لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۱:۵۲

اتاق تجارت: در دو ماه گذشته ۱۳ تاجر و یا اعضای خانواده‌های شان اختطاف شده‌اند


خان‌جان الکوزی عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان

یک باشنده کابل که کاروبار تجارت موتر را در کابل و نمی‌خواهد به دلیل مشکلات امنیتی نامش در گزارش گرفته شود، می‌گوید چندی قبل از سوی ربایندگان در ساحه حوزه پنجم امنیتی (کوته سنگی) اختطاف شد و بعد از ۲۵ روز در بدل ۵۰۰ هزار دالر دوباره رها گردید.

او در مورد به رادیو آزادی گفت: "بالایم دست انداخت، چیزی را سرم بو کرد، بعداً ندانستم که چه شد، زمانی‌که دو ساعت بعد به هوش آمدم یک نفر بود، رئیس‌شان آمد و برایم گفت که خودت در بدل پنجصد هزار دالر اختطاف شدی، من ۲۵ روز را همان‌جا بودم، لت‌وکوب‌ام می‌کردند، پول که آماده شد برای‌شان دادم."

خان‌جان الکوزی عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان نیز افزایش موارد اختطاف تاجران در افغانستان را تأیید می‌کند و می‌گوید در دو ماه گذشته ۱۳ تاجر اختطاف شده‌اند.

آقای الکوزی گفت: "دشمن تلاش می‌کند که یک سلسله ناامنی را ایجاد کند، تا تاجران را بترساند و آنان اختطاف شوند، در این اواخر ما ۱۳ رویداد را مشمول کابل در تمام افغانستان داشتیم."

آقای الکوزی می‌گوید که این افراد در ولایت‌های کابل، بلخ ، هرات و دیگر ولایت‌های شمالی اختطاف شده‌اند که به‌گفته او برخی از آنان آزاد شده و برخی دیگر هنوز هم نزد اختطافچیان هستند.

به‌گفته وی، این افراد اکثراً داکتران، صرافان و تاجران دوا و موتر هستند که یا خود‌شان و یا هم اعضای خانواده‌های‌شان به ویژه کودکان‌شان اختطاف شده‌اند.

به‌گفته آقای الکوزی نهادهای امنیتی حکومت طالبان با آن‌ها تعهد کرده که برای تأمین امنیت تاجران تلاش می‌کنند.

وی ابراز نگرانی کرده می‌گوید، اگر این سلسله به همین گونه ادامه پیدا کند بیشتر تجار سرمایه‌های‌شان را به بیرون از کشور انتقال خواهند داد.

اما وزارت داخله حکومت طالبان برای تاجران از تأمین امنیت‌شان اطمینان می‌دهد.

عبدالنافع تکور سخنگوی این وزارت روز یکشنبه در مورد به رادیو آزادی گفت: "ما به تاجران اطمینان کامل می‌دهیم که نیروهای امنیتی شما برای حفاظت‌تان شب و روز را یکی کرده اند تا شما به کارهای تان در فضای امن ادامه بدهید، نیروهای امنیتی به هیچ‌کسی این اجازه را نمی‌دهند که به زندگی تاجران تهدید را متوجه سازد."

این درحالی‌ست که پیش از این نیز شماری از تاجران اختطاف شده‌اند و بیشتر آنان به دلیل تهدیدات امنیتی سرمایه‌های‌شان را به پاکستان، ایران، ترکیه و کشورهای دیگر انتقال داده و مجبور به ترک کشور شده‌اند.

XS
SM
MD
LG