لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۲۲

افغانستان

ملل متحد به کارمندانش در افغانستان دستور داد که تا دو روز به دفاتر خود نروند

ماموریت هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز چهارشنبه با مقام‌های طالبان در کابل گفتگو می‌کند تا در مورد این که چرا طالبان کارمندان زن این ماموریت را از رفتن به کار منع کرده اند، توضیح حاصل کند.

یوناما دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که طالبان به کارمندان زن این ماموریت در ننگرهار اجازه رفتن به کار را نداده اند.

استیفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد شب گذشته در مقر این سازمان در نیویارک به خبرنگاران گفت که کارمندان یوناما در افغانستان از سوی طالبان دستور‌های شفاهی مبنی بر ممنوعیت کار زنان در نهاد‌های این سازمان دریافت کرده اند.

طالبان در دسمبر سال گذشته کار زنان در سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی را تا امرثانی منع اعلام کردند اما کارمندان زن سازمان ملل متحد از این ممنوعیت مستثنی بودند.

دوجاریک در واکنش به اقدام نو طالبان گفت که سازمان ملل متحد به ۳۳۰۰ کارمند خود در افغانستان دستور داده که در دو روز آینده به دفاتر‌شان حاضر نشوند.

این سازمان گفته که چهارصد زن در دفاتر مختلف آن در افغانستان کار می‌کنند.

اقدام نو طالبان واکنش‌های هم در پی داشته از جمله شورای مهاجرت ناروی گفته که اجازه ندادن به کارمندان زن سازمان ملل متحد از سوی طالبان این خطر را ببار میاورد که تلاش‌ها در بخش کمک رسانی به نیازمندان با هرج و مرج رو به رو شود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

احمد فیروز سخی زاده سرمربی تیم ملی اتلتیک افغانستان در ایران در گذشت

احمد فیروز سخی زاده ورزشکار افغان که در ایران در گذشت
احمد فیروز سخی زاده ورزشکار افغان که در ایران در گذشت

احمد فیروز سخی زاده سرمربی تیم ملی اتلتیک افغانستان به روز شنبه ۱۲ حوت به علت سکته ناگهانی قلبی در ایران درگذشت.

نزدیکان این مربی در تماس به رادیو آزادی گفتند که وی روزانه چندین قرص دوا را بخاطر آرامش اعصاب استفاده می کرد که علت آن هم درگذشت مادرش بوده است که یک سال قبل وفات نموده بود و تحمل آن برایش دشواری می کرد.

این مربی افغان حدود ۵ ماه می شد که با خانواده اش در ایران بسر می برد و در نظام جمهوری مخلوع افغانستان در اکامی ملی نظامی افغانستان وظیفه داشت.

وی هفته قبل با تیم ملی اتلتیک افغانستان در مسابقات داخل سالون اتلتیک آسیا که در تهران برگزار شده بود به عنوان سرمربی اشتراک داشت.

شاه محمود نورزی دونده المپیکی افغانستان نیز در تماس به رادیو آزادی گفت که ایشان به دلیل از دست دادن مادرش از یک سال بدین سو دچار غم و اندوه شدید شده بود و دوای آرامش بخش مصرف میکرد.

احمد فیروز سخی زاده حدود بیست سال برای اتلتیک افغانستان خدمت کرد و به نمایندگی از ورزش افغانستان در سفر های مختلف ورزشی جهان اعزام شده بود.

مسئولان در فدراسیون اتلتیک افغانستان وفات وی را یک ضایعه بزرگ برای ورزش افغانستان قلمداد می کنند.

رادیو «نسیم» در ولایت دایکندی پس از پنج ماه تحریم، نشرات خود را مجددا آغاز کرد

ولایت دایکندی در نقشه افغانستان
ولایت دایکندی در نقشه افغانستان

مرکز خبرنگاران افغانستان می گوید که طالبان به رادیوی خصوصی «نسیم» در ولایت دایکندی اجازه داده اند که فعالیتش را از سر گیرد، اما سلطان علی جوادی، مدیر مسئول این رسانه همچنان در زندان طالبان بسر می برد.

این مرکز امروز با پخش خبرنامه ای گفته است که اداره استخبارات حکومت طالبان، پنج ماه پیش رادیوی محلی «نسیم» را بسته بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان به نقل از نجیبه واحدی، وکیل صاحب امتیاز رادیوی «نسیم» به این مرکز گفته است که این رادیو امروز بازگشایی شد.

سیف الله رضایی، سرپرست رادیو نسیم به رادیو آزادی گفت که طالبان پس از شش ماه اجازه داده اند که دوباره نشرات رادیو خصوصی نسیم آغاز شود.

آقای رضایی می گوید که وزارت اطلاعات فرهنگی با ارسال نامه ای گفته است که این رسانه می تواند مطابق با پالیسی طالبان به نشرات خود ادامه دهد.

در بیانیه مرکز خبرنگاران افغانستان آمده است که سلطان علی جوادی در بیستم ماه قوس از سوی محکمه ابتدایی حکومت طالبان در شهر نیلی، به اتهام «تبلیغ علیه حکومت طالبان و جاسوسی به کشور های خارجی» به یک سال زندان محکوم شد.

پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان، از بازداشت شمار دیگری از خبرنگاران و کارمندان رسانه ها گزارش شده است.

وزارت خارجهٔ امریکا جایزه « زن شجاع سال ۲۰۲۴» را به بنفشه یعقوبی اهدا میکند

ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن
ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن

وزارت خارجه ایالات متحده، بنفشه یعقوبی، عضو پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر نظام جمهوری مخلوع افغانستان را یکی از دوازده برنده جایزه زن شجاع سال ۲۰۲۴ خود معرفی کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، خانم یعقوبی و یازده زن دیگر بشمول فریبا بلوچ از ایران، جایزه زن شجاع را در چهارم مارچ در مراسمی دریافت خواهند کرد.

در بیانیه آمده است که در این مراسم انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده و جیل بایدن، بانوی اول آن کشور اشتراک می کنند.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه اش گفته است که خانم یعقوبی سال ها از حقوق زنانی که با خشونت رو به رو شده‌اند، دفاع کرده است.

در ادامه آمده است که خانم یعقوبی در سال ۲۰۰۸ با همسرش برای آموزش و توان‌بخشی افراد کم‌بینا در افغانستان سازمان رهیاب را بنیانگذاری کرده است.

افزون بر یعقوبی از افغانستان و بلوچ از ایران، ده زن از بنگله دیش، بلاروس، بوسنیا هرزی گوینا، برما، کیوبا، اکوادور، گامبیا، جاپان، مراکش و یوگانادا نیز برنده جایزه زن شجاع سال ۲۰۲۴ وزارت خارجه ایالات متحده معرفی شده اند.

سازمان ملل در ماه های آینده به شانزده میلیون افغان نیازمند کمک های بشری توزیع میکند

کاروان لاری های برنامه جهانی غذا که مواد غذایی را به نقاط دور افتاده افغانستان انتقال می دهد
کاروان لاری های برنامه جهانی غذا که مواد غذایی را به نقاط دور افتاده افغانستان انتقال می دهد

برنامه جهانی غذا در افغانستان (WFP) درنظر دارد که تا دو ماه آینده به ۱۶ میلیون افغان که نیاز ارشد به مواد غذایی دارند، رسیدگی کند.

فلیپی کروپف مسئول ارتباطات عامه این برنامه جهانی ملل متحد در افغانستان به روز جمعه (اول مارچ) به رادیو آزادی گفت:

«در این زمستان ما تنها توانستیم ۷ میلیون تن را حمایت کنیم. تا ماه می امسال ما در نظر داریم که به ۱۶ میلیون نفر از لحاظ مواد غذایی نجات دهنده حیات ، تغذیه و حمایت از زندگی، رسیدگی کنیم. برای انجام این کار، به ۷۶۰ میلیون دالر امریکایی نیاز عاجل داریم.»

فلیپی کروپف افزود که آنها خوشبختانه در هفته گذشته کمک تازه را به دست آورد که قسمت آن را برای قرضه ای پرداختند که به هدف فعالیت ها سال گذشته گرفته بودند.

او افزود که برنامۀ جهانی غذایی سال گذشته در نتیجه کمبود مالی مجبور شد که ده میلیون نفر از نیازمندترین خانواده ها را از کمک خود محروم کند.

ملل متحد قبلاً گفته بود که در مجموع بیش از ۲۹ میلیون نفر در افغانستان نیازمند کمک های بشری اند.

حکومت پاکستان از طرح راه اندازی مجدد پروژه « کاسا یک هزار» استقبال کرد

تصویر آرشیف: مراسم آغاز پروژه انتقال انرژی موسوم به « کاسا یک هزار» در تاجکستان
تصویر آرشیف: مراسم آغاز پروژه انتقال انرژی موسوم به « کاسا یک هزار» در تاجکستان

حکومت پاکستان از طرح بانک جهانی برای راه اندازی مجدد پروژه های تجارتی و انتقال انرژی از آسیای مرکزی از طریق افغانستان به جنوب آسیا، استقبال کرده است.

پاکستان به روزجمعه ( اول مارچ) در اعلامیه ای به تعهد کشورش در این مورد تاکید کرد.

درخواست برای از سرگیری کار این پروژه از سوی قرغیزستان، تاجیکستان و پاکستان که به همراه افغانستان در این پروژه مشارکت دارند، در ماه دسیمبر پارسال صورت گرفت و تقریباً دو هفته پیش به بانک جهانی ارائه شد.

بانک جهانی در اعلامیه ای گفت که بر اساس یک استراتژی جدید، کار عملی پروژه کاسا یک هزار را آغاز خواهد کرد.

اما بانک جهانی تاکید کرد که هزینه های ساخت این پروژه و عواید آن در آینده در خارج از افغانستان مدیریت می شود و حکومت طالبان در این امر دخیل نخواهد بود.

طالبان در مورد اعلامیه بانک جهانی چیزی نگفته اند، اما پیش از این از سازمان های بین المللی خواسته بودند تا تمام پروژه های ناتمام خود را در افغانستان تکمیل کنند.

پروژه کاسا یک هزار برق را از تاجیکستان و قرغیزستان از طریق افغانستان به جنوب آسیا انتقال میدهد.

شورای آموزش بین المللی امریکا « امریکن کانسیل» برای دانش آموزان افغان ایجاد شد

تصویر آرشیف: بیرق ایالات متحده امریکا
تصویر آرشیف: بیرق ایالات متحده امریکا

سفارت ایالات متحده برای افغانستان از گشایش شورای آموزش بین المللی امریکا(امریکن کانسیل) برای افغانها خبر داد.

کرین دیکر شارژدافیر سفارت امریکا به روز جمعه ( اول مارچ ) در شبکه اجتماعی ایکس تویتر سابق گفت افتخار دارد که یکجا با صد تن فارغان افغان به هدف گشایش برنامه جهانی امریکن کانسیل برای افغانستان اشتراک می کند.

او گفت که صدای فارغان افغان اهمیت دارد، زیرا افغانها به دنبال تأمین ارتباط، همکاری و مشارکت اند.

خانم دیکر در باره برنامه های این شورای آموزشی چیزی نگفت، اما تاکید کرد که امریکا برای کمک به افغانها در ساختار یک آینده بهتر متعهد است.

برفباری های سنگین راه های مواصلاتی ولایت غور را مسدود ساخته است

برفباری های سنگین در ولایت غور
برفباری های سنگین در ولایت غور

تمام راه های مواصلاتی در ولایت غور به دلیل برف باری مسدود شده است.

دفتر مطبوعاتی والی غور با پخش خبرنامه گفته است که به دلیل برف باری های شب گذشته شاهراه غور-کابل و غور- هرات و تمام راه های مواصلاتی در این ولایت مسدود گردیده است.

در این خبرنامه از شهروندان خواسته شده که تا بهتر شدن وضعیت از سفر کردن خود داری کنند.

طبق این خبرنامه مسئولان طالبان گفته اند که با بهتر شدن وضعیت آب و هوا تیم های برف روبی آنان راه ها را بازگشایی خواهند کرد.

رویداد ترافیکی در ولایت کنر یک کشته و یک زخمی بجا گذاشت

ولایت کنر در نقشه افغانستان
ولایت کنر در نقشه افغانستان

در یک رویداد ترافیکی در ولایت کنر، یک تن جان باخته و یک تن دیگر زخمی شده است.

بر اساس گزارش ها، این حادثه شب گذشته (۲۹ فبروری) در نتیجه بارنده گی های شدید میان مرکز اسعد آباد و ولسوالی شیگل رخ داده.

افضل خان مومن سرپرست قوماندانی امنیه طالبان در ولسوالی شیگل به رادیو آزادی گفت که وضعیت صحی زخمی رویداد خوب نیست.

در نتیجه بارنده گی و برفباری های سنگین در ولایت های مختلف افغانستان، تا اکنون چندین رویداد ترافیکی طی روز های گذشته اتفاق افتاده است.

میدان هوایی هرات که به دلیل بارنده گی های شدید مسدود شده بود، باز شد

ولایت هرات در نقشه افغانستان
ولایت هرات در نقشه افغانستان

میدان هوایی ولایت هرات که پس از بارندگی ها برفباری های اخیر، برای سه روز مسدود بود، امروز (اول مارچ) باز شد.

وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان امروز در یک خبرنامه گفت که میدان هوایی هرات، از حالا برای تمامی پرواز ها آماده است.

در ادامه آمده که میدان هوایی هرات به خاطر دید ضعیف و برفباری های سنگین بسته شد و مسوولین مجبور شدند که پرواز ها را لغو کنند.

این در حالیست که اداره هواشناسی تحت کنترول طالبان پیشبینی می کند که امروز و فردا، ۲۰ ولایت افغانستان شاهد بارنده گی و برفباری های سنگین خواهند بود.

این اداره امروز (اول مارچ) گفت که در برخی مناطق به شمول سالنگ ها، تا ۸۰ سانتی متر برف خواهد بارید.

سطح بارنده گی هم از ۱۵ تا ۵۰ میلی متر پیشبینی شده است.

همزمان با این، محمد اشرف حق شناس سخنگوی وزارت فواید عامه حکومت طالبان گفته که بنابر برفباری سنگین، شاهراه سالنگ به روی ترافیک مسدود شده است.

شارژدافیر سفارت بریتانیا برای افغانستان با مقامات طالبان و نهادهای مدنی دیدار کرد

 بیرق بریتانیا
بیرق بریتانیا

شارژدافیر سفارت بریتانیا برای افغانستان می گوید که از قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و به اجرا گذاشتن ارزیابی مستقلانه برای بهبود زنده گی افغان ها حمایت می کند.

رابرت دیکسن امروز (اول مارچ) در شبکه ایکس تویتر سابق نوشت که در این مورد با مقام های طالبان در کابل گفتگو کرده و با آنها راه های ممکن پیشرفت ها را به بحث گرفته است.

دیکسن همچنان از گفتگو ها با شماری از زنان و فعالان جامعه مدنی در کابل، در مورد زنده گی امروزی شان در افغانستان گفتگو کرده.

شارژدافیر سفارت بریتانیا برای افغانستان از قطعنامۀ حمایت کرده که در آن برای گماشتن نماینده ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان درخواست شده است.

حکومت طالبان با تعیین این نماینده مخالفت کرده که در نتیجه روابط آنها با سازمان ملل متحد با تنش همراه شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG