لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۱:۱۷

کشور های عضو ناتو موضوع ارسال تسلیحات را به اوکراین مورد بحث قرار دادند


بیرق ناتو و کشور های عضو این پیمان

متحدان غربی اوکراین در مقر ناتو در شهر بروکسل، به روز سه شنبه در مورد ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین گفتگو کردند.

لوید استین وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا در اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان ناتو در بروکسل گفت، کشورهایی که به اوکراین تسلیحات ارسال کرده اند، به این کار ادامه خواهند داد تا مطمئن شوند که اوکراین هم آنچه را در اختیار دارد که به آن برای دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه ، نیاز دارد.

استین همچنین کمک های بیشتر را که کشورهای حامی اوکراین متعهد به آن هستند، از جمله تانک ها، مهمات و سیستم های دفاع هوایی، طرح هایی هماهنگی سیستم ها و آموزش نیروهای اوکراینی را اعلام کرد.

اما آستین گفت که اعلامیه ای در مورد طیارات جنگی که اوکراین از متحدانش درخواست کرده، ندارد.

لوید استین وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا
لوید استین وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا

به نوشتۀ مرکز خبر رادیو آزادی، جنرال مارک میلی لوی درستیز ایالات متحدۀ امریکا با اشاره به اینکه که در هفته آینده نخستین سالگرد آغاز تهاجم غیر موجۀ روسیه بر اوکراین است، گفت روسیه عساکر و زندانیان را به گفتۀ او "به سوی مرگ قریب الوقوع" به میدان جنگ می فرستد در حالیکه "از نظر ستراتیژیک، عملیاتی و تکتیکی شکست خورده است".

۲۲ کشور به ارسال وسایط رزمی قوای پیاده، ۱۶ کشور به ارسال توپخانه و مهمات متعهد شده اند و ۹ کشور هم در حال ارسال سیستم های دافع هوایی به اوکراین هستند.

به گفت مارک میلی، روسیه "در جهان منفور" شده، در حالیکه جهان همچنان "از شجاعت اوکراین" الهام گرفته است.

لوی درستیز امریکا افزود، تعداد کشورهایی که تا اکنون متعهد به ارسال تانک به اوکراین شده اند به ۱۱ کشور می رسد، ۲۲ کشور به ارسال وسایط رزمی قوای پیاده، ۱۶ کشور به ارسال توپخانه و مهمات متعهد شده اند و ۹ کشور هم در حال ارسال سیستم های دافع هوایی به اوکراین هستند.

به نوشتۀ مرکز خبر رادیو آزادی، با نزدیک شدن اولین سالگرد تهاجم غیر موجۀ روسیه بر اوکراین، کرملین عملیات نظامی اش را در جنوب و شرق اوکراین تشدید بخشیده، زیرا برای یک حمله بزرگ جدید پیش بینی شده، آمادگی می گیرد.

سربازان اوکراینی در خط مقدم نبرد
سربازان اوکراینی در خط مقدم نبرد

مقامات اوکراینی دیروز گفتند که گلوله باری نیروهای توپچی روسیه بر اهدافی در سراسر خط مقدم جبهه در دونتسک، از جمله شهر مورد منازعۀ باخموت هدف کلیدی اردوی متجاوز روسیه، ادامه داشت.

ادارۀ استخبارات بریتانیا دیروز در گزارش روزانه خود اعلام کرد که گروه جنگجویان مزدور روسی"واگنر" در سه روز گذشته "پیشرفت های اندک" در حومه شمالی شهر باخموت، داشته اند.

دفتر لوی درستیز اوکراین دیروز در اعلامیه ای گفت که نیروهای اوکراینی "اقدامات بیشتری را برای تقویت دفاع انجام داده اند" و بر اساس اعلامیه، روز گذشته نیروهای روسیه، ۳۲ حمله هوایی و دو حملۀ راکتی را انجام داده اند.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG