لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۲۴

افغانستان

ملاله یوسف‌زی: جهان باید طالبان را برای اعاده حقوق زنان افغانستان وادار بسازد

ملاله یوسف‌زی
ملاله یوسف‌زی

ملاله یوسف زی، برنده جایزه صلح نوبل، از رهبران جهان خواسته است تا طالبان را وادارند که حقوق زنان و دختران افغان را به رسمیت بشناسند.

ملاله یوسف زی این مطلب را به روز جمعه در توییترش اعلام کرد.

او افزود که رهبران جهان به زودی نشستی در مورد افغانستان برگزار خواهند کرد، اما باید قبل از هر چیز از طالبان بخواهند که به حقوق زنان احترام بگذارند و دختران را به تحصیل اجازه دهند.

تصمیم گرفته شده که نشستی در باره افغانستان با حضور انتونیو گوترش،منشی عمومی سازمان ملل متحد در روزهای اول و دوم ماه می در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

این نشست پشت دروازه های بسته و با حضور نمایندگان ویژه کشور ها برای افغانستان برگزار می شود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شمار زندانیان در زندان‌های طالبان به ۹۰۰۰ نفر می‌رسد

ادارۀ تنظیم امور زندان‌های طالبان اعلام کرد که شمار زندانیان در افغانستان نزدیک به نه هزار نفر می‌رسد.
ادارۀ تنظیم امور زندان‌های طالبان اعلام کرد که شمار زندانیان در افغانستان نزدیک به نه هزار نفر می‌رسد.

ادارۀ تنظیم امور زندان‌های طالبان می‌گوید که شمار زندانیان در زندان‌های حکومت این گروه در افغانستان نزدیک به نه هزار نفر می‌رسد که ۵۰۰ تن آنان زنان هستند.

محمد یوسف مستری، رئیس این اداره، در مصاحبه با تلویزیون ملی در کنترل طالبان که به روز شنبه ۲۳ سرطان منتشر شد، گفت که بسیاری از این افراد در پیوند به قضایای جنایی زندانی‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری قبلاً گفته بودند که طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در نزدیک به سه سال گذشته، دست به بازداشت‌های خودسرانه و غیرقانونی زده‌اند.

برخی از نهادهای حقوق بشری در مورد شفافیت محاکم طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند.

شماری از رسانه‌های داخلی افغانستان در ماه جاری گزارش دادند که در حال حاضر ۶۰ شهروند خارجی به شمول ۱۰ زن در افغانستانِ زیر حاکمیت طالبان زندانی‌اند.

محمد ایوب اعظمی آقای عضلات افغانستان شد

محمد ایوب اعظمی عنوان قهرمانی سنگین‌وزن و آقای عضلات افغانستان را به دست آورد. عکس از ذبیح‌الله شهزاد؛ رادیو آزادی
محمد ایوب اعظمی عنوان قهرمانی سنگین‌وزن و آقای عضلات افغانستان را به دست آورد. عکس از ذبیح‌الله شهزاد؛ رادیو آزادی

رقابت‌های انتخابی تیم ملی پرورش اندام، فیتنس و آقای عضلات افغانستان با اشتراک ۵۷۰ ورزشکار از ۲۲ ولایت به روز چهارشنبه ۲۰ سرطان به پایان رسید.

این رقابت‌ها که در جمنازیوم ۲۵۰۰ نفری ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان در کابل برگزار شده بود، در پایان محمد ایوب اعظمی، دارندۀ مدال نقره پرورش اندام جهان از ولایت هرات، عنوان قهرمانی سنگین‌وزن و آقای عضلات افغانستان را به‌دست آورد.

در این مسابقات ورزشکاران حق نمایش عضلات ران‌های‌شان را نداشتند زیرا در لایحه‌ای که از طرف مسئولین فعلی در رهبری ورزش به فدراسیون این رشته ابلاغ شده است، نمایش ران‌ها خلاف شریعت دانسته شده است.

پرورش اندام جزو رشته‌های ورزشی پرطرفدار در افغانستان به شمار می‌رود که ورزشکاران آن دستاوردهای بین‌المللی زیادی نیز داشته‌اند.

رسانه‌های طالبان از دستگیری رهبر یک شبکۀ مرتبط با «داعش» در کابل خبر دادند

المرصاد ادعا می‌کند رهبر این شبکۀ دستگیر شده، یک افغان است که به عضویت داعش در بلوچستان درآمده بود
المرصاد ادعا می‌کند رهبر این شبکۀ دستگیر شده، یک افغان است که به عضویت داعش در بلوچستان درآمده بود

المرصاد، یکی از رسانه‌های مرتبط با طالبان، ادعا کرده که رهبر یک شبکۀ شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در کابل دستگیر شده است.

این رسانه عصر روز شنبه (۱۳ جولای) به استناد منابع خود گزارش داد که رهبر این شبکۀ دستگیر شده، یک افغان است که به عضویت داعش در بلوچستان درآمده بود.

بر اساس گزارش، چهارشنبه گذشته، عملیاتی برای دستگیری این افراد در مربوطات حوزۀ پنجم امنیتی در کابل انجام شد که در جریان از یک مخفیگاه، سلاح و مهمات نیز به دست آمد. گفته می‌شود که این گروه قصد داشت بر مراسم محرم حملاتی را انجام دهد.

منابع مستقل تا هنوز در این مورد چیزی نگفته‌اند و رادیو آزادی به‌طور مستقل نمی‌تواند این خبر را تأیید یا تکذیب کند.

عفو بین‌الملل: طالبان باید به قتل‌های فرا قانونی، دستگیری‌ و شکنجه پایان دهند

عفو بین‌الملل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین سازمان‌های حقوق بشری در جهان شناخته می‌شود.
عفو بین‌الملل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین سازمان‌های حقوق بشری در جهان شناخته می‌شود.

عفو بین‌الملل بار دیگر از حکومت طالبان خواست تا از حقوق بشر در افغانستان حمایت کند. این نهاد گفته که طالبان باید به قتل‌های فرا قانونی، دستگیری‌ها و شکنجه در افغانستان پایان دهند.

بخش جنوب آسیای این سازمان روز شنبه (۱۳ جولای) در شبکۀ ایکس (توئیتر سابق) نوشته که «جهان وضعیت افغانستان را زیر نظر دارد و براساس آن، طالبان باید به قتل‌های فرا قانونی، دستگیری‌ها، شکنجه، از جمله مجازات بدنی، پایان دهند.»

عفو بین‌الملل همچنین بار دیگر از حکومت طالبان خواسته که برای دختران افغان حق آموزش را بدهد.

طالبان پس از به قدرت رسیدن دوبارۀ در افغانستان در اگست ۲۰۲۱، مکاتب متوسطه و لیسه‌ها را به روی دختران افغان بستند، سپس دروازه‌های پوهنتون‌ها را نیز به روی دختران و زنان افغان مسدود ساخته و محدودیت‌هایی شدیدی را در عرصه‌های مختلف اجتماعی بر آنها وضع کردند.

جامعۀ جهانی و نهادهای حقوق بشر، بارها نگرانی‌های شدید خود را در این مورد ابراز کرده‌اند، اما حکومت طالبان ادعا می‌کند که حقوق زنان و دختران را در چارچوب شریعت اسلامی تأمین کرده است.

رئیس‌جمهور جدید ایران خواستار بهبود روابط با اروپا است

مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور جدید ایران، خواستار بهبود روابط ایران با کشورهای اروپایی شده است.
مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور جدید ایران، خواستار بهبود روابط ایران با کشورهای اروپایی شده است.

مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور جدید ایران گفته است، انتظار دارد که روابط ایران با کشورهای اروپا بهبود یابد. اما او همچنان این کشورها را متهم کرد که به وعده‌هایشان برای کاهش تأثیرات تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران عمل نکرده‌اند.
پزشکیان گفته است که پس از خروج واشنگتن از توافق‌نامه هسته‌ای، کشورهای اروپایی قول داده بودند که برای کاهش تأثیرات تحریم‌های ایالات متحده بر ایران اقداماتی را انجام دهند.
این سخنان پزشکیان در مقاله‌ای که به روز جمعه در روزنامه انگلیسی‌زبان ایرانی «تهران تایمز» منتشر شد، بازتاب یافته است.
پزشکیان که چهره‌ای میان‌رو پنداشته می‌شود، شنبه گذشته در دور دوم انتخابات زودهنگام سعید جلیلی، رقیب تندرو خود را شکست داد.
پزشکیان ۶۹ ساله، برای بیرون شدن ایران از انزوا، خواهان روابط سازنده با کشورهای غربی شده است.
او همچنان گفته است که حامی احیای توافق‌نامه هسته‌ای ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهان است.
ادارۀ دونالد ترمپ، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده، در سال ۲۰۱۸، به طور یک‌جانبه از این توافق خارج شد.
واشنگتن تحریم‌ها را دوباره بر ایران وضع کرد و ایران هم به تدریج عدم پایبندی به شرایط این توافق را آغاز کرد.

سفارت طالبان در اسلام‌آباد: پاکستان ۳۰۰ لاری حامل میوه و سبزیجات تاجران افغان را متوقف کرده است

سفارت حکومت طالبان در اسلام‌آباد اعلام کرد که پاکستان ۳۰۰ لاری حامل میوه و سبزیجات تاجران افغان را به «بهانه» نداشتن مجوز متوقف کرده است.
سفارت حکومت طالبان در اسلام‌آباد اعلام کرد که پاکستان ۳۰۰ لاری حامل میوه و سبزیجات تاجران افغان را به «بهانه» نداشتن مجوز متوقف کرده است.

سفارت حکومت طالبان در اسلام‌آباد گفته است که پاکستان ۳۰۰ لاری حامل میوه و سبزیجات تاجران افغان را متوقف کرده است.

این سفارت به روز جمعه اعلام کرد که سردار احمد شکیب، سرپرست سفارت در دیدار با ماریا کازی، رئیس بخش تجارت خارجی وزارت تجارت پاکستان، در مورد این مشکل صحبت کرده است.
سفارت حکومت طالبان در اسلام‌آباد در بیانیه‌ای گفته است که لاری‌های حامل میوه و سبزیجات افغانستان، به «بهانه» نداشتن مجوز، در تورخم، سپین بولدک و خرلاچی متوقف شده‌اند. اما مشخص نیست که چه وقت جلو ورود لاری‌ها به پاکستان گرفته شده است. پاکستان تا هنوز به گونۀ رسمی در این مورد تبصره نکرده است.
مقامات پاکستان هر از گاهی در فصل میوه، از عبور محصولات افغانستان به پاکستان به دلایل مختلف جلوگیری می‌کنند.
اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان همواره تاکید کرده است که مسایل سیاسی باید از تجارت جدا شود.

آزادی ۱۰ شهروند افغان از زندان‌های پاکستان و بازگشت‌شان به افغانستان

۱۰ شهروند افغان که حدود دو سال و شش ماه به دلیل نداشتن اسناد قانونی در پاکستان زندانی بودند، به افغانستان بازگشتند.
۱۰ شهروند افغان که حدود دو سال و شش ماه به دلیل نداشتن اسناد قانونی در پاکستان زندانی بودند، به افغانستان بازگشتند.

مقام‌های سرحدی حکومت طالبان امروز شنبه اعلام کردند که ۱۰ شهروند افغان از زندان‌های پاکستان آزاد شدند و به روز جمعه به افغانستان بازگشتند.

آمریت سرحدی طالبان در تورخم به رسانه‌ها گفته است، این افراد به دلیل نداشتن اسناد قانونی حدود دو سال و شش ماه زندانی بودند.
این اداره همچنان گفته است، یک کودکی که ۲ سال و ۶ ماه را در زندان در پاکستان سپری کرده بود، نیز به خانواده‌اش تحویل داده شده است. جزئیات بیشتر در این مورد داده نشده است.
نهادهای مدافع حقوق بشر در مورد آنچه بدرفتاری پولیس با مهاجران افغان در پاکستان و زندانی شدن شماری از مهاجران افغان خوانده شده، همواره ابراز نگرانی کرده‌اند. آمار رسمی و دقیق در مورد شمار زندانیان افغان در پاکستان وجود ندارد.

بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان در ماه جاری

وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌گان طالبان از بازگشت بیش از ۹,۶۰۰ مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان در ماه جاری خبر داده است.
وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌گان طالبان از بازگشت بیش از ۹,۶۰۰ مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان در ماه جاری خبر داده است.

وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌گان حکومت طالبان از بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران و پاکستان در ماه جاری هجری خورشیدی به افغانستان خبر داده است.

این وزارت امروز شنبه در شبکۀ ایکس (توئیتر سابق) نوشت که از نوزدهم تا بیست‌ویکم ماه سرطان، بیش از هشت‌هزار و سه‌صد مهاجر افغان از ایران و بیش از یک هزار و سه‌صد مهاجر از پاکستان به افغانستان بازگشته‌اند.

در بیانیه گفته نشده که این پناه‌جویان افغان به زور یا داوطلبانه به کشورشان بازگشته‌اند.

روند اخراج پناه‌جویان افغان بی‌اسناد از پاکستان از اول ماه نوامبر پارسال ادامه دارد. ایران نیز اخراج پناه‌جویان افغان را شدت بخشیده است.

گزارش‌هایی مبنی بر تعلیق روند اخراج افغان‌های بی‌اسناد به افغانستان روز چهارشنبه منتشر شد.

اما یک روز بعد، ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان، این گزارش‌ها را نادرست خواند و گفت که پروسۀ اخراج مهاجرین به‌گفته‌اش غیرقانونی ادامه دارد.

آخرین مرحله آزمون کانکور سال ۱۴۰۳ در کابل برگزار شد

 آخرین مرحله آزمون کانکور سال ۱۴۰۳ دیروز در کابل برگزار شد و تمامی داوطلبان پسر بودند.
آخرین مرحله آزمون کانکور سال ۱۴۰۳ دیروز در کابل برگزار شد و تمامی داوطلبان پسر بودند.

آخرین مرحله آزمون کانکور سال ۱۴۰۳ دیروز (۱۲ جولای) در کابل برگزار شد.

در این مرحله، همه داوطلبان پسران بودند و هیچ دختر یا زنی در میان آن‌ها حضور نداشت. عبدالباقی حقانی، سرپرست اداره ملی امتحانات، گفته است که نتیجۀ نهایی آزمون کانکور امسال تا ده روز آینده اعلام خواهد شد.

به گفتۀ حقانی، از آنجایی که شمار داوطلبان خیلی زیاد بود، آن‌ها آزمون کانکور را در پنج مرحله برگزار کردند و در نتیجه بیش از صد هزار تن از داوطلبان اشتراک کردند.

طالبان در دسامبر سال ۲۰۲۲، حضور محصلان دختر در تمامی پوهنتون‌های افغانستان را ممنوع اعلام کردند و با گذشت بیش از هزار روز از این اقدام، تا هنوز هیچ خبری در مورد بازگشائی مؤسسات تحصیلات عالی به روی بانوان وجود ندارد.

شورای پناهنده‌گان ناروی: بریتانیا باید به حمایت حیاتی از مردم افغانستان ادامه دهد

بریتانیا تعهد کرده است که در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ میلادی ۱۱۳.۵ میلیون پوند کمک بشردوستانه به افغانستان ارائه دهد.
بریتانیا تعهد کرده است که در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ میلادی ۱۱۳.۵ میلیون پوند کمک بشردوستانه به افغانستان ارائه دهد.

شورای پناهنده‌گان ناروی می‌گوید که بریتانیا باید به حمایت حیاتی از مردم افغانستان در جریان بحران بشری ادامه دهد.

مارتین هارتبیرگ، رئیس شورای پناهنده‌گان ناروی در بریتانیا، در بیانیه‌ای که در وب‌سایت این شورا منتشر شده، این موضوع را در مورد گزارشی که از سوی کمیسیون مستقل در مورد تأثیر کمک‌های بشردوستانه بریتانیا به افغانستان در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ منتشر کرده، بیان کرده است.

این گزارش تأثیر مثبت و قابل توجه کمک‌های بشردوستانه بریتانیا در افغانستان را پس از اگست ۲۰۲۱ که طالبان برای بار دوم کنترل افغانستان را به دست گرفتند، نشان می‌دهد.

در این گزارش همچنان بر تعهد دوامدار بریتانیا به مردم افغانستان که با بدترین بحران بشردوستانه در جهان روبه‌رو هستند، تأکید می‌کند و می‌گوید که بیش از ۲۳ میلیون افغان به کمک‌های حیاتی نیاز دارند.

آقای هارتبیرگ از گسترش حضور بریتانیا در افغانستان که در این گزارش به آن تأکید شده است استقبال کرده و افزوده است که افزایش تعاملات دپلماتیک به نظارت بر برنامه‌های کمک‌رسانی و اقدامات اصولی بشردوستانه کمک می‌کند و مسئولین را در مورد زنان و دختران افغان پاسخگو قرار می‌دهد.

شورای پناهنده‌گان ناروی که از سال ۲۰۰۳ در افغانستان فعالیت می‌کند، اکنون در ۱۲ ولایت کار کمک‌رسانی را انجام می‌دهد. این شورا اعلام کرده که ۲۳ میلیون پوند را بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ از دفتر توسعه و همکاری‌های خارجی بریتانیا دریافت کرده است.

این شورا همچنان گفته است که بریتانیا تعهد کرده است که از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ میلادی ۱۱۳.۵ میلیون پوند کمک بشردوستانه به افغانستان نماید.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG