لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۵۲

شماری از افغان‌ها از بدرفتاری افراد طالبان در ایست‌های بازرسی شکایت دارند


یکی از ایست‌های بازرسی طالبان در شهر کابل - عکس از آرشیف

شماری از باشندگان شهرهای مختلف از جمله کابل از بدرفتاری افراد طالبان با مردم در ایست‌های بازرسی شکایت دارند.

شماری از باشندگان شهرهای مختلف از جمله کابل از بدرفتاری افراد طالبان با مردم در ایست‌های بازرسی شکایت دارند.

تمنا یکی از باشندگان پایتخت به رادیو آزادی گفت:
"مشکلات پوسته‌های بازرسی در حال افزایش است، آنها با مردم بسیار رفتار بد و پر از خشم می‌کنند، همۀ اینها نشان می‌دهد که آنها کاملاً غیرحرفه‌ای هستند."

یکی از باشندگان ولایت ننگرهار نیز از بدرفتاری نظامیان طالبان با مردم در شهر جلال‌آباد شکایت دارد.

او که به دلیل مسائل امنیتی نمی‌خواهد نامش در این گزارش نشر شود به رادیو آزادی گفت:
"در حال حاضر پوستۀ طالبان به صورت پوستۀ امنیتی نیست، محل آن مشخص نیست، لباس رسمی آن مشخص نیست و پوسته ایجاد کرده است. از مردم پرس و پال می‌کند و اگر همرایشان کمی بحث کنید به حمله کردن آماده هستند."

خیرالله: گوشی مردم را می‌گیرند و جستجو می‌کنند، علاوه بر این، لباس رسمی نمی‌پوشند، حرفه‌ای نیستند

خیرالله، باشندۀ ولایت کندز در شمال افغانستان می‌گوید، افراد مسلح طالبان که در ایست‌های بازرسی این ولایت مستقر هستند، وارد حریم خصوصی مردم می‌شوند:
"اغلب وارد حریم خصوصی مردم می‌شوند، گوشی مردم را می‌گیرند و جستجو می‌کنند، علاوه بر این، لباس رسمی نمی‌پوشند، حرفه‌ای نیستند، باید لباس رسمی داشته باشند و بعد جستجو و تلاشی کنند، اینها همه مشکلاتی است که مردم از آن ناراضی هستند."

آنها از نهادهای امنیتی حکومت طالبان می‌خواهند که به سربازان طالبان مستقر در این پوسته‌ها درس‌های مسلکی پولیس را آموزش دهند.

یک ایست بازرسی طالبان در شهر کابل - عکس از آرشیف
یک ایست بازرسی طالبان در شهر کابل - عکس از آرشیف

آنان می‌گویند که در شماری از ولایات، طالبان در جریان تلاشی و بازرسی به موترهای افراد ملکی تیراندازی کردند که تلفاتی در پی‌داشته است.

آخرین مورد تیراندازی در ایست‌های بازرسی نزدیک به یک هفته پیش در خوست رخ داد که در نتیجۀ آن یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

مستغفر گربز، سخنگوی والی حکومت طالبان در خوست در مورد این رویداد به رادیو آزادی گفت، تحقیقات در این باره ادامه دارد، اما بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که فرد کشته شده به سوی نیروهای طالبان شلیک کرده است.

اما پدر این فرد کشته شده به رادیو آزادی گفت، پسرش به تازگی از عربستان سعودی بازگشته و با کسی مشکلی نداشت.

پیش از خوست، حوادث مشابه در شهر کابل، لغمان، ننگرهار، کنر و بسیاری ولایات دیگر نیز رخ داده بود که تلفات جانی در پی‌داشت.

رادیو آزادی تلاش کرد نظر سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان را بگیرد، اما او تا زمان نشر گزارش به سوالات پاسخ نداد.

اما پیش از آن، او اطمینان داده بود که برای تمامی نیروهای امنیتی مستقرشان در ایست‌های بازرسی، یونیفورم توزیع شده و در برخی از ولایات نیز این سلسله توزیع جریان دارد.

علاوه بر این، وی اطمینان داده بود، به افرادشان که در ایست‌های بازرسی مستقر هستند آموزش‌های پولیسی خواهند داد. اما برخی از افرادی که با رادیو آزادی صحبت کردند، می‌گویند که این وعده‌ها محقق نشده است.

XS
SM
MD
LG