لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۵۹

جهان

محکمهٔ بین المللی عدالت درخواست تهران را در مورد آزاد سازی پول های منجمد شده رد کرد

تصویر آرشیف: بیرق ایران

محکمۀ بین المللی عدالت به روز پنجشنبه در خواست تهران را در بارۀ آزاد سازی نزدیک به دو میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی ایران رد کرد.

این پول از سوی ایالات متحده منجمد شده است.

این محکمه مستقر در شهر هاگ هالند گفت که صلاحیت صدور حکم در مورد آزادی این دارایی ایران را ندارد اما افزود که دارایی های ضبط شدۀ برخی شهروندان و شرکت های ایرانی در ایالات متحده٬ نقض قوانین بین المللی است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

عسکر استرالیایی متهم به جنایات جنگی در افغانستان دعوی حقوقی را باخت

آرشیف- شماری از عساکر استرالیایی در افغانستان 31Jul2002

یکی از پرافتخارترین عساکر زندۀ استرالیایی امروز (پنجشنبه اول جون) در دعوی حقوقی مبنی بر اینکه سه روزنامه او را بدنام کرده اند، بازنده شد.

بن رابرتز سمیت ۴۴ ساله، عسکر سابق نیروهای خاص استرالیایی توسط شماری از روزنامه‌های این کشور به قتل غیرقانونی شش افغان در جریان ماموریت نظامی در افغانستان متهم شده بود.

بر اساس خبرگزاری رویترز، آنتونی بیسانکو، قاضی محکمۀ فدرال در شهر سیدنی گفت که این روزنامه‌های سیدنی مورنینگ هرالد، ایج و کانبرا تایمز گزارش‌های‌شان را در مورد بسیاری از اتهاماتی که آقای سمیت از آنها شکایت کرده بود، ثابت کردند.

رابرتز سمیت ادعا کرده بود که این روزنامه ها او را فردی معرفی کرده اند که در مدت خدمت خود در افغانستان بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲، اصول اخلاقی و قانونی جنگ را زیر پا گذاشته است.

رابرتز اسمیت عالیترین مدال نظامی استرالیا موسوم به" صلیب ویکتوریا" را برای خدمات شایسته در افغانستان دریافت کرده و همراه با ده‌ها عسکر دیگر استرالیایی به جنایات جنگی در افغانستان متهم شده است.

مقام های امریکا و اتحادیه اروپا روی ایجاد راهکاری در رابطه با هوش مصنوعی بحث کردند

انتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا

ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا دیروز چهارشنبه گفتند که انتظار دارند در چند هفته آینده یک راهکاری ر ا در رابطه با هوش مصنوعی ایجاد کنند که تمام کشورهای دارای دموکراسی آنرا امضا نمایند.

انتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا بعد از ملاقات با مقامات اتحادیه اروپا در سویدن گفت، شرکای غربی امریکا ضرورت آنرا حس می‌کنند که اقدامات فوری در برابر ظهور این تکنالوژی که چین از آن بطور وسیع استفاده می‌کند، اتخاذ شود.

به گفته آقای بلینکن هر زمانی که یک تکنالوژی نو ایجاد می‌شود یک خالیگاه را ایجاد می‌کند تا اینکه حکومت ها و ادارات قوانین و مقرراتی را برای بکار بردن آنها بسازند.

ChatGPT سال گذشته بعد از آن توجه گسترده را به خود جلب کرد که به آسانی و زمان کم زمینه را برای نوشتن مقالات، اشعار و مکالمه ها فراهم ساخت.

امریکا بسته کمک دیگر به ارزش ۳۰۰ میلیون دالر با اوکراين را اعلام کرد

بیرق های ملی امریکا و اوکراین

قصر سفید روز گذشته (چهارشنبه) بسته کمک ۳۰۰ میلیون دالری دیگر را به اوکراين اعلان نمود که سیستم‌های مدافع هوا، مهمات نظامی و دیگر تجهیزات دفاعی در آن شامل اند.

وزارت دفاع امریکا می‌گوید این بسته کمک‌های امنیتی، ۳۹مین بسته کمک نظامی امریکا به وکراین است. در این کمک‌ها دستگاه‌های دافع هوای پاتریوت، راکت‌های ستنگر دافع هوا، مهمات تانک و دیگر تجهیزات شامل بودند.

از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین در ماه فبروری سال ۲۰۲۲ ایالات متحده تا حال بیش از ۳۷.۶ میلیارد دالر کمک نظامی به اوکراین رسانده است.

یک پولیس پاکستان در منطقه وزیرستان شمالی کشته شد

آرشیف

اردوی پاکستان اعلام کرد که در حمله بر تیم واکسیناسیون پولیو یک پولیس این کشور کشته شده است.

خبرگزاری فرانسه براساس اعلامیه‌ای که از سوی اردوی پاکستان منتشر شده، گزارش داده که این رویداد دیروز چهارشنبه در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی زمانی رخ داد که بالای یک تیم از واکسیناتوران پولیو تیراندازی صورت گرفت.

در اعلامیه گفته شده که در نتیجه این تیراندازی یک تن از افسران پولیس که برای تامین امنیت این تیم موظف بود، جانش را از دست داد.

کمپاین پنج روزه واکسین پولیو یا فلج اطفال به روز دوشنبه در دوازده ولسوالی خیبرپشتونخوا آغاز شد.

تحریک طالبان پاکستان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته است.

پیش از این هم تیم‌های واکسیناتوران پولیو در مناطق مختلف پاکستان هدف حملات قرار گرفته اند.

ماهواره جاسوسی کوریای شمالی سقوط کرد

عکس از جریان پرتاب ماهواره جاسوسی به فضا از سوی کوریای شمالی

کوریای شمالی امروز تلاش کرد تا یک ماهواره جاسوسی را به فضا پرتاب کند. اما این اقدام، به گفته رسانه‌های این کشور، بی‌نتیجه ماند و راکت حامل این ماهواره به دریا سقوط کرد.

براساس خبرگزاری رویترز، پرتاب ناموفق این راکت موجب شد که زنگ خطر در بخشی از کوریای جنوبی و جاپان به صدا درآید، اما این صدا اندکی بعد خاموش شد و از خطر و یا خسارات احتمالی گزارش نشده است.

کوریای شمالی، در حال حاضر، ماهواره فعال در فضا ندارد و کیم جونگ اون رهبر آن کشور، در ماه اپریل گفته بود که کشورش باید چندین ماهواره جاسوسی نظامی را پرتاب کند تا توانایی پیونگ یانگ در بخش جمع آوری معلومات استخباراتی تقویت شود.

بر اساس قطعنامه‌های ملل متحد، استفاده از چنین ابزار جاسوسی در فضا ممنوع است.

گروهی از فضا نوردان چین به ایستگاه فضایی این کشور رسیدند

یک گروه از فضا نوردان چین، به ایستگاه فضایی این کشور رسیده اند.

بر اساس گزارش‌ها، چین دیروز (۳۰ می) گروهی از فضانوردان را در یک سفینه غیرنظامی به ایستگاه فضایی "تیانگونگ" در مدار زمین فرستاد.

در این ماموریت، یک فرمانده امور فضایی، یک انجنیر فضایی و یک استاد پوهنتون پیکنگ به فضا رفته اند.

چین در سال ۲۰۲۱ میلادی ایستگاه فضایی ساخت و اکنون می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰، انسان را به مهتاب بفرستد.

مقام‌های امریکایی: از حمله بر خاک روسیه حمایت نمی‌کنیم

ساختمانی که در روسیه هدف حمله طیاره بی سرنشین قرار گرفته است

مقام‌های امریکایی می‌گویند که از حمله بر خاک روسیه حمایت نمی‌کنند.

یک سخنگوی قصر سفید دیروز سه‌شنبه (۳۰ می) گفت که ایالات متحده امریکا در حال حاضر مشغول جمع آوری اطلاعات در باره حملات طیاره‌های بی‌سرنشین در مسکو است.

اما واشنگتن می‌گوید که از حمله در خاک روسیه حمایت نمی‌کند و تنها به تمرکز روی کمک‌ها با اوکراین برای گرفتن سرزمین‌های از دست رفته‌اش ادامه می‌دهد.

روسیه، اوکراین را به حملات اخیر طیاره های بی سرنشین بر شهر مسکو پایتخت این کشور متهم کرد.

در این حملات دو ساختمان در مسکو آسیب دیده اند اما از کشته یا زخمی شدن کسی گزارش داده نشده است.

همزمان از شدت یافتن حملات طیاره‌های بی‌سرنشین روسیه بر شهر کی‌یف پایتخت اوکراین نیز طی روز‌های گذشته خبر داده شده است.

ایتالیا عملیات جستجو را در منطقه کشتی غرق شده پایان داد

عملیات جستجو برای پیدا کردن اجساد یک کشتی غرق شده در ایتالیا

حکومت ایتالیا عملیات جستجوی اجساد یک کشتی غرق شده را متوقف ساخت.

مقامات ایتالیایی روز سه‌شنبه (۳۰ می) گفتند که به عملیات جستجوی اجساد رویداد مرگبار ۲۶ فبروری در نزدیک شهر کوترو پایان دادند. در این رویداد حداقل ۹۴ پناهجو به شمول شماری زیاد از افغان‌ها کشته شدند.

بر اساس خبرگزاری رویترز، این کشتی چوبی حامل حدود ۱۸۰ پناهجو از غرب ترکیه به راه افتاده بود، اما در آب و هوای طوفانی در سواحل کالابریا در جنوب ایتالیا، غرق شد.

از این حادثه ۸۰ تن جان سالم بدر بردند، اما احتمال دارد که حدود شش تن، هنوز مفقود باشند.

به گفتۀ مقامات ۴۸ جسد برای خاکسپاری به افغانستان، سایر اجساد به کشورهای تونس، ایران، فلسطین و پاکستان منتقل شده و تعدادی هم در فنلند، جرمنی و ایتالیا دفن شدند.

روسیه اوکراین را متهم به حملات اخیر بر مسکو کرد

دمتری پسکوف سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه

روسیه، اوکراین را به حملات اخیر طیارات بی‌پیلوت بر شهر مسکو پایتخت این کشور متهم کرد.

دمتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، سه‌شنبه (۳۰ می) در کنفرانس خبری تلفونی روزانه‌اش گفت:
"کاملاً واضح است که در برابر حملۀ بسیار مؤثر روز یکشنبه ۲۸ می ما به یک مرکز تصمیم گیری اوکراین، این اقدامات تلافی جویانه از سوی رژیم کی‌یف بوده است."

در اثر حملات طیارات بی‌پیلوت، صبح روز سه‌شنبه به چندین ساختمان در شهر مسکو پایتخت روسیه آسیب رسیده، اما از کشته و یا زخمی شدن کسی گزارش داده نشده است.

ناتو ۷۰۰ سرباز اضافی به کوسوو می‌فرستد

نیروهای ناتو در کوسوو

ناتو تصمیم گرفت تا ۷۰۰ عسکر دیگر را برای جلوگیری از اعتراضات خشونت آمیز به کوسوو اعزام کند.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو روز سه‌شنبه (۳۰ می) هشدار داد که نیروهای ناتو همۀ اقدامات لازم را برای تضمین محیط آرام برای همه باشندگان کوسوو انجام خواهند داد.

پس از درگیری بین مقامات آلبانیایی و اکثریت صرب‌ها در کوسوو، اشتراک کوسوو در تمرینات نظامی ناتو به حالت تعلیق درآمد.

در نتیجۀ درگیری‌های ۲۹ می ۳۰ تن از اعضای ماموریت نظامی ناتو زخمی شده اند.

در کوسوو، که قبلاً یکی از ایالت‌های صربیا بود، نیروهای حافظ صلح روز سه‌شنبه، ساختمان شاروالی را در شهر زویکان (Zvecan) جایی که خشونت‌ها در آن رخداد، بستند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG