لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۲۰

آمار تازه از سیلاب‌ها در ۸ ولایت؛ ۳۸ تن کشته، ۵۷ تن زخمی و دو تن ناپدید شده اند


کودکان در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک لاری را که سیل آورده، نگاه می کنند.
کودکان در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک لاری را که سیل آورده، نگاه می کنند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان می‌گوید، میدان وردک، کابل، خوست، غزنی، کنر، پکتیا، نورستان و ننگرهار هشت ولایتی هستند که در نتیجهٔ سیلاب‌ها در آنها از ۲۹‌ام سرطان الی اول اسد ۳۸ تن کشته شده و ۵۷ تن دیگر زخمی‌ شده‌اند.

شفیع‌الله رحیمی، سخنگوی این وزارت امروز دوشنبه (دوم اسد) به رادیو آزادی گفت، این آمار را مقام‌های محلی‌شان با آن‌ها شریک کرده‌اند:
"در نتیجهٔ سیلاب‌ها در ۸ ولایت بدبختانه ۳۸ تن شهید شده‌اند، ۵۷ تن زخمی، دو تن ناپدید، ۹۰۰ خانه به گونهٔ نسبی و یا کامل فرو ریخته‌اند، ۴۵۶ مواشی تلف شده و نزدیک به ۷ هزار جریب زمین زراعتی و باغ‌های حاصل‌خیز ویران شده‌اند."

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان می‌گوید، آن‌ها در نشست با موسسه‌های داخلی و خارجی خواستار کمک‌های فوری برای سیلاب‌زده‌ها نیز شده‌اند.

وزارت یاد شده در حالی گزارش آمار و ارقام خسارات جانی و مالی را در ۸ ولایت شریک می‌کند که ادارۀ هواشناسی افغانستان در کنترل حکومت طالبان از سرازیر شدن سیلاب‌ها و باران‌های شدید در ۲۱ ولایت کشور به روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هشدار داده است.

به گفتهٔ این اداره، این ولایت‌ها شامل نورستان، لغمان، کنر، کاپیسا، پروان، ننگرهار، کابل، لوگر، پکتیا، خوست، غزنی، میدان وردک، بامیان، غور، پکتیکا، زابل، دایکندی، ارزگان، هلمند، قندهار و فراه اند که احتمال باران‌های شدید و سیلاب‌ها در آنها وجود دارد.

این در حالی است که سیلاب زدگان خواستار کمک‌های فوری هستند.

گل نبی، باشندهٔ ولسوالی جغتوی میدان وردک که در نتیجهٔ سیلاب‌ها دو شب پیش، نزدیک به دو جریب زمین و باغ‌های حاصل خیزاش تخریب و ویران شده‌اند به رادیو آزادی گفت، تاکنون با او هیچ کمکی صورت نگرفته و هیچ تیمی برای مشخص شدن خسارات در منطقه نرفته است:
"در حال حاضر وقت تولید گندم در میدان وردک بود، حاصلات گندم را مکمل خراب کرده، به پخته شدن کچالو و لوبیا هم وقت کم مانده بود، اما آن را ۸۰ الی ۹۰ درصد خراب کرده، در کل سیلاب‌ها زمین‌های زراعتی ما را تخریب کرده."

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان روز یک‌شنبه گفت، از آغاز سال ۱۴۰۲ تا اکنون، در نتیجهٔ سیلاب‌های برخاسته در مناطق مختلف افغانستان، ۲۱۴ تن کشته شده، و ۳۲۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

به گفتهٔ این وزارت، در اثر جاری شدن سیلاب‌ها همچنان ۳۱۱۵ خانه ویران و ۴۱ هزار جریب زمین زراعتی و باغ‌های حاصل‌خیز از بین رفته‌اند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG