لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۲۴

افغانستان

فریدون سینیرلی اوغلو به عنوان هماهنگ کننده ویژه ملل متحد در امور افغانستان گماشته شد

فریدون سینیرلی اوغلو

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد، فریدون سینیرلی اوغلو Feridun Sinirlioglu دیپلمات ترکی را به عنوان هماهنگ کننده ویژه در امور افغانستان گماشته است.

براساس قطعنامه شورای امنیت این سازمان، او وظیفه دارد تا وضعیت افغانستان را مستقلانه ارزیابی کند.

گوترش از آقای سینیرلی اوغلو خواسته است تا یک ارزیابی مستقل را از وضعیت افغانستان رهبری کند و پیشنهاد‌های را در مورد رویکرد یک پارچه و منسجم برای رسیدگی به چالش‌های کنونی در افغانستان ارائه کند.

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه‌ای که در ۱۶ مارچ امسال تصویب شد، درخواست چنین ارزیابی در مورد افغانستان را از سرمنشی سازمان ملل متحد کرده است که قرار است تا ۱۱ نومبر تکمیل شود.

فریدون سینیرلی اوغلو چهار دهه تجربه در امور بین‌المللی و دیپلماسی دارد و از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳ نماینده دایمی ترکیه در سازمان ملل متحد بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ام اس اف: ۴۰ درصد زایمان در سال ۲۰۲۲ در بامیان بدون کمک مسلکی بوده است

عکس از آرشیف

سازمان داکتران بدون سرحد می‌گویند که در سال ۲۰۲۲ میلادی ۴۰ درصد مادران در بامیان، کودکان خود را بدون کمک مسلکی به دنیا آورده اند.

این سازمان امروز (پنجشنبه اول جون) در توییتر خود گفته که ۸ مرکز صحی جدید را در مناطق دور افتاده بامیان، ایجاد کرده اند.

به گفته داکتران بدون سرحد در آن مناطق مردم برای دسترسی به خدمات اولیه صحی مورد نیاز، دست و پنجه نرم می‌کنند.

پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان در ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ بر افغانستان، بودجه انکشافی بین‌المللی افغانستان قطع شد، دارایی‌های افغانستان در امریکا و سایر کشورها منجمد شد و بسیاری از نهادها و سازمان‌های بین‌المللی این کشور را ترک کردند، فشار بالای سیستم صحی عامه افغانستان افزایش یافت و دسترسی مردم را به خدمات صحی به طور فزاینده‌ای دشوار ساخت.

یونیسف: حدود ۱۴۰ هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه شدید در افغانستان درمان شده اند

یونیسف: تمام اطفال معالجه شده کمتر از پنج سال بوده اند.

صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" می‌گوید که در سه ماه اول سال روان میلادی در حدود ۱۴۰ هزار طفل مبتلا به سوء تغذیه شدید را در افغانستان درمان کرده است.

یونیسف دیروز چهارشنبه در توییتر خود نوشته است تمام اطفال معالجه شده کمتر از پنج سال بوده اند.

یونیسیف از کمک بعضی از موسسات دیگر در این بخش سپاس‌گزاری کرده است.

سازمان جهانی صحت در ماه فبروری سالروان میلادی گفته بود که در افغانستان بیش از سه میلیون طفل و بیش از ۸۰۰ هزار زن حامله و شیر دهنده به سوء تغذیه شدید دچار می باشند.

قبل از این اداره هماهنگ کننده امور بشردوستانه ملل متحد در افغانستان "اوچا" گفته بود که در حدود ۸۷۵ هزار طفل افغان در سال جاری به خطر ابتلا به سوء تغذیه رو به رو هستند.

دور دوم کمپاین واکسین کووید- ۱۹ در ۱۷ ولایت افغانستان آغاز شده است

تطبیق واکسین کووید19 بر بازوی یک شخص در کابل. عکس از آرشیف

صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" و سازمان جهانی صحت به کمک ائتلاف جهانی واکسین دور دوم کمپاین واکسین کووید- ۱۹ را در ۱۷ ولایت افغانستان آغاز کردند.

یونیسیف در توییتر خود نوشته است که تلاش دارند در جریان این کمپاین که تا هشت ماه جون دوام می کند ۲.۳ میلیون زن و مرد را واکسین کنند.

در این کمپاین دوز اول واکسین کووید- ۱۹ و همچنان دوز تقویتی آن تزریق می‌شود. یونیسف به کسانی که تا حال این واکسین را نگرفته اند گفته است که هنوز دیر نشده و خود را واکسین کنند.

نظر به تخمین صفحه اینترنتی ولدامیتر در افغانستان بیش از ۲۲۱ هزار و ۷۰۰ مورد مثبت این بیماری ثبت شده و ۷۹۱۴ نفر در نتیجه آن جان داده اند.

راشد خان در دو مسابقه کریکت در برابر سریلانکا حضور نخواهد داشت

راشد خان یکی از ستاره های دنیای کریکت و عضو تیم ملی کریکت افغانستان.

کریکت بورد افغانستان اعلام کرد که راشد خان ستاره معروف تیم ملی کریکت افغانستان و جهان در تمرین روز چهارشنبه در ناحیه کمرش احساس درد کرده و از اینرو در دو بازی آینده در برابر سریلانکا به میدان نخواهد رفت.

کریکت بورد افغانستان گفته که داکتران به راشد خان توصیه کرده اند که برای یک هفته باید استراحت کند اما این بورد ابراز امیدواری کرده که راشد خان در بازی نهایی بتواند در برابر این تیم شرکت کند.

قرار است سه بازی یکروزه میان تیم‌های ملی کریکت افغانستان و سریلانکا فردا دوم جون آغاز شود.

تا هنوز روشن نیست که کدام بازیکن در دو بازی نخست جایگزین راشد خان خواهد شد.

راشد خان در دو ماه گذشته هفده بازی متوالی در لیگ‌برتر کریکت هند انجام داده است.

در یک حادثه ترافیکی در ولایت کاپیسا شش تن کشته شدند

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

در یک حادثه ترافیکی در ولایت کاپیسا شش تن کشته و نُه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالفتاح فایز سخنگوی قوماندانی امنیه طالبان در کاپیسا می‌گوید که رویداد صبح وقت امروز چهارشنبه در قریه چای خیل ولسوالی اله سای زمانی رخ داد که یک موتر مسافربری واژگون شد.

به گفته فایز، یک کودک هم در جمع کشته شده ها است.

او بی احتیاطی راننده و کم عرض بودن جاده را علت وقوع این حادثه خواند.

لوی درستیز استرالیا از هشدار واشنگتن به این کشور پرده برداشت

انگوس كمپبل لوی درستیز استرالیا

انگوس كمپبل لوی درستیز استرالیا می‌گوید که واشنگتن در ۲۰۲۱ به وی هشدار داده بود که ادعا‌ها در مورد اینکه سربازان استرالیایی زندانیان غیرنظامی در افغانستان را به قتل رسانده اند، ممکن کمک‌های امریکا با استرالیا را تحت تاثیر قرار دهد.

امریکا بزرگترین شریک ائتلافی امنیتی استرالیا است.

خبرگزاری رویترز به نقل از آقای کمپبل گزارش داده که امروز چهارشنبه به کمیته پارلمانی کشورش گفته است که نامه ماه مارچ ۲۰۲۱ را از سوی اتشه نظامی سفارت امریکا در کانبیرا دریافت کرده بود که در آن از نگرانی واشنگتن توضیح داده شده.

تحقیقات چهارساله معروف به گزارش بریتون در ۲۰۲۰ نشان داد که نیروهای ویژه استرالیا ظاهراً ۳۹ زندانی غیرمسلح و غیرنظامی را در افغانستان کشته اند که در نتیجه آن استرالیا نوزده سرباز فعلی و سابق را مورد پیگرد احتمالی قانونی قرار داده است.

سفارت امریکا در استرالیا تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که بن رابرتز اسمیت سرباز نیروهای ویژه استرالیا فردا ( اول جون ) به اتهام ارتکاب جرایم جنگی محاکمه خواهد شد.

رابرتز اسمیت یکی از ۱۰۱ نظامی استرالیایی است که صلیب ویکتوریا یکی از معتبرترین جایزه‌های شجاعت را دریافت کرده.

به ۱۵۰ زن نان آور خانواده در نورستان دو-دو رأس بز کمک شد

برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد از کمک به ۱۵۰ زن نان آور خانواده در نورستان خبر داده است.

برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP)، از کمک به ۱۵۰ زن نان آور خانواده در نورستان خبر داده است.

بخش افغانستان این برنامه دیروز (سه‌شنبه ۳۰ می) در توییتی گفت که به هر خانواده، یک یک راس بز نر و یک راس بز شیرده، داده شده است.

بر اساس برنامه جهانی غذا، این زنان پرورش حیوانات و تولید لبنیات را آغاز کرده اند و تنوع غذایی به نفع خانواده‌های آنهاست.

برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد، از اتحادیه اروپا، جرمنی و سایر شرکایش به خاطر این کمک، تشکر کرده است.

۲۸ کارمند صحی و ۱۱ نرس در بخش تداوی کودکان مبتلا به سوء تغذیه آموزش دیدند

یک کودک مصاب به سوء تغذیه در ولایت ارزگان - عکس از آرشیف

سازمان جهانی صحت از آموزش ده‌ها کارمند صحی برای تداوی اطفال مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان خبر می‌دهد.

بخش افغانستان این سازمان دیروز (سه‌شنبه ۳۰ می) در توییتر خود اعلام کرد که ۲۸ کارمند صحی و ۱۱ نرس از ۱۲ شفاخانۀ جنوب افغانستان، کورس آموزشی تداوی کودکان مبتلا به سوء تغذیه حاد را تمام کردند.

سازمان جهانی صحت گفته که در حال حاضر از ۱۳۰ مرکز تداوی کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان حمایت می‌کند.

این سازمان در ماه فبروری سال جاری اعلام کرد که بیش از سه میلیون کودک و بیش از هشتصد هزار زن باردار و شیرده در افغانستان از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند.

کمک‌های آی او ام با شماری از خانواده های در معرض خطر حوادث طبیعی در ولایت بدخشان

موقعیت ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان

سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) می‌گوید، کمک‌های لازم را در اختیار شماری از خانواده‌های در معرض خطر حوادث طبیعی در ولایت بدخشان قرارداده است.

در توییتر بخش افغانستان این اداره دیروز (۳۰ می) گفته شده که تیم‌های آنها به منظور مصونیت در برابر حوادث طبیعی، کمپل، خیمه، ترپال و پنل‌های آفتابی را در اختیار شماری از خانواده‌ها قرار داده اند. اما در مورد تعداد این خانواده چیزی گفته نشده.

پیش از این سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته بود که با شروع فصل بارندگی، سیلاب‌ها و لغزش زمین در بیشتر مناطق افغانستان رخ خواهد داد.

با شماری از باشندگان بدخشان در حالی کمک شده که در تازه‌ترین هشدار ادارۀ هواشناسی افغانستان، در ۱۹ ولایت به شمول بدخشان، بارندگی، باد شدید و جاری شدن سیلاب پیش‌بینی شده است.

تیم ملی فوتبال افغانستان عازم عربستان سعودی شد

اعضای تیم ملی فوتبال افغانستان

تیم ملی فوتبال افغانستان سه‌شنبه (۳۰ می) برای شرکت در کمپ آمادگی بازی‌های آسیای میانه، عازم عربستان سعودی شد.

بر اساس آژانس خبری باختر در کنترل طالبان، در این کمپ ۲۴ بازیکن شرکت دارند که ۷ تن آنها در خارج از افغانستان زندگی می‌کنند و از بین این بازیکنان، بهترین‌ها برای حضور در مسابقات آسیای میانه، انتخاب خواهند شد.

بهترین‌های تیم ملی فوتبال افغانستان، برای حضور در مسابقات آسیای میانه به قرغزستان سفر می‌کنند و در گروه «ب» با تیم‌های ایران و قرغزستان بازی خواهد کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG