لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۵۸

برشنا شرکت: برق کابل ۲۴ ساعته شده؛ برخی باشندگان کابل: برق ۲۴ ساعته نشده است


یک پایه برق وارداتی. عکس از آرشیف

حکمت الله میوندی، سخنگوی ریاست شرکت برشنا در کنترل حکومت طالبان ادعا کرده که برق در کابل و تمام زون‌ها به گونۀ ۲۴ ساعته جریان دارد و آنان تلاش دارند که در سایر ولایات هم برق منظم توزیع کنند.

او در ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده گفته است: "ما در حال حاضر به شمول کابل در تمام زون‌ها برق ۲۴ ساعته داریم. این دو علت دارد اول تمام مشکلات برق حل شده است و دوم آمادگی حل مشکلات را نیز داریم."

هرچند شرکت برشنا می‌گوید که جریان برق در کابل ۲۴ ساعته شده اما هنوز هم شماری از باشندگان کابل می‌گویند که در جریان یک شبانه روز برق منظم ندارند.

همت: در ۲۴ ساعت ۶ ساعت ما برق نداریم

عبدالرحیم همت، باشندۀ ناحیۀ پنجم شهر کابل می‌گوید که تعداد ساعات برق افزایش یافته است، اما هنوز هم حدود ۶ ساعت با قطع برق مواجه هستند.

او به رادیو آزادی گفت:
"در عموم برق‌های کابل بهتر شده است. ما حدود ۱۸ ساعت برق داریم که در دو زمان ۳ ساعت در جریان روز و شب برق قطع می‌شود که در ۲۴ ساعت ۶ ساعت ما برق نداریم."

در همین حال برخی دیگر از شهروندان کابل می‌گویند که چند هفته قبل برق به گونۀ منظم بود، اما در هفته‌های اخیر پرچاوی‌های برق دوباره آغاز شده است.

حمدالله، یکی از باشندگان منطقۀ قصبۀ شهر کابل می‌گوید، او دکان عکاسی دارد و کارش وابسته به برق است.

او ادعا می‌کند که در طول یک شبانه روز تنها ۱۰ تا ۱۲ ساعت برق دارند:
"من دکان عکاسی دارم و تمام کارم به برق وابسته است. اگر برق نباشد با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوم. برق در خانه هم نیاز است، بخاطر تمام وسایل برقی در خانه ضرور است. خواست ما از برشنا این است که بخاطر برق ۲۴ ساعته کار کنند تا ما به مشکلات روبه‌رو نشویم."

مطیع الله: ر طول ۲۴ ساعت یک و یا دو ساعت برق داریم

مطیع‌الله، یکی از باشندگان منطقۀ ارزان قیمت شهر کابل ادعا می‌کند، در طول ۲۴ ساعت فقط یک و یا دو ساعت برق دارند و آن هم در ناوقت شب است و نمی‌توانند از آن درست استفاده کنند.

او به رادیو آزادی گفت:
"برق‌ها هیچ کار نمی‌کند. در طول ۲۴ ساعت یک و یا دو ساعت برق داریم و آن هم گاهی خوب است و گاهی ضعیف و قابل استفاده نمی‌باشد. دو و یا سه هزار بل برق می‌آید و این موضوع به مشکلات ما افزوده است."

پرچاوی‌های برق مشکلی است که باشندگان شهر کابل و ولایت‌ها از سال‌ها به این‌سو به ویژه در فصل سرما با آن مواجه هستند.

وارداتی بودن برق و نبود منابع کافی تولید برق در داخل افغانستان از علت‌های اند که همواره مشکل پرچاوی برق را به میان می‌آورد، اما با گذشت‌ سال‌ها و انتقادات زیاد، این مشکل هنوز حل نشده باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG