لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۴۷

حکومت طالبان برای سفارت افغانستان در تهران شارژدافیر و دیپلمات‌های جدید تعیین کرد


سفارت افغانستان در تهران

وزارت خارجه حکومت طالبان می‌گوید با توجه به تعیین شارژدافیر و دیپلمات‌های جدید سفارت افغانستان در تهران، عرضه خدمات به افغان‌های مقیم آن کشور و ایرانیان، بهبود خواهد یافت.

عبدالقهار بلخی سخنگوی این وزارت این مطلب را شام دیروز یکشنبه در رشته توییتی‌های بیان کرده است.

اما او نگفت که چه زمانی امور سفارت افغانستان در تهران به طور رسمی به آنها سپرده شده است.

او همچنان نگفت که کی از طرف وزارت خارجه حکومت طالبان به عنوان شارژدافیر معرفی شده، اما در شبکه‌های اجتماعی گفته شده که فضل محمد حقانی به این سمت منصوب شده است.

در این حال، ذاکر جلالی، مدیر بخش سوم سیاسی وزارت خارجه حکومت طالبان دیروز یکشنبه در توییتی انتصاب خود را تایید کرد و گفت که فضل محمد حقانی روز دوشنبه مسئولیت سفارت افغانستان در تهران را بر عهده می‌گیرد.

وی افزود که دیپلمات‌های مجرب وزارت امور خارجه با حقانی دیدار خواهند کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری دی‌پی‌ای جرمنی، مقام‌های ایرانی به طور رسمی تایید نکرده اند که آیا دیپلمات‌های منصوب شده از سوی طالبان را می‌پذیرند و یا نه.

در این حال، نصیر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته که تهران سیاست خود را در زمینه روابط دیپلماتیک با افغانستان تغییر نداده است.

در ضمن، حمید رهگذر، دیپلمات سفارت افغانستان در تهران، اوایل دیروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که ایران از آنها خواسته تا سفارت را به طالبان تحویل دهند.

اگرچه ایران حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته، اما تا اکنون با آنها رفتار خوبی داشته است.

هر چند، عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان گفته که تغییر پرسونل دیپلماتیک توسط وزارت خارجه یک اقدام معمول و حق مشروع هر کشور است، اما امور سفارت‌های افغانستان در بسیاری از کشور‌ها از جمله نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد هنوز هم توسط دیپلمات‌های دولت قبلی اداره می‌شوند، زیرا هیچ کشوری در جهان حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری دی پی ای جرمنی، طالبان از زمانی که در ماه آگست سال ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را دوباره به دست گرفتند، نمایندگان خود را به پاکستان، چین، روسیه و ترکمنستان فرستاده اند، اما نمایندگی‌های حکومت مخلوع افغانستان تا هنوز در بسیاری از کشور‌ها فعال اند.

XS
SM
MD
LG