لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۲۱

ایران: هر فعالیت جدید هسته‌ای در هماهنگی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود


یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران- عکس از آرشیف

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز تاکید کرد که کشورش برای هرگونه فعالیت جدید با ناظران بین المللی همکاری خواهد کرد.

او این اظهارات را پس از انتشار گزارش ویژه اسوشیتدپرس در هفته جاری ابراز کرد که در آن از ساخت تونل های زیرزمینی جدید در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای نطنز از سوی ایران خبر داده شده.

در این گزارش گفته شده که این تونل های عمیق در زیر زمین حفر می‌شوند که برای هدف قرار دادن آن سلاح های ساخت امریکایی کارا نخواهند بود.

انتشار این گزارش خشم برخی از کشورها در شرق میانه را برانگیخته است.

مشاور امنیت ملی اسرائیل دیروز سه‌شنبه گفت که این تونل ها به هر اندازه که دور و عمیق هم باشند از هدف تسلیحات امریکایی در امان نخواهند ماند.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که جمهوری اسلامی ایران زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت می‌کند و هر زمان که فعالیت های جدید را آغاز کند در هماهنگی با این سازمان آغاز خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سوالات اسوشیتدپرس در مورد کار ساخت و ساز در نطنز پاسخ نداده.

تاسیسات نطنز در حدود ۲۲۵ کیلومتری تهران قرار دارد.

این تاسیسات که وجود آن دو دهه پیش افشا شد، در سطح بین‌الملل موجب نگرانی شده. در تصاویر ماهواره‌ای، انبوهی از ریگ و سنگ در نزدیکی این تاسیسات دیده شده است.

آگاهان به اسوشیتد پرس گفته اند که ممکن است که این سنگ ها از تونل های جدید استخراج شده که عمق آن بین هشتاد تا صد متر تخمین شده.

پیش از این، چنین تونل های عمیق باعث شده که امریکا از بمب های GBU-57 یا سنگر شکن برای تخریب آن استفاده کند که می‌تواند قبل از انفجار حداقل به عمق هشتاد متر در زیر زمین برسد.

برخی از مقام های امریکایی که نام هایشان گرفته نشده به اسوشیتد پرس گفته اند که در این مورد بحث صورت گرفته که برای تخریب این گونه مکان ها از دو بمب پیهم استفاده شود.

اما روشن نیست که استفاده از دو بمب پیهم تونل هایی را که اسوشیتدپرس گفته ایران می‌سازد، تخریب خواهد کرد یا نه.

XS
SM
MD
LG