لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۴۶

سازمان بین المللی کار: اشتغال زنان و دختران در افغانستان کاهش چشمگیر یافته است


تصویر آرشیف

سازمان بین المللی کار می گوید که اشتغال زنان در بخش های مختلف، پس از حاکمیت دو باره طالبان در افغانستان، به صورت گسترده کاهش یافته است.

رامین بهزاد هماهنگ کننده بخش افغانستان در این سازمان گفته که در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۲، کار زنان در افغانستان در مقایسه با سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ و پیش از آغاز بحران، حدود ۲۵ در صد کاهش یافته است. به گفتۀ آقای بهزاد، این وضعیت نگران کننده است.

در اعلامیه که به روز سه شنبه سازمان بین المللی کار به نشر رسانده گفته شده است که سهم زنان در بازار های آزاد کاهش یافته و بیشتر زنان اکنون مشغول کار در خانه های شان استند.

این گزارش وضعیت کاری زنان در سال ۲۰۲۲ در افغانستان را در بر می گیرد، سالی که در روز های پایانی اش، کار زنان در موسسه های غیر دولتی از سوی طالبان محدود شد.

از زمان تسلط طالبان تاکنون زنان برای بدست آوردن حقوق خود مبارزه می کنند٬ اما طالبان حاضر نشده اند تا به زنان حق کار و تحصیل بدهند.
از زمان تسلط طالبان تاکنون زنان برای بدست آوردن حقوق خود مبارزه می کنند٬ اما طالبان حاضر نشده اند تا به زنان حق کار و تحصیل بدهند.

بر اساس آماری که بانک جهانی در ماه فبروری امسال نشر کرد، در سال ۲۰۲۲ زنان در افغانستان حدود ۲۲ در صد نیروی کاری اینکشور را تشکیل می دادند. اکنون تخمین می شود که شمار آنها تا ۱۶ در صد کاهش یافته است.

در گزارش سازمان بین المللی کار گفته شده که اشتغال مردان هم پس از حاکمیت دو باره طالبان در افغانستان تا ۷ در صد کاهش یافته است.

بیشتر نوجوانان و جوانان از ۱۵ تا ۲۴ سال، در افغانستان آسیب پذیر شده اند.

در مجموع شمار کسانی که در افغانستان طی یک و نیم سال گذشته بیکار شده اند، اکنون از سوی سازمان بین المللی کار، بیش از ۹۰۰ هزار تن گفته شده، حدود یک و نیم چند بیشتر از پیشبینی که سال گذشته از سوی سازمان ملل متحد صورت گرفته بود.

XS
SM
MD
LG