لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۳۴

جهان

آتش‌بس در سودان نافذ است٬ اما از درگیری های پراگنده نیز گزارش داده شده است

تصویر از روز های جنگ و درگیری های شدید در سودان

عربستان سعودی و ایالات متحده امریکا گفته اند که آتش بس در سودان تا حد زیاد از سوی جوانب درگیر رعایت شده است.

آتش بس که به میانجیگری امریکا و سعودی روی آن توافق شد، از دوشنبه گذشته (۲۲ می) در سودان نافذ شد.

اما از درگیری های پراگنده در پایتخت، خرطوم و منطقه غربی دارفور گزارش داده شده است.

ریاض و واشنگتن به روز شنبه(۲۶ می) در اعلامیه مشترک گفتند که شدید ترین جنگ چهارشنبه گذشته رخ داد.

درگیری میان اردو به رهبری عبدالفتاح البرهان و گروه شبه نظامی موسوم به نیروهای حمایت سریع به رهبری محمد حمدان دقلو در پانزدهم ماه اپریل آغاز شد.

خبرگزاری اسوشیتید پریس گزارش می دهد که در نبرد های مسلحانه، دستکم ۸۶۳ تن کشته شده اند که حدود ۱۹۰ تن آنها کودکان دانسته می شوند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

امریکا بر شرکت « ناین ستار» و یک شرکت تولیدات محصولات کیمیاوی تحریم وضع کرد

بیرق ایالات متحده

ایالات متحده امریکا، بر شرکت "ناین ستار" و یک شرکت کیمیاوی چین، به خاطر تخطی های حقوق بشری در آنکشور تحریم وارداتی وضع کرده است.

ناین ستار که ادعا می کند چهارمین شرکت بزرگ تولید کننده پرنتر های لیزری در جهان است، همراه با شرکت کیمیاوی شینگ جانگ ژونگتای، در فهرست تحریم های امریکا، به خاطر تخطی های چین در برابر اویغور ها و چند گروه دیگر قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، وزارت امنیت داخلی امریکا روز جمعه (۹ جون) گفت که واردات این دو شرکت در ایالات متحده پس از این ممنوع است.

تا اکنون این شرکت ها در مورد اقدام امریکا چیزی نگفته اند.

قصر سفید: ایران تاسیسات تولید طیاره های بی سرنشین خود را در داخل روسیه توسعه می‌دهد

طیاره های بی سرنشین ساخت ایران

قصر سفید می گوید که بر اساس معلوماتش، ایران قصد دارد تا تاسیسات تولید طیاره های بی سرنشین را در داخل روسیه توسعه دهد.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید روز جمعه (۹ جون) گفت که ایران به ارسال این گونه طیاره ها به روسیه ادامه داده تا از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده کند.

به گفتۀ کربی ایران و روسیه تلاش دارند تا اکنون صنعت تولید طیاره های بی سرنشین را در نزدیک منطقه جنگ بیاورند.

او افزوده که بر اساس اطلاعاتش، تاسیسات برای ساختن چنین طیاره ها، در حدود یک هزار کیلومتری شرق مسکو در نظر گرفته شده است.

بریتانیا شارژدافیر جدید به سفارت خود برای افغانستان معرفی کرد

بیرق بریتانیا

بریتانیا، شارژدافیر تازه سفارتش را برای افغانستان گماشته است.

به نقل از رسانه های بریتانیایی، رابرت دیکسن در جریان ماۀ آینده (جولای ۲۰۲۳) به ماموریتش در قطر آغاز خواهد کرد.

پس از حاکمیت دو باره طالبان در افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱، بسیاری از کشور های غربی به شمول بریتانیا، نماینده گی های سیاسی شانرا در دوحه منتقل کرده اند.

رابرت دیکسن میان سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میلادی، به عنوان شارژدافیر سفارت بریتانیا و معاون سفیر اینکشور در کابل کار کرده است.

او از ۳۴ سال به اینسو، در وزارت خارجه بریتانیا وظیفه اجرا کرده و پیشینه کاری در سفارت های اینکشور در بنگله دیش، ایالات متحده امریکا، فلیپین و چند کشور بالکان دارد.

رینا امیری با مسوولان سازمان عفو بین الملل در مورد افغانستان صحبت کرد

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان می گوید که در مورد یک گزارش تازه با مسئولان سازمان عفو بین الملل و مدافعان عدالت و حقوق بشر گفتگو کرده است.

امیری به روز جمعه (۹ جون) در تویتی گفت که از تلاش های این دو نهاد برای حسابگیری و آوردن روشنایی در زنده گی و وضعیت بد زنان و دختران افغان ستایش می کند.

گزارش تحت عنوان "جنگ طالبان در برابر زنان افغان" در بیست و ششم ماه می به صورت مشترک از سوی عفو بین الملل و مدافعان عدالت و حقوق بشر منتشر شد.

در این گزارش خواسته شده که محدودیت های طالبان علیه زنان و دختران در افغانستان به عنوان جنایت علیه بشریت بررسی شود.

گزارش ها: رهبر شاخهٔ خراسان گروه دولت اسلامی کشته شد

بیرق داعش

گزارش های تائید ناشده از کشته شدن ثنا الله غفاری معروف به شهاب المهاجر رهبر شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی خبر می دهند.

سنتکام، فرماندهی مرکزی امریکا به صدای امریکا گفته است که آنها هفته گذشته گزارش ها در مورد کشته شدن المهاجر را در ولایت کنر، در شرق افغانستان دریافت کردند.

اما سنتکام به اظهارات جگرن جان مور یک مقام فرماندهی مرکزی امریکا اشاره کرده که گفته است، تا اکنون در این مورد چیزی گفته نمی توانند.

رسانه های پاکستانی به روز جمعه (۹جون) به نقل از منابع تحریک طالبان پاکستان گزارش دادند که ثنا الله غفاری یا شهاب المهاجر در ولایت کنر کشته شده اما در خبر های جزئیات داده نشده که او چگونه و از سوی کی هدف قرار گرفته است.

بر اساس گزارش ها، المهاجر در چندین حمله تروریستی در افغانستان، پاکستان، ایران، تاجکستان و اوزبکستان دست داشته است.

پولیس قزاقستان ۱۴ فعال سیاسی را بازداشت کرده است

پولیس قزاقستان

پولیس در آستانه، پایتخت قزاقستان، و آلماتی، بزرگترین شهر آن کشور، دستکم ۱۴ فعال از حزب سیاسی ثبت نشده الگای قزاقستان را بازداشت کرده است.

به گزارش بخش قزاقستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، این افراد دیروز بازداشت شدند.

باخیتجان تورگوژینا، مدافع حقوق بشر مستقر در آلماتی، امروز به خبرنگاران گفت این بازداشت‌ها برای جلوگیری از تظاهرات برنامۀ ریزی شدۀ این حزب صورت گرفته است.

به گفتۀ او، تظاهرات در جریان نشست کنونی دو روزۀ مجمع بین‌المللی آستانه برنامه‌ریزی شده است.

در این نشست اشتراک کنندگان در مورد مسائل مختلف از جمله تغییرات اقلیم، امنیت غذایی و انرژی بحث می‌‌کنند.

هنگری با طرح اتحادیه اروپا در زمینه پذیرفتن مهاجرین٬ مخالفت کرد

تعدادی از اطفال مهاجر اوکراینی در هنگری

هنگری امروز توافق اتحادیه اروپا روی بازنگری قوانین این اتحادیه در مورد کشورهای عضو میزبان پناهجویان و مهاجران را ناپذیرفتنی خواند.

زولتان کواچ، سخنگوی حکومت هنگری به نقل از ویکتور اوربان، صدراعظم این کشور در تویتر نوشت، که اتحادیه اروپا می خواهد مهاجران را به زور به هنگری منتقل و آن را به یک کشور مهاجران مبدل کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، او افزوده است که بروکسل از قدرت خود سوء استفاده می کند و این غیرقابل قبول است.

وزیران داخلۀ اتحادیه اروپا به روز پنجشنبه بر سر بازنگری اصول این اتحادیه در مورد سهم گیری عادلانه تر در میزبانی از پناهجویان و مهاجران به توافق رسیدند.

دهها افغان در مرز تاجکستان با افغانستان بازداشت شدند

تانکهای محاربوی تاجکستان در سرحد با افغانستان

برخی منابع دولتی در تاجکستان گویند در یک عملیات در این کشور ده ها افغان به شمول نظامیان پیشین افغانستان دستگیر شده اند، اما شمار دقیق آن ها و دلیل بازداشت شان تا هنوز مشخص نشده است.

به گزارش بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، این افغان ها در منطقۀ شمس الدین شاهین ولایت ختلان در نزدیکی سرحد افغانستان بازداشت شده اند.

عملیات تصفیوی هفته گذشته در این منطقه اجرا شده است.

مقامات تاجکستان تا هنوز به صورت رسمی در این مورد تبصره نکرده اند.

اما برخی منابع که خواسته اند نام های شان افشا نشود، به روز پنجشنبه در صحبت با بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی، تایید کردند که از نزد بعضی بازداشت شدگان اسلحه هم بدست آمده است.

به گفتۀ منابع، این افراد به شهر دوشنبه پایتخت این کشور فرستاده شده اند.

امریکا پروسه جدیدی را برای پناهجویان افغان اعلان کرد

دهها هزار افغان در جریان پروسه انتقال از کابل به ایالات متحده منتقل شده اند که بسیاری از آنان تاکنون اسناد اقامت دایمی ایالات متحده را دریافت نکرده اند

وزارت امنیت داخلی امریکا یک پروسه نو را اعلان نمود که به اساس آن٬ پناهجویان افغان در اینکشور می توانند آزادی مشروط و اقامت کوتاه مدت خودرا تمدید کنند و زنده گی و کار و بار خودرا در این کشور ادامه بدهند.

این وزارت به روز پنجشنبه در یک اعلامیه گفت پروسه نو٬ ساده تر است و برای پناهجویان مصرف ندارد و زمینه را برای تمدید اقامت یا آزادی مشروط آنها فراهم میسازد.

وزارت امنیت داخلی امریکا می گوید آن افغانهای که در این شرایط قرار دارند تشویق میشوند که برای اقامت دائمی در امریکا اقدام کنند.

قبل از این پناهجویانی افغان که بعد از برگشت طالبان به قدرت در افغانستان به امریکا رفته اند و ویزه های کوتاه مدت آنها که دو سال وقت دارد به زودی به پایان میرسد در مورد سرنوشت خود اظهار نگرانی کرده بودند.

نوار صوتی که دست داشتن روسیه در تخریب بند آب خرسوم را بر ملا میسازد٬ رد یابی شد

تصویر از سرازیر شدن آب در نتیجه تخریب بند آب در خرسوم اوکراین

سرویس امنیت اوکراین (SBU) می گوید که ارتباطات تلفونی بین پرسونل نظامی روسیه را که دخالت روسیه در تخریب بند کاخوفکا را تایید می کند، ردیابی کرده است.

به گزارش بخش اوکراین رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، در یک نوار صوتی منتشر شده به روز جمعه نهم ماه جون از سوی این سرویس در کانال تلگرامش پذیرفته شده است که تخریب بند نتیجه اقدامات یک "گروه خرابکار" به هدف ایجاد اختلال در اردوی اوکراین بوده است.

منابع مستقل این نوار صوتی را تا هنوز تایید نکرده اند.

ظاهراً یکی از افسران اردوی روسیه در این تماس گفته است که اوکراینی‌ها به بند زیان نرسانده اند، بل که به گفته‌اش گروه خرابکار روسیه این کار را انجام داده است.

روسیه از آغاز ماه گذشتۀ میلادی به این سو به گونۀ مکرر حملات هوایی را بر کیف و دیگر بخش‌های اوکراین ادامه داده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG