لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۴۷

شورای بین المللی کریکت٬ بودیجه بیشتر از ۱۶ میلیون دالر را به افغانستان اختصاص داد


اعضای تیم ملی کریکت افغانستان

شورای بین‌المللی کریکت شامگاه چهارشنبه بودجه سالانه ۱۶.۸۲ میلیون دالر را برای افغانستان اعلام کرد.

این بودجه بین سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ به افغانستان داده می‌شود.

با آن‌که بودجه تازه اعلام شده شورای بین‌المللی کریکت برای افغانستان، چندین برابر سال‌های گذشته است، اما این بودجه٬ نسبت به بودیجه اختصاصی تمام کشور موجود در فهرست این شورا کمتر است.

شماری از آگاهان کریکت افغانستان به این تصمیم (ICC) واکنش نشان داده اند.

شفیق‌الله ستانکزی، مدیر اجرایی پیشین کریکت بورد افغانستان در توییتر خود نوشته که از بودجه اختصاص داده شده شورای بین‌الملی کریکت به افغانستان ناراحت است و انتظار داشت ببیند که این بودجه اندک٬ بر اساسی چی به افغانستان داده شده است.

شفیق‌الله ستانکزی استدلال کرده است که افغانستان از نظر داشتن بازیکنان بین‌المللی، اجرای بازی‌ها و بسیاری مسائل فنی دیگر، سزاوار بودجه بیشتری است.

دفتر مرکزی کریکت بورد افغانستان
دفتر مرکزی کریکت بورد افغانستان


بادام احمدزی، یکی دیگر از آگاهان کریکت می‌گوید که افغانستان به دلیل نداشتن بازی‌های خوب داخلی و همچنین بازی‌های بین‌المللی، مستحق این بودجه کم دانسته شده است.

آقای احمدزی در گفتگو با رادیو آزادی افزود:

"زمبابوی که در سطح کریکت از افغانستان عقب‌تر است، چرا بودجه بیشتری به آن اختصاص داده می‌شود؟ به نظر من در این‌جا دو چیز وجود دارد. اول این‌که ما کریکت داخلی که در افغانستان مورد نیاز است را نداریم و ثانیاً بخش فنی افغانستان بازی کردن، تمرین کردن، ساختن استدیوم است که ما نمی‌توانیم به سطح بین‌المللی فراهم کنیم."

تیم ملی کریکت افغانستان در چندین بازی بین المللی درخشش فوق العاده یی داشته است
تیم ملی کریکت افغانستان در چندین بازی بین المللی درخشش فوق العاده یی داشته است


به گفته آقای احمدزی، کریکت بورد افغانستان نمی‌تواند استانداردهای تعیین شده برای توسعه کریکت داخلی و همچنین بازی‌های بین‌المللی را بر اساس بودجه‌ای که از سوی ICC تعیین شده است، برآورده کند.

تلاش کردیم تا در مورد اقدام اخیر شورای بین‌المللی کریکت و همچنین نگرانی کارشناسان نظر کریکت بورد افغانستان را دریافت کنیم، اما سخنگوی و سایر مقامات این بورد تا زمان نشر گزارش به سوالات رادیو آزادی پاسخ ندادند.

شورای بین المللی کریکت هر سال بودجه خاصی را برای توسعه کریکت برای کشورهایی‌که عضویت کامل این شورا را دارد، تعیین می‌کند.

شورای بین‌المللی کریکت بودجه سالانه افغانستان را در بودجه سال ۲۰۲۴، کمتر از تمام دوازده کشور عضو خود اعلام کرده است.

هند کشوری است که بیشترین بودجه یعنی ۲۳۱ میلیون دالر به آن اختصاص داده شده است.

شورای بین المللی کریکت بودجه بیشتری را به کشورهایی اختصاص می دهد که پول بیشتری در این زمینه هزینه کند و بیشتر برای توسعه این بازی تلاش کنند.

XS
SM
MD
LG