لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۲۲

افغانستان

یک هزار پناهجوی افغان از امارات متحده عربی به کانادا منتقل می‌شوند

آرشیف - پناهجویان افغان در امارات متحده عربی

حکومت کانادا ناوقت روز جمعه در اعلامیه‌ای در وب‌سایتش گفته است که این کشور با امارات متحدۀ عربی به هدف فراهم کردن تسهیلات برای انتقال امن ۱۰۰۰ افغان به توافق رسیده است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، به امارات متحدۀ عربی منتقل شده بودند.

در این اعلامیه آمده است که بر اساس همکاری مشترک کشورهای یاد شده، روز جمعه بیش از ۶۵۰ مهاجر افغان از امارات متحدهٔ عربی به کانادا منتقل شدند.

در اعلامیه به نقل از‌شان فریسر، وزیر مهاجرت و تابعیت کانادا گفته شده است که حکومت‌شان متعهد است تا پایان سال جاری دست کم ۴۰ هزار مهاجر افغان آسیب پذیر را در این کشور اسکان مجدد دهد و تا کنون نزدیک به ۳۲هزار افغان اسکان داده شده اند.

رادیو آزادی خواست در این مورد با پناهجویان افغان که در کمپ ابوظبی در امارات متحدهٔ عربی در انتظار رفتن به کانادا هستند صحبت کند، اما آن‌ها حاضر به صحبت نشدند.

اما شماری از پناهجویان افغان در پاکستان که پرونده‌های پناهندگی کانادا دارند می‌گویند که هنوز پیشرفتی در کارشان وجود ندارد و همچنان منتظر رفتن به این کشور هستند.

فردین یکی از این پناهجویان افغان می‌گوید، دو سال است که منتظر رفتن به این کشور است:

"ما از تصمیم کانادا استقبال می‌کنیم که مهاجران افغان را از امارات متحدهٔ عربی به کانادا می‌برند، در همین حال از حکومت کانادا می‌خواهیم که به وضعیت مهاجران افغان که در پاکستان هستند توجه کند، زیرا وضعیت اقتصادی اینجا ناامید کننده است و کودکان ما این‌جا آیندهٔ درست ندارند."

علاوه بر این کریمه رحیم‌یار، فعال حقوق زنان که منتظر آغاز این روند در افغانستان است، از تصمیم کانادا استقبال می‌کند، اما می‌گوید که این کشور باید به کسانی که در افغانستان هستند و زندگی آن‌ها با تهدید مواجه است، اولویت دهد:

"خواست من این است که علاوه بر امارات متحدۀ عربی، پروسۀ انتقال افغان‌هایی که در داخل افغانستان هستند و اسامی آن‌ها در لیست است، آغاز شود، آن‌ها با خانواده‌های‌شان انتقال داده شوند، زیرا اینجا وضعیت خراب است، هیچ کار و امنیت وجود ندارد، فعالان مدنی، خبرنگاران، مقام‌های نظام پیشین و سربازانی که در معرض تهدید هستند و اسامی آن‌ها در لیست است باید هرچهٔ زودتر فرستاده شوند."

این در حالیست که پس از حاکمیت دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، تعداد زیادی از افغان‌ها به مهاجرت روی آورده‌اند و اکنون در انتظار رفتن به کشور مقصد خود به ویژه در کشورهای همسایه هستند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

بریتانیا شارژدافیر جدید به سفارت خود برای افغانستان معرفی کرد

بیرق بریتانیا

بریتانیا، شارژدافیر تازه سفارتش را برای افغانستان گماشته است.

به نقل از رسانه های بریتانیایی، رابرت دیکسن در جریان ماۀ آینده (جولای ۲۰۲۳) به ماموریتش در قطر آغاز خواهد کرد.

پس از حاکمیت دو باره طالبان در افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱، بسیاری از کشور های غربی به شمول بریتانیا، نماینده گی های سیاسی شانرا در دوحه منتقل کرده اند.

رابرت دیکسن میان سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میلادی، به عنوان شارژدافیر سفارت بریتانیا و معاون سفیر اینکشور در کابل کار کرده است.

او از ۳۴ سال به اینسو، در وزارت خارجه بریتانیا وظیفه اجرا کرده و پیشینه کاری در سفارت های اینکشور در بنگله دیش، ایالات متحده امریکا، فلیپین و چند کشور بالکان دارد.

رینا امیری با مسوولان سازمان عفو بین الملل در مورد افغانستان صحبت کرد

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان می گوید که در مورد یک گزارش تازه با مسئولان سازمان عفو بین الملل و مدافعان عدالت و حقوق بشر گفتگو کرده است.

امیری به روز جمعه (۹ جون) در تویتی گفت که از تلاش های این دو نهاد برای حسابگیری و آوردن روشنایی در زنده گی و وضعیت بد زنان و دختران افغان ستایش می کند.

گزارش تحت عنوان "جنگ طالبان در برابر زنان افغان" در بیست و ششم ماه می به صورت مشترک از سوی عفو بین الملل و مدافعان عدالت و حقوق بشر منتشر شد.

در این گزارش خواسته شده که محدودیت های طالبان علیه زنان و دختران در افغانستان به عنوان جنایت علیه بشریت بررسی شود.

افراد مسلح در بغلان٬ آزاد الحق نائب زاده را به قتل رساندند

آزاد الحق نائب زاده عضو تیم ملی جودوی افغانستان که توسط افراد ناشناس در بغلان به قتل رسید.

افراد مسلح ناشناس آزاد الحق نائب زاده عضو تیم ملی جودوی افغانستان را کشتند.

فدراسیون کورش و سامبوی ولایت بغلان در بیانیه‌ای گفته است که مردان ناشناس این ورزشکار را هفته گذشته از فابریکه قند ولایت بغلان به مکان نامعلوم برده بودند.

گزارش شده است که خانواده نایب زاده، جسدش را امروز از نزدیکی این فابریکه پیدا کرده است.
تا کنون انگیزه این رویداد روشن نیست و کسی مسولیت این قتل را هم نپذیرفته است.

ذبیح الله نظری رییس فدراسیون جودوی افغانستان در صحبت با رادیو آزادی قتل نایب زاده را یک ضایعه بزرگ خواند.

( تصویر از صفحات اجتماعی )

گروه داعش مسوولیت انفجار مسجد بدخشان را به عهده گرفت

تصویر آرشیف: بیرق داعش

گروه دولت اسلامی معروف به داعش مسئولیت انفجاری را که دیروز پنجشنبه در داخل مسجد در ولایت بدخشان صورت گرفت٬ را پذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داعش امروز جمعه در بیانیه ای گفت که بمبگذاری را انجام داده است.

معزالدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بدخشان به خبرنگاران گفته که در بمبگذاری روز پنجشنبه صفی الله صمیم فرمانده امنیۀ پیشین طالبان در ولایت بغلان کشته شده است.

گزارش شده است که در این رویداد هجده تن دیگر نیز کشته و دستکم سی و هشت تن زخمی شدند.

شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش مسئولیت انفجار روز سه شنبه ششم ماه جون در شهر فیض آباد را نیز پذیرفته بود.

در آن رویداد نثار احمد احمدی معاون و سرپرست گماشته شده از سوی طالبان برای ولایت بدخشان کشته شد.

دهها افغان در مرز تاجکستان با افغانستان بازداشت شدند

تانکهای محاربوی تاجکستان در سرحد با افغانستان

برخی منابع دولتی در تاجکستان گویند در یک عملیات در این کشور ده ها افغان به شمول نظامیان پیشین افغانستان دستگیر شده اند، اما شمار دقیق آن ها و دلیل بازداشت شان تا هنوز مشخص نشده است.

به گزارش بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، این افغان ها در منطقۀ شمس الدین شاهین ولایت ختلان در نزدیکی سرحد افغانستان بازداشت شده اند.

عملیات تصفیوی هفته گذشته در این منطقه اجرا شده است.

مقامات تاجکستان تا هنوز به صورت رسمی در این مورد تبصره نکرده اند.

اما برخی منابع که خواسته اند نام های شان افشا نشود، به روز پنجشنبه در صحبت با بخش تاجکستان رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی، تایید کردند که از نزد بعضی بازداشت شدگان اسلحه هم بدست آمده است.

به گفتۀ منابع، این افراد به شهر دوشنبه پایتخت این کشور فرستاده شده اند.

امریکا پروسه جدیدی را برای پناهجویان افغان اعلان کرد

دهها هزار افغان در جریان پروسه انتقال از کابل به ایالات متحده منتقل شده اند که بسیاری از آنان تاکنون اسناد اقامت دایمی ایالات متحده را دریافت نکرده اند

وزارت امنیت داخلی امریکا یک پروسه نو را اعلان نمود که به اساس آن٬ پناهجویان افغان در اینکشور می توانند آزادی مشروط و اقامت کوتاه مدت خودرا تمدید کنند و زنده گی و کار و بار خودرا در این کشور ادامه بدهند.

این وزارت به روز پنجشنبه در یک اعلامیه گفت پروسه نو٬ ساده تر است و برای پناهجویان مصرف ندارد و زمینه را برای تمدید اقامت یا آزادی مشروط آنها فراهم میسازد.

وزارت امنیت داخلی امریکا می گوید آن افغانهای که در این شرایط قرار دارند تشویق میشوند که برای اقامت دائمی در امریکا اقدام کنند.

قبل از این پناهجویانی افغان که بعد از برگشت طالبان به قدرت در افغانستان به امریکا رفته اند و ویزه های کوتاه مدت آنها که دو سال وقت دارد به زودی به پایان میرسد در مورد سرنوشت خود اظهار نگرانی کرده بودند.

توماس ویست با مشاور رئیس دولت امارات متحده در مورد افغانستان صحبت کرد

توماس ویست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان

نماینده خاص امریکا برای افغانستان٬ توماس ویست٬ می گوید در دُبی با مشاور رئیس دولت امارات متحده عرب٬ انور قرقاش٬ در مورد منافع مشترک دو کشور در افغانستان صحبت کرده است.

آقای ویست شب گذشته در تویتر خود نوشته است که از این موقف رهبری امارات متحده عرب ستایش می کند که در تعاملات خود با طالبان به حقوق زنان و دختران افغان اولویت میدهد.

او اظهار امیدواری کرد که همکاری ایالات متحده امریکا و امارات متحده عرب برای حمایت از مردم افغانستان ادامه یابد.

توماس ویست که از روز سه شنبه گذشته در سفر به بریتانیا و امارات متحد عرب می باشد می گوید که در مورد مسايل افغانستان با مقامات این کشورها صحبت می کند.

یک گروه از سیک ها و هندو های افغان با وزیر خارجهٔ هند دیدار کردند

تصویر آرشیف: تعدادی از سیک های افغان در کابل

یک هیئت از سیک ها و هندوباوران افغان مشکلات شان را با وزیر امور خارجه هند در میان گذاشتند.

در این نشست که به روز پنجشنبه در شهر دهلی دایر شد، هندوباوران و سیک های افغان مشکلات ویزۀ شان را برای اس جی شنکر توضیح داده، گفته اند که در مورد اماکن تاریخی و مذهبی خود در افغانستان نگران هستند.

اس جی شنکر پس از این دیدار گفت که شماری از سیک ها و هندوباوران افغان به او گفته اند که می خواهند به افغانستان بازگردند. به گفتۀ او وزارت امور خارجه هند روی میکانیزمی کار می کند که برای رفت و آمد این افغان ها، سهولت ایجاد خواهد کرد.

در حال حاضر حدود بیست سیک و هندوباور در افغانستان باقی مانده اند.

ماموریت معاون نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان به پایان رسید

رامز الاکبروف معاون نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در افغانستان که ماموریت وی به تازه در این کشور به پایان رسیده است

رامز الاکبروف معاون نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید که ماموریت سه ساله اش در این کشور به پایان رسید.

او از نهاد های کمک کننده و شرکای امور بشری به خاطر حمایت بی دریغ از مردم افغانستان سپاسگزاری کرده است.

الاکبروف در تویتر به روز پنجشنبه نوشت که آرزومند مسیری برای افغانستان است که در آن برابری جنسیتی ، فرصت های اجتماعی و اقتصادی و همه شمولیت باعث ثبات و رفاه برای چهل میلیون افغان شود.

وی در سال ۲۰۲۰ به حیث معاون نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در افغانستان گماشته شده بود.

حکومت طالبان از جامعه جهانی خواست در زمینه کشت بدیل با دهقانان کمک کند

یکی از دهقانان ولایت ارزگان که به عوض کوکنار در زمین خود ترکاری کاشته است.

حکومت طالبان از جامعۀ جهانی می خواهد که با دهقانان در افغانستان که به خاطر منع کشت کوکنار متضرر شده اند کمک کند.

بلال کریمی ، معاون سخنگوی حکومت طالبان به خبرگزاری انادولوی ترکیه به روز پنجشنبه گفت که بنابر مشکلات اقتصادی نمی توانند که پروژه هایی بزرگ را در مناطقی که در آنجا از کشت کوکنار جلوگیری شده است به اجرا بگذارند و از جامعۀ جهانی می خواهند که در زمینۀ معیشت بدیل به دهقانان کمک کند.

بر اساس سروی یک موسسۀ بریتانیایی موسوم به السیس ، امسال در افغانستان نسبت به ۲۰ سال گذشته بسیار کم کوکنار کشت شده است.

تام وِست نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای افغانستان به روز چهارشنبه در تویتی گفت که گزارش ها مبنی بر کاهش چشمگیر تولید تریاک به سبب تطبیق پالیسی های طالبان در سال جاری، معتبر و مهم اند.

به گفتۀ وی هر کشور، در منطقه و فراتر، منافع مشترکی در افغانستان عاری از مواد مخدر دارند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG