لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۱۰

دشواری های کاری خیاط ها در افغانستان؛ مردان خیاط: ما اجازه نداریم لباس زنانه بدوزیم


طالبان به خیاط های زنانه دوز اجازه نمی دهند لباس های زنانه بدوزند و این مسئله منجر به کم رنگ شدن کار و بار خیاط ها گردیده است.

شماری از خیاطان مرد که در افغانستان لباس‌های زنانه می‌دوزند، از ممنوعیت‌های طالبان بر کار و بار شان شکایت دارند.

برخی از آنان می‌گویند که به دلیل ممنوعیت طالبان بر کارشان به پاکستان رفته اند.

شاه زمان یکی از خیاطان است که به خاطر محدودیت‌های طالبان بر کار و بار خیاطان زنانه دوز در افغانستان، چندی پیش با یکی از شاگردان‌ خود به پاکستان رفته است.

او می‌گوید که فعلا بیکاراست و تلاش دارد تا دکان خیاطی باز کرده و فعالیت خود را اینجا از سر گیرد.

"در افغانستان طالبان کار خیاطان را که زنانه دوزی می‌کردند متوقف کرده است و گفته است که تنها مردانه بدوزید، به همین خاطر به پاکستان آمدیم تا بتوانیم در همین جا کار خود را دوباره آغاز کنیم"

برخی از لباس های زنانه که در گذشته اکثرأ خیاط های مرد آن را دیزاین می کردند و می دوختند
برخی از لباس های زنانه که در گذشته اکثرأ خیاط های مرد آن را دیزاین می کردند و می دوختند

عبدالصبور، یکی دیگر از خیاطان زنانه‌دوز در شهر کابل می‌گوید، وضع محدودیت‌ها از سوی حکومت طالبان از کار دلسردشان کرده و مجبور اند با مشکلات بسازند زیرا چارۀ فرار از این محدودیت‌ها را هم ندارند:

"دلسرد شدیم اما چه کنیم چاره نداریم مشکلات زیاد است حتی زمینه این مساعد نیست که ما تا پاکستان برویم ، پاسپورت نداریم و ویزه بند است مجبور استیم با همین مشکلات دست و پنجه نرم کنیم."

عده یی از خیاط ها مجبور شده اند وطن را ترک کنند

یکی از خیاطان دیگر که نخواست نام و محل کارش را درگزارش بنویسیم، می‌گوید که طالبان آنها را از گرفتن قد و اندام زنان منع کرده وحتی اجازۀ داخل شدن زنان به دکان‌شان را نمی‌دهند:

"برای ما گفتن که شما قد و اندام زنان را نگیرید و پوسترهای زنانه را که در دکان خیاطی نصب کرده بودیم، همه را سیاه کردند و گفتن که این عکس‌ها را دور کنید."

طالبان دستور داده اند که لباس های زنانه را باید خود زنان بدوزند
طالبان دستور داده اند که لباس های زنانه را باید خود زنان بدوزند

یکی از خیاطان دیگر نیز بدون گرفتن نامش به رادیو آزادی گفت:

"طالبان به ما گفته اند که زنان حق داخل شدن به دکان را ندارند و لباس‌هایشان را باید مردان خانواده‌شان برای دوختن بیاورند و قد و اندام‌شان از روی لباس‌های قبلی‌شان گرفته شود".

خیاطان زنانه‌ دوز درافغانستان می‌گویند وضع این محدودیت‌ها از سوی طالبان و پائین بودن سطح اقتصاد خانواده‌ها سبب شده است که عوایدشان به گونۀ چشم‌گیری کاهش یافته و حالا که شب و روزهای عید است کاروبارشان رونق سال‌های گذشته را نداشته و مشتریان خود را از دست داده اند.

عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان به پرسش‌ها در این باره تا زمان نشر گزارش پاسخ نداد.

ویب سایت ریلیف ویب مربوط به سازمان ملل متحد نیز با نشر گزارشی گفته است که شماری از خیاطان افغان که در افغانستان زنانه‌دوزی می‌کردند، به دلیل ممنوعیت طالبان بر کارشان به پاکستان فرار کرده اند.

این سازمان گفته است که خیاط‌های مرد که تنها لباس‌های زنانه می دوختند، بدترین ضربه را می‌بیینند، زیرا محدودیت‌های طالبان آنها را عملاً بیکار کرده است.

XS
SM
MD
LG