورنال از چند هفته به اینسو از یکاترینبورگ در مورد نظریات روس‌ها در مورد جنگ در اوکراین و گروه اجیر "واگنر" گزارش می‌داد.

سرویس خدمات امنیتی فدرالی روسیه در اعلامیه‌ای ادعا کرده که ایوان گرشکویچ بر اساس دستورالعمل ایالات متحدۀ امریکا، در حال جمع آوری اطلاعات در مورد یکی از شرکت های مجتمع نظامی-صنعتی، محرم روسیه بود.

بر اساس اعلامیه یک دوسیۀ جاسوسی علیه گرشکویچ آغاز شده است.

در دو رویداد جداگانه ۴ پولیس پاکستان کشته و ۶ تن دیگر‌ زخمی شدند

آرشیف

نیروهای امنیتی پاکستان از کشته شدن چهار پولیس و زخمی شدن شش تن دیگر از آنها در حمله شورشیان افراطی و انفجار ماین در ایالت خیبرپشتونخوا خبر داده اند.

این دو رویداد صبح وقت امروز پنجشنبه یکی پی دیگر رخ دادند.

اشفاق خان افسر ارشد پولیس ایالتی خیبرپشتونخوا گفت که نخست در انفجار یک ماین چهار تن از افسران پولیس در شهرک لکی مروت کشته شدند و به گفته او زمانی که افسران دیگر به محل رویداد رفتند با حمله شورشیان رو به رو شدند که در این رویداد شش پولیس زخم برداشتند.

تحریک طالبان پاکستان مسئولیت هر دو رویداد را به عهده گرفته است.

این گروه از زمان ختم آتش‌بس با حکومت پاکستان در ماه نوامبر سال گذشته، حملات خود را در این کشور افزایش داده است.

عبدالغفار نقشبندی: ممکن از سوی نیروهای ایران کشته یا اسیر شوم

عبدالغفار نقشبندی امام جمعه سنی‌های منطقه راسک در ولایت سیستان و بلوچستان ایران

امام جمعه سنی‌های منطقه راسک در ولایت سیستان و بلوچستان ایران از احتمال کشته و یا اسیر شدنش به دست نیرو‌های اینکشور هشدار داده.

رادیو فردا بخش ایران رادیو آزادی دیروز (۲۹ مارچ) گزارش داد که پیام ویدیویی عبدالغفار نقشبندی در شبکه تلگرام نشر شده اما تاریخ ثبت آن مشخص نیست.

اعضای خانواده نقشبندی می‌گویند که او حدود چهار ماه پیش راهی محکمه ویژه روحانیت در مشهد شد و از آن زمان تا اکنون از او خبری نیست.

این مولوی سنی مذهب در ویدیو گفته که به خاطر موضع گیری‌هایش در مورد کشتار معترضان در شهر زاهدان ایران شاید با هر خطری روبرو شود.

رسانه‌های دولتی ایران از جمله خبرگزاری‌های ایرنا و تسنیم ادعا می‌کنند که مولوی نقشبندی به جاسوسی متهم بوده و پس از حکم دستگیری اش، به یکی از کشور‌های همسایه منتقل شده است.

اما دفتر عبدالغفار نقشبندی این ادعا را رد کرده و گفته است که نهاد‌های امنیتی رژیم ایران در تلاش حذف فزیکی او استند.

زلنسکی: اگر جهان اقدام قاطعانه‌ انجام دهد، جنگ در اوکراین به زودی پایان می‌یابد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

رئیس جمهور اوکراین می‌گوید، اگر جهان اقدام قاطعانه‌ای انجام دهد، جنگ در این کشور می‌تواند به زودی پایان یابد.

ولودیمیر زلنسکی در سخنرانی ویدیویی شب گذشته خود گفت که معتقد است تهاجم روسیه بر اوکراین می‌تواند، زودتر از آنچه برخی فکر می‌کنند، پایان یابد، اما تنها در صورتی که جهان اقدام سریع و قاطعانه‌ای را انجام دهد.

لوی درستیز اوکراین روز گذشته گفت که نیروهای روسی به حملات شدید بر شهر باخموت در شرق اوکراین ادامه می‌دهند، اما نیروهای اوکراینی قاطعانه آنها را متوقف ساخته اند.

تهاجم غیر موجۀ روسیه بر اوکراین که در ۲۴ فبروری سال ۲۰۲۲ میلادی آغاز شد، هنوز هم ادامه دارد

پاکستان اعلان کرد که در اجلاس سران جهان به رهبری امریکا اشتراک نمی‌کند

بیرق ملی پاکستان

پاکستان اعلان کرد که در اجلاس سران جهان به رهبری امریکا که برای مردمسالاری برگزار می‌شود اشتراک نخواهد کرد.

جو بایدن رئیس جمهور امریکا ۱۲۰ تن از رهبران جهان را به این گردهمایی که امروز و فردا در واشنگتن برگزار می‌شود دعوت کرده است.

حکومت‌های هالند، کوستا ریکا، کوریای جنوبی و زامبیا نیز در میزبانی این گردهمایی اشتراک خواهند داشت.

اعلامیه روز سه‌شنبه وزارت خارجۀ پاکستان از امریکا و دیگر کشورهای میزبان بخاطر دعوت پاکستان به این گردهمایی تشکر کرده گفت که این کشور برای ترویج و تقویت اصول دموکراسی با ایالات متحده و دیگر کشورهای میزبان همکاری دو جانبه خواهد داشت.

سازمان های غیر انتفاعی در جمهوری سرپسکا مکلف به گزارش‌دهی از دارایی های شان شدند

میلوش بوکیلوویچ وزیر عدلیۀ سرپسکا

یک مقام ارشد جمهوری سرپسکا فدراسیون بوسنیا هرزه گوینا می گوید که براساس قانون جدید"اجنت های خارجی"، سازمان های غیرانتفاعی مکلف خواهند بود تا وضعیت مالی شان را به وزارت عدلیه، گزارش دهند.

میلوش بوکیلوویچ(Milos Bukejlovic) وزیر عدلیۀ سرپسکا در یک ویدیو که به روز سه شنبه(۲۸ مارچ) در سایت خبری ماندو(Mondo) نشر شد، گفته است:

«لازم به تذکر است که علاوه بر تفتیش سالانه، این قانون امکان آن را فراهم می سازد تا همۀ اشخاص حقیقی و نهادهای حقوقی در جمهوری سرپسکا، یک فورم درخواست را ارسال کنند و این سازمان ها می توانند، بطور پلان ناشده، تحت بازرسی و تفتیش قرار گیرند."

براساس گزارش ها، در این اواخر فشارها بر سازمان ها و نهادهای غیرانتفاعی که از خارج بودجه دریافت می کنند، در جمهوری سرپسکا فدراسیون بوسنیا هرزه گوینا٬ افزایش یافته است.

بریتانیا و پولند به صورت مشترک برای آواره گان جنگ اوکراین در داخل اوکراین سرپناه می‌سازد

تصویر آرشیف: آواره های جنگ اوکراین

حکومت بریتانیا می گوید که یکجا با پولند برای تامین مسکن برای کسانی که در اثر تهاجم غیر موجۀ روسیه مجبور به ترک خانه‌های شان شده‌اند، دو قریۀ موقت را در غرب و مرکز اوکراین خواهند ساخت.

این دو کشور، متعهد به پرداخت ۱۰ میلیون پوند معادل ۱۲.۳ میلیون دالر هزینۀ اعمار این قریه ها شده اند.

۱۱۸ هزار اوکراینی به حیث بخشی از واکنش بریتانیا به تهاجم روسیه، توسط خانواده های انگلیسی میزبانی شده اند، اما شماری از آنها، یافتن مسکن دایمی را به طور فزاینده دشوار می یابند.

دولت بریتانیا گفته که این قریه ها در"لویو" و "پولتاوا" می تواند بیش از ۷۰۰ تن را در خود جای دهد.

تهاجم غیر موجۀ روسیه بر اوکراین که در ۲۴ فبروری ۲۰۲۲ آغاز شد، میلیون ها اوکراینی را از مناطق اصلی شان آواره نموده و شماری زیادی را هم به خارج از آن کشور، مهاجر ساخته است.

رافایل گروسی: توافق برای حفاظت از نیروگاه هسته ای زاپروژیا در اوکراین نزدیک است

نیروگاه هسته ای زاپروژیا در اوکراین

رافایل گروسی رئیس اداره بین‌المللی انرژی اتمی می گوید که توافق برای محافظت از دستگاه هسته یی زاپروژیا در اوکراین ممکن است نزدیک باشد.

نیروگاه زاپروژیا که بزرگترین دستگاه هسته‌ای اروپا به حساب می رود در برابر حادثۀ احتمالی فاجعه‌بار ناشی از درگیری‌ها در اوکراین در معرض خطر قرار دارد.

گروسی هشدار داد که تشدید نبرد در شهر زاپاروژیا خطر ها بر این دستگاه هسته یی را افزایش داده است.

رافائل گروسی، این مطلب را یک روز قبل از سفر برای بازدید از این نیروگاه، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسوشیتدپرس ابراز کرد.

او افزود که احساس می‌کند وظیفه اش است تا مذاکرات به هدف حفاظت از این نیروگاه را افزایش دهد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG