لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ حمل ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۴۵

وزارت خارجه طالبان: حدود صد افغان در زلزله ترکیه کشته و زخمی شده اند


خسارات ناشی از زلزله در یکی از مناطق جنوب‌شرق ترکیه

شماری از افغان‌ها مهاجر در ترکیه می‌گویند که در نتیجۀ زلزله در این کشور خانه‌هایشان ویران شده و عزیزان‌شان زیر آوارها گیر مانده اند.

برهان‌الدین اوزون، یکی از مهاجران افغان در منطقۀ اواکنت ولایت هایتای ترکیه زندگی می‌کرد، می‌گوید که در نتیجۀ زلزله در این منطقه خانه‌های افغان‌ها نیز ویران شده اند.

او می‌گوید که سردی هوا زیاد است و تمام شب در بیرون از خانه مانده اند و اکنون خانواده‌اش را به انقره انتقال داده است.

برهان الدین: ما چهار نفر از اقراب‌مان را از زیر آوار مرده بیرون کردیم.

برهان‌الدین اوزون به رادیو آزادی گفت:
"ما کاری از دست مان آمد انجام دادم. ولی برخی از فامیل‌ها هنوز عزیزان‌شان زیر آوار گیر مانده است. ما چهار نفر از اقراب‌مان را از زیر آوار مرده بیرون کردیم."

او می‌گوید، به دلیل بارش برف و قطع شدن خطوط اینترنتی، ارتباط برقرار کردن با متضرران مشکل شده است، اما تازه‌ترین آمار از منطقۀ اواکنت نشان می‌دهد که ۱۲۰ تن از افغان‌ها جان باخته اند.

اما وزارت خارجۀ حکومت طالبان تنها کشته و زخمی شدن ۱۰۰ افغان مقیم ترکیه را تأیید کرده است.

حافظ ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت:
"براساس گزارش‌هایی که تا کنون برای ما رسیده است. حدود ۱۰۰ تن از افغان‌ها در اثر زلزله کشته و زخمی شدند و خانه‌هایشان نیز ویران شدند. هرچند این آمار نسبی است و ما در حال تکمیل کردن آمار هستیم."

حمیدالله: بسیاری از مردم منطقه مان زیر آوار گیرماندند، مرده اند، زخمی شدند.

در همین حال حمیدالله یکی دیگر از مهاجرین افغان در شهر هایتای ترکیه می‌گوید که چند نواسه‌اش را از دست داده و یک پسرش نیز زخمی است.

او به رادیو آزادی گفت که هرچند مردم نیز در کنار نیروهای امدادرسان برای نجات قربانیان از زیر آوار کار می‌کنند، اما همه مردم آشفته و نگران هستند:
"دولت و وطنداران ما آمدند کمک می‌کنند. دولت به تنهایی نمی‌رسد. بسیاری از مردم منطقه مان زیر آوار گیرماندند، مرده اند، زخمی شدند."

این در حالی است که سفارت افغانستان در ترکیه دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که هنوز آمار مشخصی از افغان‌های که قربانی زلزله شدید در ترکیه شدند در دست ندارند. اما آنها برای کمک‌رسانی نیز هماهنگی می‌کنند.

در همین حال شماری از دانشجویان افغان در ترکیه نیز به کمک قربانیان به ساحات زلزله زده رفتند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حین بازدید از مناطق زلزله زده این کشور
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حین بازدید از مناطق زلزله زده این کشور

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده تا روند کمک‌رسانی به سرعت انجام شود.

زلزله شدید به قدرت ۷.۸ درجه ریشتر روز دوشنبه چند شهر ترکیه و سوریه را لرزاند که قربانیان این زلزله از مرز یازده هزار و دو صد تن گذشته است.

مقام‌ها در ترکیه گفته اند بیش از هشت هزار و پنجصد نفر در این کشور جان باخته اند و در سوریه از کشته شدن بیش از دو هزار و شش صد نفر گزارش شده است.

مرتبط

XS
SM
MD
LG