لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۰۳

راشد خان یکی از ستاره‌های جهان کریکت را بیشتر بشناسید


راشد خان یکی از ستاره های کریکت جهان

راشد خان آرمان کریکت‌باز نامدار افغانستان و جهان به تاریخ ۲۹ سنبله سال ۱۳۷۷ هجری شمسی مصادف به ۲۰ سپتمبر سال ۱۹۹۸ میلادی در ولایت ننگرهار و در شهر همیشه بهار جلال آباد واقع شرق افغانستان چشم به جهان گشود. او در سنین نوجوانی با خانواده‌اش به علت ناامنی ولایت همیشه بهار افغانستان را ترک و به پاکستان مهاجر شدند.

عشق و علاقه زیاد که به کریکت داشت وی را واداشت تا در دیار غربت به تمریناتش ادامه بدهد، سپس در تیم‌های نه چندان مطرح به کریکتش ادامه داد تا اینکه پس از سپری کردن چند سال دوباره به افغانستان برگشت و از سوی مسئولین کریکت بورد اسبق افغانستان استعدادیابی شد و در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار در تیم ملی کریکت افغانستان جذب گردید.

راشد خان اولین بازی یک روزه بین‌المللی‌اش را به تاریخ ۱۸ اکتوبر سال ۲۰۱۵ مقابل تیم زمبابوه انجام داد، در همین حال نخستین بازی بیست آوره خود را به تاریخ ۲۶ اکتوبر یک بار دیگر در برابر زمبابوه سپری کرد و به تاریخ ۱۴ جون سال ۲۰۱۸ میلادی برای اولین بار تجربه بازی تست را در مقابل تیم ملی کریکت هندوستان بدست آورد. ­

این کریکتر صاحب نام دنیا در بیش از ۲۰ تیم‌ باشگاهی در سطح ملی و بین‌المللی تجربه بازی دارد که تا به حال هیچ کریکتر دیگر افغانستان به اندازه وی موفق به انجام آن نشده است.

راشد خان توانسته در وقت کم ریکاردهای زیادی را در نیای کریکت بشکند و یا به آن برسد
راشد خان توانسته در وقت کم ریکاردهای زیادی را در نیای کریکت بشکند و یا به آن برسد

در فبروری سال ۲۰۱۸ راشد خان در ۱۹ سالگی، در صدر بهترین بالران جهان در کتگوری رقابت‌های یک روزه بین‌المللی کریکت یا "او آی دی" قرار گرفت و به جوان‌ترین کریکتر دنیا مبدل گشت که به این موفقیت دست یافته است، سپس در سپتمبر همان سال پس از درخشش که در جام کریکت آسیا برای افغانستان داشت، در جایگاه نخست بهترین آلروندران جهان نیز ایستاد، راشد خان بعداً توانست که در صدر بهترین بالران ۲۰ آوره کریکت جهان قرار بگیرد و پس از گذشت حدود ۵ سال، با فراز و نشیب‌های اندک همچنان در رده بندی فعلی بهترین کریکتران دنیا در سال ۲۰۲۳ در صدر بهترین بالران جهان در رقابت‌های ۲۰ آوره کریکت قرار دارد که وی را از سایر ستاره‌های کریکت افغانستان مجزا می‌سازد.

در دسمبر سال ۲۰۲۰ شورای بین‌المللی کریکت راشد خان را به عنوان بهترین بازیکن یک دهه جهان معرفی کرد که یکی از درخشان‌ترین دستآورد‌های تاریخ کریکت افغانستان به شمار می‌رود.

راشد خان اخیراً موفق شد که به دومین کریکتر جهان تبدیل شود که توانسته ۵۰۰ ویکت را در قالب رقابت‌های ۲۰ آوره کریکت کسب کند، پیش از وی تنها دوین براوو از ویست اندیز به این موفقیت دست یافته بود.

وی تجربه بازی در لیگ‌های معتبر بین‌المللی را در کارنامه‌اش دارد که می‌توان به لیگ‌های کریکت هندوستان، استرالیا، انگلستان، پاکستان، بنگلادش، ویست اندیز، آفریقای جنوبی، امارات متحده عربی و افغانستان اشاره کرد که هم اکنون به عنوان کاپیتان تیم "مای کیپ تاون" در لیگ‌برتر کریکت آفریقای جنوبی بازی می‌کند و نیز به عنوان یکی از بازیکنان کلیدی تیم گجرات تیتانز که مدافع عنوان قهرمانی در لیگ‌برتر کریکت هندوستان است به کریکتش ادامه می‌دهد.

در کنار آن در قالب همۀ فارمت‌های کریکت برای تیم ملی کریکت افغانستان مصروف به کسب افتخارات تاریخی است.

XS
SM
MD
LG