لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۳۰

نیروهای سرحدی امریکا یک افغان را که در فهرست تروریستان قرار داشت٬ بازداشت کردند


نیروهای سرحدی ایالات متحده در مرز با مکسیکو٬ جای که هزاران مهاجر به شمول افغان ها از آن جا وارد ایالات متحده میشوند
نیروهای سرحدی ایالات متحده در مرز با مکسیکو٬ جای که هزاران مهاجر به شمول افغان ها از آن جا وارد ایالات متحده میشوند

پس از رفع محدودیت های که به خاطر کووید-۱۹ توسط ایالات متحده در سرحد با مکسیکو وضع شده بود، اکنون هزاران پناهجو، از جمله شماری از افغان ها، در تلاش ورود به امریکا و درخواست پناهندگی هستند.

از این جمله یک افغان که به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شده بود، توسط گارد سرحدی امریکا، در سان دیاگو دستگیر شده است.

جیم دسموند، یک مسول محلی شهر سان دیاگو در اعلامیه ای گفته که این افغان پس از شناسایی توسط گارد سرحدی، بلافاصله دستگیر شد و تحت نظارت ادارۀ اف. بی. آی(FBI) قرار دارد، اما او جزئیات بیشتر در مورد ارائه نکرده است.

در مورد موجودیت برخی از افراد مشکوک در میان مهاجرین افغان در ایالات متحده٬ ابراز نگرانی شده است

براساس گزارش ها، این افغان در هفته گذشته وارد خاک امریکا شده بود.

اما علاوه بر این افغان که در لیست تروریستی اف بی آی قرار داشت، افغانها نیز هستند که بعد از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان به کشورهای برازیل و ارجنتاین رفته بودند و اینک بطور قاچاقی وارد امریکا، شده اند.

تعداد زیادی از افغانها در این اواخر از کشور های امریکای جنوبی تلاش کرده اند تا وارد آیالات متحده شوند
تعداد زیادی از افغانها در این اواخر از کشور های امریکای جنوبی تلاش کرده اند تا وارد آیالات متحده شوند

خبرگزاری رویترز با شماری از این افراد گفتگو کرده که حشمت الله حبیبی یکی از آنها است. وی میگوید:

"امیدوارم و دعا می کنم که اجازه ورود بدهند، چون اگر اجازه ندهند، آینده من و خانواده ام در ابهام قرار دارد ما از یک تاریکی فرار کردیم و به امید زندگی بهتر به اینجا آمده ایم. اگر به ما اجازه ندهند وضعیت بدتر می شود، دیگر راه برگشت نیست، مسلۀ مرگ و زندگی است."

حبیبی و تعدادی دیگری افغان ها که از شماری کشورهای امریکای لاتین ویزه گرفته بودند، به امید رفتن به امریکا، چندین ماه را در آن کشورها گذرانیده اند.

ایالات متحدۀ امریکا در ماه اگست ۲۰۲۱ میلادی ده ها هزار تن به ویژه همکاران افغان خود و خانواده های آنها را از افغانستان به کشورهای ثالث و از آنجا به امریکا منتقل کرد.

شماری از منتقدان سیاست مهاجرت و اعضای کانگرس امریکا ابراز نگرانی کرده اند که احتمال دارد در بین این افراد ،کسانی هم باشند که می توانند تهدیدی برای امریکا شمرده شوند.

علاوه بر آن، مدت کوتاهی پس از روند تخلیۀ افغان ها، مقامات امریکایی در کمپ امارات متحدۀ عربی و کمپ ویسکانسین گزارش دادند که شماری از افغانهایی تخلیه شده توسط امریکا، همسران بسیار کوچکتر از سن خود دارند و یا با کودکان ازدواج کرده اند.

XS
SM
MD
LG