لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۵۱

افغانستان

راشد خان در دو مسابقه کریکت در برابر سریلانکا حضور نخواهد داشت

راشد خان یکی از ستاره های دنیای کریکت و عضو تیم ملی کریکت افغانستان.

کریکت بورد افغانستان اعلام کرد که راشد خان ستاره معروف تیم ملی کریکت افغانستان و جهان در تمرین روز چهارشنبه در ناحیه کمرش احساس درد کرده و از اینرو در دو بازی آینده در برابر سریلانکا به میدان نخواهد رفت.

کریکت بورد افغانستان گفته که داکتران به راشد خان توصیه کرده اند که برای یک هفته باید استراحت کند اما این بورد ابراز امیدواری کرده که راشد خان در بازی نهایی بتواند در برابر این تیم شرکت کند.

قرار است سه بازی یکروزه میان تیم‌های ملی کریکت افغانستان و سریلانکا فردا دوم جون آغاز شود.

تا هنوز روشن نیست که کدام بازیکن در دو بازی نخست جایگزین راشد خان خواهد شد.

راشد خان در دو ماه گذشته هفده بازی متوالی در لیگ‌برتر کریکت هند انجام داده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

حکمت الله زین و امید سهاک تکواندوکاران افغانستان از سوی حریف شان شکست خوردند

حکمت الله زین تکواندوکار افغانستان حین مسابقه با رقیبش از کوریای جنوبی

حکمت الله زین و امید سهاک از دور بازیهای آسیایی کنار رفتند.

به گزارش کمیته برگزاری بازیهای آسیایی، حکمت الله زین تکواندو کار افغان در وزن ۶۸ کیلوگرام امروز ۵ میزان، پس از پیروزی مقابل تکواندو کار لاووس از حریف قدرتمند کوریای جنوبی شکست خورد و نتوانست که به دور بعدی بازیهای آسیایی راه یابد.

در همین حال امید سهاک نیز که در وزن منفی۸۰ کیلو از افغانستان در این بازیها نمایندگی می کرد، بعد از پیروزی مقابل تکواندو کار نیپال در رقابت دوم از ملی پوش تکواندوی ایران بنام مهران برخورداری مغلوب شد و از دور این بازیها کنار رفت.

قرار است که فردا پنجشنبه ۶ میزان، علی اکبر امیری به عنوان آخرین نماینده تکواندوی افغانستان در بازیهای آسیایی در مسابقه نخستش با حریف از کوریا رقابت کند.

کاروان ورزشی افغانستان دو روز قبل توسط محسن رضایی تکواندو کار ۵۸ کیلوگرام افغان به نخستین مدالش در این دوره از بازیها دست یافت و بعد از وی دو ووشو کار افغان هریک نصرت الله حبیبی و محمد خالد هوتک مدال‌های دوم و سوم افغانستان را قطعی ساختند.

مشاجره لفظی نماینده های افغانستان و پاکستان در نشست شورای امنیت ملل متحد

نصیر احمد فایق سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در ملل متحد

نمایندگان افغانستان و پاکستان در نشست شب گذشته شورای امنیت با همدیگر مشاجرۀ لفظی داشتند.

منیر اکرم نمایندۀ پاکستان گفت که نصیراحمد فایق از افغانستان نمایندگی کرده نمی‌تواند.

وی این سخن را بعد از آن گفت که نصیر احمد فایق سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در ملل متحد پاکستان را به گونه غیر مستقیم مسئول بحران کنونی افغانستان خوانده و این کشور را به روش دوگانه متهم کرد.

آقای فایق با اشاره به پاکستان گفت که از یکسو این کشور خود را قربانی تروریزم معرفی می‌کند ولی در عین حال به گفته وی از تروریستان حمایت و برای آنها لابی گری می‌کند.

منیر اکرم نماینده پاکستان در برابر این اظهارات نصیراحمد فایق گفت که او از افغانستان نمایندگی کرده نمی‌تواند چون نزد مردم و حکومت اعتبار ندارد.

نصیراحمد فایق از زمان نظام جمهوری مخلوع در نمایندگی دایمی افغانستان در ملل متحد کار می‌کند.

ملل متحد به ادامه کار وی اجازه داده و سهیل شاهین کسی را که از سوی طالبان برای این سمت معرفی شده بود نپذیرفته است.

نشست شورای امنیت برای بررسی اوضاع افغانستان دایر و در آن گزارش سه ماهه ملل متحد از وضعیت افغانستان ارائه شد.

کمپاین تطبیق واکسین ضد پولیو در ۳۳ ولایت افغانستان ادامه دارد

کمپاین تطبیق واکسین ضد پولیو در افغانستان

کمپاین واکسیناسیون پولیو(فلج اطفال) به روز پنجشنبه(۲۸ سپتمبر) هم در تمام افغانستان به جز ولایت ارزگان، ادامه خواهد داشت.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) گفته که در این کمپاین که دوشنبه گذشته آغاز شد، بیش از ۱۱ میلیون کودک در برابر بیماری پولیو(فلج اطفال) واکسین خواهند شد.

در این کمپاین به کودکان ویتامین A نیز داده می شود.

در سال جاری، ۵ مورد مثبت بیماری فلج اطفال در افغانستان ثبت شده،که همه در ولایت ننگرهار بوده است.

سازمان خبرنگاران بدون مرز خواهان رهایی مرتضی بهبودی از بند طالبان شده است

مرتضی بهبودی خبرنگار فرانسوی افغان الاصل که توسط طالبان در کابل بازداشت شده است.

سازمان بین المللی خبرنگاران بدون سرحد، بار دیگر خواستار آزادی مرتضی بهبودی خبرنگار فرانسوی -افغان الاصل از زندان طالبان شده است.

انتوان برنارد، رئیس امور امدادرسانی این سازمان به روز سه شنبه(۲۶ سپتمبر) ضمن ارائۀ اطلاعات در مورد وضعیت خبرنگاران در جهان، این خواست را مطرح کرد.

مرتضی بهبودی در پانزدهم جدی ۱۴۰۱شمسی در شهر کابل توسط طالبان دستگیر شد و تا اکنون در زندان بسر می برد.

انتوان برنارد، دستگیری های خودسرانه خبرنگاران را در برخی مناطق جهان از جمله در افغانستان، یک مشکل بزرگ خوانده است.

براساس گزارش خبرنگاران بدون سرحد، از جنوری سال جاری میلادی تاکنون، ۱۹ خبرنگار و کارمند رسانه ای در سراسر جهان کشته شده، ۵۱۶ خبرنگار و ۲۲ کارمند رسانه ای نیز زندانی شده اند.

روزا اوتونبایوا: کمبود بودجه برای کمک های بشری در افغانستان یک نگرانی جدی است

روزا اوتونبایوا نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان

نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید، کمبود بودجه برای کمک های بشری در افغانستان یک نگرانی جدی است.

روزا اوتونبایوا به روز سه شنبه(۲۶ سپتمبر)در نشست شورای امنیت این سازمان که روی وضعیت افغانستان متمرکز بود، گفت:

"ما عمیقاً نگران کمبود بودجه برای کمک‌های بشری هستیم. برنامه اقدام بشری برای افغانستان در هفته گذشته ۸۷۲ میلیون دالر دریافت کرد که تنها ۲۸ درصد از بودجه درخواستی ۳.۲ میلیارد دالری است. بسیاری از برنامه ها به دلیل کمبود بودجه متوقف شده، زمستان سخت در راه است و جان بسیاری ها با خطر مواجه است. این بدان معنی است که۱۵.۲ میلیون افغان که در حال حاضر با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند اجتمال دارد در ماه های آینده با قحطی مواجه شوند."

پیش از این، شماری از نهادهای سازمان ملل متحد گفته بودند که به دلیل کمبود بودجه، بسیاری از برنامه های شان را در افغانستان محدود ساخته اند. گفته می شود که در حال حاضر بیش از ۲۹ میلیون تن در افغانستان به کمک های بشری نیاز دارند.

صلیب سرخ: دسترسی مردم به آب آشامیدنی در افغانستان دشوار شده است

خشکسالی در هرات - عکس از آرشیف

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید تغییرات اقلیم دسترسی مردم به آب آشامیدنی در افغانستان را دشوار ساخته است.

بخش افغانستان این کمیته امروز سه‌شنبه در شبکه اجتماعی اکس نوشت که برعلاوه وضعیت بشری دشوار در افغانستان تاثیرات تغییر آب و هوا در بسیاری مناطق این کشور به چشم می خورد و دسترسی خانواده‌ها به آب پاک در مناطق آسیب دیده دشوار شده است.

قبل از این سازمان جهانی مهاجرت، گفته بود که ۷۹ فیصد افغان‌ها به آب آشامیدنی دسترسی کافی ندارند.

اداره هماهنگ کننده امور بشردوستانه ملل متحد "اوچا" نیز در ماه اسد گفته بود که ۲۵ ولایت از جمله ۳۴ ولایت افغانستان با شرایط دشوار خشکسالی روبرو اند و این کشور از لحاظ تغییرات اقلیمی از جمله ده آسیب پذیرترین کشورهای جهان است.

خالد هوتک ووشوکار افغانستان به مصاف حریف هندی خود می‌رود

خالد هوتک ووشوکار افغانستان

خالد هوتک با ووشوکار هندی مسابقه می‌دهد.

محمد خالد هوتک ملی پوش وزن ۷۰ کیلوگرام ووشو افغانستان امشب برای راه یابی به نیمه نهایی مقابل حریف از هند مسابقه خواهد داد.

به گزارش کمیته برگزاری بازیهای آسیایی، محمد خالد هوتک ملی پوش ووشو افغانستان عصر امروز سه‌شنبه ۴ میزان مسابقه حساس مرحلۀ کوارتر فاینل وزن ۷۰ کیلوگرام را با ووشو کار هندی بنام "سورج یادو" برگزار می کند.

هوتک در صورتی که بتواند حریف هندی‌اش را شکست بدهد، ضمن این که مدال برونز‌ش قطعی خواهد شد، چانس مسابقه برای راه یابی به مسابقه نهایی را نیز خواهد داشت که در دور بعدی احتمالاً با یکی از ووشو کاران چین و یا ازبکستان رقابت خواهد کرد.

این در حالی است که روز گذشته نصرت الله حبیبی نمایندۀ وزن ۷۵ کیلوگرام ووشو افغانستان با یک قرعه استراحت و یک پیروزی مقابل حریفش از تایلند به نیمه نهایی راه یافته است و قرار است که فردا چهارشنبه رقابت بعدی‌اش را برای راه یابی به مسابقه فاینل، با حریفش از ایران برگزار کند.

قابل یاد آوریست که فدراسیون ووشوی افغانستان چهار نماینده به بازیهای آسیایی چین اعزام کرده است که دو نمایندۀ دیگر آن هر یک مجید رسولی در وزن ۶۵ کیلوگرام از حریف کوریای جنوبی شکست خورد و حذف شد و همچنان محمد کریم فقیری در وزن ۵۶ کیلوگرام مغلوب ووشو کار اندونیزیایی گردید و از دور این بازیها کنار رفت.

از میان کاروان ۸۵ نفری ورزشکاران افغانستان در بازیهای آسیایی، تا به حال تنها دو تن موفق به کسب مدال شده اند که محسن رضایی ملی پوش ۵۸ کیلوگرام تکواندوی افغانستان با کسب سه پیروزی و یک شکست به مدال برونز دست یافته است و نصرت الله حبیبی ملی پوش ۷۵ کیلوگرام ووشوی افغانستان نیز با پیروزی مقابل حریفش از تایلند توانسته است که یک مدال برونز دیگر را برای کاروان ورزشی افغانستان قطعی بسازد.

بازیهای آسیایی از ۲۳ سپتمبر در ۴۰ رشته ورزشی و با حضور نزدیک به ۱۲ هزار ورزشکار از ۴۵ کشور آسیایی به میزبانی شهر هانگژو چین آغاز شد و الی ۸ اکتوبر سال روان میلادی ادامه خواهد داشت.

افغانستان در دورۀ قبلی بازیهای آسیایی که به میزبانی جاکارتای اندونیزیا برگزار شده بود با کسب دو مدال برونز توسط هر یک محمد خالد هوتک در رشته ووشو و منصور سروری در رشته کورش در میان ۴۵ کشور آسیایی، جایگاه ۳۵ را بدست آورد.

در دورۀ قبلی بازیهای آسیایی کشورهای بنگلادش، بوتان، برونی، تیمور شرقی، مالدیف، عمان، فلسطین، سریلانکا و یمن موفق به کسب حتی یک مدال نیز نشدند.

تیم ملی کریکت افغانستان برای شرکت در مسابقات جام جهانی به هند رسید

اعضای تیم ملی کریکت افغانستان

تیم ملی کریکت افغانستان برای اشتراک در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۳ به هند رسید.

کریکت بورد افغانستان در صفحۀ فیسبوک خود نوشت که تیم ملی کریکت افغانستان شب گذشته وارد شهر تریوندرم مرکز ایالت کیرالا شدند.

خبرنامه افزود که تیم ملی کریکت افغانستان روز جمعه آینده اولین مسابقه تمریناتی خود قبل از مسابقات جام جهانی را در برابر تیم افریقای جنوبی بازی خواهد کرد.

دومین بازی تمریناتی تیم افغانستان، سه‌شنبه آینده ، مصادف سوم اکتوبر در برابر تیم سریلانکا پلان شده است.

مسابقات جام جهانی کریکت بتاریخ پنجم اکتوبر با بازی میان تیم انگلستان مدافع قهرمانی و تیم نیوزیلند آغاز می‌شود.

تیم کریکت افغانستان اولین بازی خود در مسابقات جام جهانی را بتاریخ هفتم اکتوبر در برابر تیم بنگلادش خواهد داشت.

ده تیم برتر جهان در مسابقات جام جهانی اشتراک دارند.

بیژن صدر زاده تکواندوکار افغان حریف تاجیکستانی خود را شکست داد

بیژن صدر زاده تکواندوکار افغان

بیژن صدر زاده تکواندوکار افغان، محمد جان سنتوف حریف تاجیکستانی خود را در بازی‌های آسیایی در هانگژوی چین شکست داد.

صدر زاده در وزن ۶۳ کیلوگرام دو بر یک حریفش را مغلوب کرد و به دور بعدی بازی‌های آسیایی راه یافت.

صدر زاده در بازی بعدی با تکواندوکار چینی بنام "لیانگ یوشوای" به میدان خواهد رفت.

یوشوای مدال طلای تکواندوی جهان را دارد.

این در حالی است که محسن رضایی کاپیتان تیم ملی تکواندوی افغانستان نیز به روز دوشنبه با شکست دادن سه رقیب خود، مدال برونز گرفت.

حکومت طالبان: حدود ۶۰ مهاجر افغان از زندان‌های پاکستان آزاد شدند

شماری از مهاجران افغان که از زندان‌های پاکستان آزاد شده اند.

یک مقام حکومت طالبان گفته است که حدود ۶۰ مهاجر افغان دیروز از زندان های ایالت سند پاکستان آزاد شدند.

سید عبدالجبار، جنرال قنسول طالبان در شهر کراچی پاکستان به رادیو مشال بخش پاکستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در این مورد بیشتر گفته است:
"شصت زندانی به شمول کودکان از زندان های مختلف سند آزاد شدند و به وطن خود بازگشتند. این کار با تلاش و مصرف قنسولگری انجام شد. حتی قبل از این نیز ما ۲۶۱۰ نفر را آزاد کرده ایم و به وطن برگشتانده ایم."

جنرال قنسول طالبان در کراچی نگفته است که این افراد به چه جرمی بازداشت شده بودند.

او گفته است که در حال حاضر بیش از نه صد افغان در زندان‌های مختلف ایالت سند زندانی استند.

پیش از این پولیس پاکستان از تصمیمش برای بازداشت مهاجران افغان بدون اسناد قانونی اقامت در آن کشور سخن گفته است.

فعالان افغان امور مهاجرت در ایالت سند می‌گویند که پولیس پاکستان در دو هفته گذشته محدودیت های شدید بر مهاجران افغان وضع و حدود ۷۰۰ تن را زندانی کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG