لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۰۵

افغانستان

عرفان الله بیدار و حسیب احراری از بند طالبان آزاد شدند

عرفان الله بیدار خبرنگار رادیو صفا که در ننگرهار بازداشت شده بود و حالا از بند طالبان رها شده است
عرفان الله بیدار خبرنگار رادیو صفا که در ننگرهار بازداشت شده بود و حالا از بند طالبان رها شده است

طالبان دو تن از خبرنگاران و فعالین مدنی را که از چندین هفته به این طرف بازداشت کرده بودند٬ آزاد کردند.

اعضای خانواده های حسیب احراری نویسنده و نقاش و همچنان عرفان الله بیدار خبرنگار «رادیو صفا »در ولایت ننگرهار در صحبت با رادیو آزادی تایید کردند که این دو تن از بند طالبان رها شده اند.

حسیب احراری از ۵۴ روز به این طرف در زندان طالبان به سر می برد و عرفان الله بیدار هفته گذشته از سوی طالبان بازداشت شده بود.

حسیب الله احراری
حسیب الله احراری

طالبان تاکنون در مورد رهایی این دو تن تبصره یی نکرده اند.

این دو نویسنده و خبرنگار در حالی از بازداشت طالبان رهایی یافته اند که هنوز هم تعدادی از فعالین مدنی و خبرنگاران از جمله مطیع الله ویسا فعال حقوق آموزش کودکان و مرتضی بهبودی خبرنگار فرانسوی أفغان الالصل در بازداشت به سر می برند.

سازمان ملل متحد و نهاد های حقوق بشری تاکنون چندین بار از طالبان خواسته اند تا سایر خبرنگاران و فعالین مدنی را نیز رها کنند٬ اما این درخواست ها بی پاسخ مانده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

سه طفل در نتیجه انفجار یک سرگلوله در کندهار، جان باختند

ولایت کندهار در نقشه افغانستان
ولایت کندهار در نقشه افغانستان

مقامات محلی در کندهار می گویند که در نتیجه انفجار یک سرگلوله سابقه در ولسوالی معروف این ولایت سه طفل کشته شده اند.

ریاست مبارزه با حوادث در کندهار دیروز طی اعلامیه گفت که این حادثه در ناحیه هفتم ولسوالی معروف زمانی رخداد که یک مرمی سابقه در کوه ، جای که پنج کودک بازی می کردند، انفجار کرد.

نظر به اعلامیه دو طفل دیگر در این حادثه زخمی شدند.

وزارت رسیده گی به حوادث حکومت طالبان روز ۱۵ ماه حمل گفته بود که در سه ماه گذشته در نتیجه انفجار مهمات منفجر ناشده ۳۷ نفر کشته و ۷۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

یک محکمه در امریکا اعتراض به حکم ابتدایی در مورد میر رحمان رحمانی را رد کرد

میر رحمان رحمانی رئیس پیشین مجلس نماینده گان افغانستان
میر رحمان رحمانی رئیس پیشین مجلس نماینده گان افغانستان

یک محکمۀ امریکایی درخواست اعتراض به حکم محکمۀ ابتدایی علیه میر رحمان رحمانی و اجمل رحمانی را رد کرد.

میر رحمان رحمانی رئیس پارلمان، نظام مخلوع و پسرش اجمل رحمانی عضو پارلمان افغانستان بودند.

وزارت خزانه داری امریکا در دسمبر ۲۰۲۳ اعلام کرد که میر رحمان رحمانی، اجمل رحمانی و حداقل ۴۴ شرکت مرتبط با آنها مرتکب فساد گسترده در قراردادهای تدارکات نیروهای امریکایی شده و ده ها میلیون دالر اختلاس کرده اند.

رحمانی در آن زمان به تصمیم وزارت خزانه داری امریکا اعتراض نموده و اعلام کرده بود که حاضر است، اسناد و مدارک لازم را به محکمه ارائه کند.

بر اساس اعلامیه محکمه منطقه کلمبیا، این درخواست رد شده، زیرا معتقد است که شاکیان برای اعتراض به تصمیم محکمۀ ابتدایی، شایسته گی لازم را نشان نداده اند. آنها اجازه رفتن به آمریکا را نداشتند و در برابر تصمیم وزارت امور خارجه ایستادگی نتوانستند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به حفاظت از آثار باستانی ساحه عینک لوگر تاکید کرد

ساحه معدن مس عینک در ولایت لوگر که بیرق چین نیز در آن مشاهده میشود
ساحه معدن مس عینک در ولایت لوگر که بیرق چین نیز در آن مشاهده میشود

وزیر اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان می گوید که با تطبیق پروژه استخراج مس عینک از آثار باستانی در ساحه معدن، باید حفاظت شود.

آژانس خبری باختر در کنترل طالبان روزسه شنبه(۲۳ اپریل) در شبکۀ ایکس(تویتر سابق)، نوشته که مولوی خیرالله خیر خواه سرپرست این وزارت به روز سه شنبه در ملاقات با سونگ ون بینگ رئیس شرکت چینی که استخراج مس عینک با آن قرار داده شده، روی حفاظت از آثار باستانی در حین کاوش، تاکید کرده است.

سونگ ون بینگ نیز اطمینان داده که آنها تلاش می کنند تا پروژه میس عینک به گونه ای اجرا شود که آثار فرهنگی آسیب نبیند.

پروژۀ استخراج مس عینک در زمان جمهوری مخلوع افغانستان نیز با شرکت چینی ( ام سی سی ) قرار داده شده بود، اما تطبیق آن به دلیل موجودیت یک شهرک باستانی در ساحۀ معدن، با تاخیر مواجه شد.

امیر خان متقی بار دیگر مخالفت خود را با تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان ابراز کرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

امیرخان متقی وزیر امور خارجه طالبان در دیدار با نماینده روسیه بار دیگر مخالفت خود را با تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان اعلام کرد.

متقی و ضمیر کابلوف به روز سه شنبه در کابل دیدار کردند.

وزارت امور خارجه طالبان از قول متقی گفته که با سازمان ملل متحد در حال گفتگو هستند و بعد از وضاحت کامل در مورد نشست آینده در شهر دوحه پایتخت قطر موقف خود را اعلام خواهند کرد.

سازمان ملل متحد در نظر دارد تا نمایندۀ ویژه ای را به افغانستان بفرستد تا بتواند با مقامات طالبان در مورد خواست های جهان مستقیم صحبت کند و نقش هماهنگ کننده را ایفا کند.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه گفته که توافق مقامات طالبان باید در بارۀ هر نشستی در مورد افغانستان دایر می شود، اتخاذ شود. کابلوف توصیه کرده که جهان باید تماس خود را با طالبان، بر اساس مکانیزم های دوجانبه، نه چندجانبه، حفظ کند.

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان با سراج الدین حقانی در کابل دیدار کرد

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان
ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان و سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله حکومت طالبان امروز باهم دیدار کردند.

وزارت داخله حکومت طالبان در شبکه ایکس، توییتر سابق نوشته است که روابط دوجانبه میان افغانستان و روسیه و مسائل امنیتی و سیاسی در منطقه از مسائل مورد بحث میان دو طرف بود.

روسیه در اوایل ماه روان میلادی گفت که با طالبان کار می کند تا آن ها را از لیست سازمان های تروریستی مسکو بیرون کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، دیمتری پیسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت به شکلی از اشکال باید تماس با طالبان را حفظ کنند.

دیمتری پیسکوف چند روز پس از حمله مسلحانه بر تالار کنسرت در مسکو در باره احتمال حذف شدن طالبان از لیست سازمان های تروریستی مسکو سخن گفت.

گروه دولت اسلامی معروف به داعش، رقیب طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

سازمان ملل: به صد ها لاری هر روز به مناطق مختلف افغانستان مواد خوراکی انتقال میدهند

کاروان لاری های برنامه غذایی جهان که مواد کمکی را به مناطق مختلف افغانستان انتقال می دهند
کاروان لاری های برنامه غذایی جهان که مواد کمکی را به مناطق مختلف افغانستان انتقال می دهند

برنامه جهانی غذا، WFP، در ادامه کمک رسانی به نیازمندان در افغانستان می گوید که هر روز صد ها لاری مواد غذایی برای نجات زندگی مردم در این کشور، مواد غذایی را به مناطق مختلف انتقال می دهند.

بخش افغانستان این برنامه امروز سه شنبه (۲۳ اپریل )در صفحه ایکس یا توییتر سابق نوشته که هر ماه حدود ۳۰۰ لاری در سرک های در افغانستان رفت و آمد می کنند و برای نجات بیش از نیم میلیون نفر ، مواد غذایی می رسانند.

به گفته ای این برنامه ملل متحد، یک لاری مواد برای ۳۲۵ خانواده مواد غذایی می رساند.

اداره هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل می گوید که ۲۳ میلیون افغان در سال ۲۰۲۴ به کمک نیاز دارند.

گزارش سالانهٔ وزارت خارجه امریکا به وضعیت حقوق بشری در افغانستان تمرکز کرده است

طالبان به نقض گسترده حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان متهم اند که این مسئله در گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده نیز با جزییات انعکاس یافته است.
طالبان به نقض گسترده حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان متهم اند که این مسئله در گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده نیز با جزییات انعکاس یافته است.

وزارت خارجه امریکا میگوید در گزارش سالانه خود دربارۀ وضعیت حقوق بشر در جهان توجه خاصی به حقوق زنان در افغانستان داشته است.

گزارش وزارت خارجه امریکا دربارۀ حقوق بشر درسال ۲۰۲۳ به جوانب مختلف نقض حقوق زنان افغان پرداخته و خاطرنشان می کند که فرمان های طالبان دسترسی زنان به تحصیل و کار را بیشتر محدود کرده و عملاً نقش آنها را به طور فزاینده ای به امور خانگی محدود کرده است.

وزارت خارجه امریکا می گوید که درطول یکسال گذشته هیچ یکی از فرامین طالبان درمورد محدود کردن آموزش وکار دختران و زنان تغییر نکرده و نرمتر نشده است. اما برعکس طالبان فرامین جدیدی را صادر کرده اند که با قوانین زمان جمهوریت وتعهدات بین المللی افغانستان درتضاد است.

گزارش سالانه وزارت خارجه امریکا به موارد قتل های فراقانونی ، اختطاف، شکنجه وتوقیف های خودسرانه نیز اشاره می کند.

حکومت طالبان هنوز دربارۀ این گزارش وزارت خارجه امریکا واکنش نشان نداده اما قبلا گفته که حقوق اتباع کشور درچهارچوب شریعت اسلامی تامین شده است.

مقامات طالبان در هرات: قطار آهن اموال تجارتی به دلیل تاخیر در طی مراحل متوقف مانده

قطار آهن که ایران را با ولایت هرات در افغانستان وصل می کند
قطار آهن که ایران را با ولایت هرات در افغانستان وصل می کند

مقامات حکومت طالبان در هرات گزارش های مبنی برگیرماندن قطارآهن حامل اموال تجارتی افغانستان در ایران را تکذیب کرده میگویند که این قطار برای طی مراحل منتظر است.

نثاراحمد الیاس سخنگوی والی هرات روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که محموله ای که به سمت مرز ایران رفته طی مراحل آن زمانگیر شده وهیچ مشکلی دیگر وجود ندارد.
پیش ازاین رسانه های ایران گزارش داده بودند که نخستین محموله ترانزیتی که از افغانستان روانه ترکیه بود در ایران اجازه عبور نیافته است.

اما عصر روز یکشنبه رسانه ها به نقل از اداره روابط عمومی شرکت راه آهن این را هم گزارش دادند که تاکنون هیچ قطار ترانزیتی از افغانستان وارد ایران نشده است.

رسانه ها پیش از این گزارش داده بودند که قطار آهن حامل ۱۱۰۰ تُن سنگ معدنی تلک از طریق ولایت هرات وارد ایستگاه راه آهن در روزنک ایران شد.

در گزارش ها خبر متوقف شدن قطار آهن افغانستان در آنکشور تائید شده بود اما مقام های ایرانی در مورد علت این اقدام شان جزئیات نداده بودند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان رهایی احمد فهیم عظیمی از بند طالبان شد

احمد فهیم عظیمی مدافع حقوق آموزش که توسط طالبان زندانی شده است
احمد فهیم عظیمی مدافع حقوق آموزش که توسط طالبان زندانی شده است

گروه کارشناسان شورای حقوق بشر ملل متحد میگوید طالبان باید احمد فهیم عظیمی مدافع حق آموزش دختران را فورا رها کنند.

اعلامیه این گروه که به روز دوشنبه ازسوی شورای حقوق بشر ملل متحد نشر شد تاکید می کند که دسترسی به آموزش یک حق اساسی است وکسانی که برای حمایت ازاین حق صدا بلند می کنند وتلاش دارند نباید بازداشت بلکه حمایت ومصونیت شان تضمین شود.

طالبان بعد از برگشت به قدرت در تابستان سال ۲۰۲۱ ، نخست دختران بالاتر از صنف ششم را از ادامه آموزش منع کردند وسپس درهای پوهنتون ها را نیز به روی دختران و زنان بستند.

احمد فهیم عظیمی بتاریخ هفدهم اکتوبر سال ۲۰۲۳ با جمعی از دیگر فعالان درکابل بازداشت و ازسوی طالبان به فعالیت غیرقانونی و خلاف شریعت متهم شده است.

بانک جهانی از خطر رکود اقتصادی در افغانستان هشدار داد

یکی از بازار های شهر کابل
یکی از بازار های شهر کابل

بانک جهانی می گوید که وضعیت اقتصادی افغانستان نامشخص است و خطر رکود اقتصادی در این کشور حداقل تا سال ۲۰۲۵ وجود دارد.

بانک جهانی در گزارش تازه اش درباره رشد اقتصادی افغانستان گفته که در سال گذشته، تولید ناخالص داخلی در افغانستان ۲۶ درصد کاهش یافت.

بر اساس گزارش بانک جهانی، به دلیل عدم رشد تولید ناخالص داخلی در افغانستان و کاهش منابع مالی خارجی، آینده رشد اقتصادی در این کشور تاریک به نظر می رسد.

در گزارش بانک جهانی همچنین آمده که ممنوعیت کشت کوکنار و تولید مواد مخدردر افغانستان باعث شده که دهقانان افغان ۱.۳ میلیارد دالر از درآمد خود را از دست بدهند که حدود هشت درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

در این گزارش گفته شده که عواید از طریق جمع آوری مالیات در سال ۲۰۲۳ ، ۱۳ درصد افزایش یافته که به ۱۰۲ میلیارد افغانی رسیده است.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در صحبتش در رادیوی ملی تحت کنترل طالبان، این گزارش بانک جهانی را رد کرد و گفت که اقتصاد افغانستان در گذشته که به گفته او افغان ها در اشغال بودند، تاریک بود و اکنون که امنیت و ثبات تامین است آینده اقتصادی روشن است.

اما مردم با فرستادن پیام های شان به رادیوآزادی می گویند که وضعیت اقتصادی شان در حال بد تر شدن است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG