لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۱۶

قصر سفید: عامل حمله انتحاری سال ۲۰۲۱ میدان هوایی کابل توسط طالبان کشته شد


دروازه موسوم به "ابی گیت" میدان هوایی کابل پس از وقوع حمله انتحاری خونین سال ۲۰۲۱

قصر سفید از کشته شدن طراح حملۀ انتحاری میدان هوایی کابل توسط طالبان خبر داده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید روز سه‌شنبه در اعلامیه‌ای گفته که یک عضو عمدۀ شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی (داعش) که این حمله را طراحی کرده بود، توسط طالبان کشته شده است.

جان کربی در مورد هویت فرد کشته شده و محل کشته شدن او جزئیاتی نداده است.

در حمله انتحاری که در ۲۶ ماه آگست سال ۲۰۲۱ در یکی از دروازه‌های میدان هوایی کابل رخ داد، دست کم ۱۷۰ افغان و ۱۳ نظامی امریکا کشته شدند.

این حمله هنگامی در میان انبوهی از مردم صورت گرفته بود که صدها تن برای خروج از افغانستان در پی سقوط نظام جمهوریت و روی کار آمدن دوبارۀ طالبان در افغانستان، در دروازه‌های میدان هوایی کابل تجمع کرده بودند.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید
جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید

جان کربی در مورد کشته شدن طراح این حمله در بیانیه‌اش گفته است که او یکی از مقام‌های کلیدی شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" بود که مستقیماً در طراحی عملیات‌هایی مانند دروازۀ ابی گیت دخیل بوده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان و سخنگویان وزارت‌های دفاع و داخلۀ حکومت طالبان تا زمان نشر گزارش به پرسش‌ها در این باره پاسخ ندادند.

در همین حال اسدالله ندیم، آگاه نظامی در این باره می‌گوید:
"یک نوع حس خوش‌بینی امریکایان نسبت به طالبان بیشتر شده و این نتیجۀ کار بسیار دوامدار استخباراتی بین نهادهای استخباراتی ایالات متحدۀ امریکا و بعضی حلقات طالبان است که در این زمینه کار می‌کنند، ممکن پیشرفت صورت گرفته باشد که همین که طالبان این مسئول را کشتند ممکن بر اساس داده‌های استخباراتی ایالات متحده امریکا باشد."

اما طارق فرهادی، آگاه امور سیاسی باور دیگری دارد.

طارق فرهادی آگاه مسایل سیاسی
طارق فرهادی آگاه مسایل سیاسی

او به رادیو آزادی گفت:
"برای امریکا هم در روزی که جو بایدن کاندیداتوری خود را اعلان کرد، برای اینکه ۴ سال دیگر رئیس جمهور شود با وجودی که سنش ۸۰ است، شاید یک ارتباط هم داشته باشد که چرا امروز اعلان شد این مساله و چرا طالبان اعلان نکرده بودند."

با این حال جنرال پتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع امریکا به واشنگتن پست گفته که امریکا در کشته شدن این عضو مهم گروه داعش و مسئول حمله بر میدان هوایی کابل دخالت نداشته است.

از سوی دیگر زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ پیشین امریکا در امور صلح افغانستان در رشته توییت‌هایی گفته که شماری از شبه نظامیان تندرو از تاجیکستان نیز به افغانستان رفته و به داعش پیوسته اند.

با این وجود آقای خلیلزاد ابراز خوش‌بینی کرده که تروریزم از تهدیدات شبکۀ القاعده در افغانستان گسترش نیافته است.

لیندسی گراهام عضو مجلس سنای امریکا
لیندسی گراهام عضو مجلس سنای امریکا

با این حال لیندسی گراهام، عضو مجلس سنای امریکا هم در حساب توییترش نوشته که او در مورد دفاع طالبان از منافع امریکا احساس خوبی ندارد.

او اما این را هم نوشته که از کشته شدن طراح حمله‌ای که جان ۱۳ نظامی امریکا را گرفت خوشحال است.

قصر سفید در حالی از کشته شدن طراح اصلی حملۀ انتحاری سال ۲۰۲۱ میدان هوایی کابل و از اعضای مهم گروه داعش توسط طالبان خبر می‌دهد که پیش از این بارها مقام‌های کشورهای منطقه و جهان از مبدل شدن خاک افغانستان به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی از جمله داعش نگرانی کرده اند.

اما طالبان همواره گفته اند که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان متوجۀ هیچ کشوری نخواهد بود.

پیش از این برخی مقام‌های امریکایی هم گفته بودند که شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی "داعش" در افغانستان تا ۶ ماه دیگر به حدی توانایی خواهد داشت که بر منافع امریکا در کشورهای دیگر حمله کند.

XS
SM
MD
LG