لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۳۵

شورای امنیت سازمان ملل ادامه ماموریت یوناما را در افغانستان تصویب کرد


بیرق سازمان ملل متحد
بیرق سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا به روز پنجشنبه با تصویب قطعنامهٔ شماره ۲۶۷۸٬ ادامه کار هیئت معاونت سازمان ملل متحد ( یوناما) را در افغانستان تمدید کرد.

بر اساس این فیصله یوناما تا تاریخ ۱۷ مارچ سال ۲۰۲۴ به کار در افغانستان ادامه می دهد.

شورای امنیت سازمان ملل در عین حال قطعنامه شماره ۲۶۷۹ را نیز در رابطه به افغانستان به تصویب رساند که بر مبنای آن برای مقابله با مشکلات موجود خواهان دریافت پیشنهاد های منسجم و بی طرفانه شده است.

صلاح الدین سعیدی یکی از کارشناسان سیاسی افغان با استقبال از ادامه کار یوناما در افغانستان می گوید که این به معنی توجه جامعه جهانی به افغانستان است:

ماموریت یوناما تا ۱۷ ماه مارچ سال ۲۰۲۴ تمدید شد

« توقف فعالیت جامعه جهانی و نهاد های خیریه در افغانستان زیر نام این که طالبان این یا آن کار را می کنند٬ در حقیقت پُشت کردن به مردم افغانستان است و این پشت کردن نه از لحاظ اخلاقی و نه هم از لحاظ منطق و قانون قابل قبول است. مهم این است که کمک های جهانی در اختیار طالبان قرار نگیرد و مستقیم به مردم توزیع شود.»

مردم می خواهند یوناما نقش قوی در تنظیم فعالیت های سازمان ملل در افغانستان به ویژه در توزیع عادلانه کمک ها به نیازمندان به عهده بگیرد
مردم می خواهند یوناما نقش قوی در تنظیم فعالیت های سازمان ملل در افغانستان به ویژه در توزیع عادلانه کمک ها به نیازمندان به عهده بگیرد

به روز جمعه گذشته و در آستانه بحث در مورد ادامه فعالیت یوناما در افغانستان٬ انستیتوت بین المللی صلح با انتشار گزارشی که از طریق صفحه انترنتی اداره هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل ( اوچا) به نشر رسید٬ گفته شده بود که اعضای شورای امنیت در خصوص تعامل سیاسی میان طالبان و سازمان ملل٬ اختلاف نظر دارند٬ به ویژه این که طالبان در زمینه تامین حقوق زنان و دختران و باز کردن نهاد های آموزشی٬ هیچ تغییری در پالیسی خود وارد نکردند.

در گزارش آمده است که معاملات سیاسی٬ تعزیرات٬ مدیریت بحران و کاهش کمک ها٬ برنامه های توسعه‌وی ٬ تهدیدات تروریستی و تخطی های پی هم حقوق بشری٬ همه بر روند گفتگو ها و ادامه فعالیت یوناما تاثیر خواهد گذاشت.

در گزارشی که به تاریخ دوم فبروری به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شد٬ ادامه ماموریت یوناما در افغانستان که به تاریخ هفدهم مارچ به پایان می رسد٬ مهم خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG