لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۵۱

رویترز: صدراعظم قطر بطور پنهانی با رهبر طالبان در قندهار دیدار کرده است


ملا هبت‌الله رهبر طالبان

یک مقام ارشد قطر در گفتگو با رهبر طالبان در قندهار در مورد چگونگی پایان دادن به تنش‌ها میان حکومت طالبان و جامعه جهانی بحث کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی صدراعظم قطر که وزیر خارجه این کشور هم است در ۱۲ ماه می با ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان گفتگو کرده است.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه که نامش را نگرفته خبر داده که این گفتگوی محرمانه در جریان سفر آل ثانی به قندهار صورت گرفته است.

در جریان سفر آل ثانی به قندهار، طالبان تایید کرده بودند که او با ملا محمد حسن آخوند رئیس الوزرای آنها دیدار کرده بود.

اندکی بعد، طالبان اعلام کردند که مولوی عبدالکبیر جایگزین ملا محمد حسن آخوند شده است.

علاوه بر این، مطلق بن ماجد القحطانی، نماینده ویژه قطر در مبارزه با تروریسم نیز به آمریکا رفته است.

وزارت امور خارجه قطر روز گذشته در بیانیه ای نوشت که قحطانی با توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور افغانستان نیز دیدار کرده است.

تنش میان حکومت طالبان و جامعه جهانی به خاطر رعایت نکردن حقوق بشری به ویژه حقوق زنان و دختران از سوی طالبان و آنچه که نبود حکومت همه شمول خوانده می شود، به میان آمده است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که صدراعظم قطر در دیدار با رهبر طالبان در مورد لزوم رفع محدودیت‌های تحصیل دختران و کار زنان در سازمان‌های ملل متحد نیز بحث کرده است. اینکه پاسخ رهبر طالبان چه بوده، توزیع داده نشده است.
اما رویترز گفته که ملا هبت الله یک اسلام گرای تندرو است و علاقه چندانی در زمینه رفع محدودیت‌های وضع شده نشان نداده است.

پس از بازگشت به قدرت در ماه اگست سال ۲۰۲۱، طالبان محدودیت‌های شدیدی را بر تحصیل، کار، مشارکت اجتماعی و سیاسی دختران و زنان افغان وضع کردند که با واکنش‌های جهانی روبه‌رو شد.

دیدار صدراعظم قطر با رئیس الوزرای حکومت طالبان در شهر قندهار 12.05.2023
دیدار صدراعظم قطر با رئیس الوزرای حکومت طالبان در شهر قندهار 12.05.2023

رویترز به نقل از منبع خود نوشته؛ در دیدار صدراعظم قطر و رهبر طالبان، ضرورت مبارزه با تروریسم و ایجاد تسهیلات برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغان‌ها نیز مورد بحث قرار گرفت.

رویترز همچنین می‌نویسد که دولت قطر تمامی جزئیات این سفر را با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در میان گذاشته است.

طالبان و دولت قطر هیچ اطلاعات رسمی در مورد این دیدار نداده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در این باره پاسخی نداد، اما سید اکبرآغا یک فرد نزدیک به طالبان به رادیو آزادی گفت که این دیدار در قندهار انجام شده است:
"تنها دلیلی که به قندهار رفتند دیدن شیخ صاحب بود. تا آنجا که من می‌دانم با شیخ صاحب آشنا شده اند."

رویترز از دیدار صدراعظم قطر و رهبر طالبان در زمانی خبر می‌دهد که پیش از این ملا هبت الله آخوندزاده از دیدار با یک هیئت سازمان همکاری اسلامی خودداری کرده بود.

XS
SM
MD
LG