لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۱:۵۹

خبر ها

منابع: طالبان دو خبرنگار را در ولایت قندهار بازداشت کرده اند

تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

یک منبع در ولایت قندهار می گوید که استخبارات طالبان ، عطاالله عمر خبرنگار طلوع نیوز و وحیدالرحمن افغانمل خبرنگار اطلاعات روز را در این ولایت دستگیر کرده است.

این منبع که به دلایل امنیتی خواست نامش گرفته نشود به رادیو آزادی گفت که این دو خبرنگار به روز یکشنبه بازداشت و به محل نامعلوم منتقل شدند.

با دستگیری این دو تن ، شمار خبرنگارانی که در کمتر از یک هفته توسط طالبان بازداشت شده اند به دستکم شش تن رسید.

پیش از این ، حبیب الله سراب خبرنگار محلی تلویزیون آریانا در پکتیا ، فقیرمحمد فقیرزی مسئول دفتر رادیو کلید در ننگرهار همراه با جان آغا صالح خبرنگار این رسانه و حسیب حساس خبرنگار محلی رادیو سلام وطندار در قندوز دستگیر شده بودند.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در نزدیک دو سال گذشته ، ده ها تن از خبرنگاران را بازداشت کردند که شماری از آنها دوباره رها شده اند.

مرتضی بهبودی ، خبرنگار فرانسوی افغان الاصل از ماه جنوری در بند طالبان است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک افسر ارشد استخبارات روسیه و همسرش در نتیجه انفجار بمب در مسکو جراحت برداشتند

تصویر آرشیف: مسکو
تصویر آرشیف: مسکو

در نتیجۀ انفجار یک موتر بمب گذاری شده، در اوایل صبح امروز(۲۴جولای) در مسکو، دو تن زخمی شدند که براساس گزارش ها یکی از آنها افسر ارشد استخبارات نظامی روسیه است.

کمیته تحقیقات روسیه امروز گفت، که در نتیجۀ انفجار، مالک موتر و یک مسافر آن زخمی شده اند.

ایرینا ولک سخنگوی وزارت داخلۀ روسیه گفته که تحقیقات ابتدای نشان می دهد، یک شی ناشناس که در یک موتر جاسازی شده بود، در یک پارکینگ در شمال مسکو، پایتخت روسیه، منفجر شده است.

بر اساس گزارش روزنامه کومرسانت، یکی از مجروحان در ریاست لوی درستیز نیروهای مسلح، خدمت می کرد.

استخبارات نظامی روسیه گفته که در این رویداد، آندری تورگاشوف، ۴۹ ساله، معاون مرکز رادیویی ارتباطات قمر مصنوعی اردوی روسیه و همسرش، زخمی شده اند.

شهباز شریف ادامهٔ حملات تحریک طالبان پاکستان را که « از کشور همسایه» صورت می‌گیرد، نا پذیرفتنی خواند

 شهباز شریف صدراعظم پاکستان
شهباز شریف صدراعظم پاکستان

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان، حملات گروه تحریک طالبان پاکستان را که به گفته او «از خاک کشور همسایه» صورت میگیرد، ناپذیرفتنی خوانده است.

اما بر اساس گزارش روزنامه انگلیسی‌زبان "دان" چاپ پاکستان، آقای شریف در سخنرانی امروز چهارشنبه ۳ اسد در نشست هیئت وزیران در اسلام‌آباد، از هیچ کشوری نام نبرد.

او با اشاره به افزایش حملات مرگبار در ایالت‌های خیبرپختونخوا و بلوچستان گفت که پاکستان برای محافظت از شهروندان خود آماده است و در عین حال می‌خواهد که این مسئله را به صورت مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو حل کند.

اخیراً حملات علیه نیروهای پاکستانی در ایالت‌های خیبرپختونخوا و بلوچستان افزایش یافته که مسئولیت بیشتر آن‌ها را گروه تحریک طالبان پاکستان بر عهده گرفته است. اسلام‌آباد ادعا می‌کند که این گروه حملات خود را از خاک افغانستان طرح‌ریزی می‌کند.

حکومت پاکستان بارها از طالبان افغان خواسته است که جلو این حملات را بگیرند؛ اما حکومت طالبان این اتهامات را رد کرده و گفته است که اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

«مرکز اسلامی ایران» در شهر هامبورگ توسط آلمان بسته شد

مرکز اسلامی ایران در هامبورگ و چندین نهاد وابسته به آن به دلیل پیروی از اهداف اسلام‌گرایانه تندرو و حمایت از حزب‌الله لبنان تعطیل شدند.
مرکز اسلامی ایران در هامبورگ و چندین نهاد وابسته به آن به دلیل پیروی از اهداف اسلام‌گرایانه تندرو و حمایت از حزب‌الله لبنان تعطیل شدند.

آلمان مرکز اسلامی ایران در شهر هامبورگ را تعطیل کرد. رادیو فردا بخش ایران رادیو آزادی به نقل از اعلامیۀ وزارت داخلۀ آلمان که امروز چهارشنبه (۳ اسد) منتشر شده، گزارش داد که این مرکز و چندین نهاد وابسته به آن به دلیل پیروی از اهداف اسلام‌گرایانه تندرو و حمایت از گروه تندرو حزب‌الله لبنان تعطیل شدند.

در گزارش آمده که علاوه بر مرکز اسلامی ایران در هامبورگ که شامل یکی از قدیمی‌ترین مساجد آلمان می‌باشد، بیش از پنجاه محل مرتبط با این مرکز صبح چهارشنبه مورد بازرسی ده‌ها مأمور امنیتی این کشور قرار گرفتند. همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مجله اشپیگل آلمان، نانسی فایزر وزیر داخله این کشور چهارشنبه هفته گذشته تصمیم بر ممنوعیت ادامه فعالیت مرکز اسلامی ایران در هامبورگ را گرفته بود.

در گزارش اشپیگل آمده است که این مرکز متهم است که تفکر اسلام‌گرایانه، یهودستیزی و خصومت با اسرائیل را ترویج می‌کند و از حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران که فعالیتش در آلمان ممنوع است، حمایت می‌کند.

از سرگیری رفت و آمد بدون ویزا و پاسپورت در مرز اسپین بولدک-چمن

اعتراضات مردمی در منطقه چمن پس از ۹ ماه به پایان رسید و حکومت پاکستان پذیرفت که رفت و آمد از دروازه مرزی اسپین بولدک-چمن با تذکره و شناخت‌نامه ممکن است.
اعتراضات مردمی در منطقه چمن پس از ۹ ماه به پایان رسید و حکومت پاکستان پذیرفت که رفت و آمد از دروازه مرزی اسپین بولدک-چمن با تذکره و شناخت‌نامه ممکن است.

رفت و آمد بدون ویزا و پاسپورت در دروازه مرزی اسپین بولدک-چمن از سر گرفته شد. رادیو مشال بخش پاکستان رادیو آزادی امروز چهارشنبه (۳ اسد) به نقل از خبرنگارش در محل گزارش داد که مردم می‌توانند با تذکره و شناخت‌نامه‌های خود در دروازه مرزی اسپین بولدک-چمن تردد کنند.

این اقدام پس از آن روی دست گرفته شد که اعتراضات مردمی در منطقه چمن پس از ۹ ماه در ۲۱ جولای به پایان رسید. این اعتراضات بخاطری راه‌اندازی شده بود که حکومت پاکستان از همه کسانی که طریق این دروازه رفت و آمد می‌کردند خواست که باید پاسپورت و ویزا داشته باشند.

برگزارکننده‌های این اعتراضات گفتند که حکومت پاکستان حالا پذیرفته که رفت و آمد از این دروازه با تذکره و شناخت‌نامه بدون داشتن ویزا و پاسپورت ممکن است. اما حکومت پاکستان رسماً هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

محدودیت‌های ورود کارگران تاجیک به روسیه افزایش یافته است

تاجیکستان می‌گوید که نزدیک به سه و نیم هزار کارگر تاجیک در شش ماه گذشته مجوز ورود به روسیه را دریافت نکرده‌اند.
تاجیکستان می‌گوید که نزدیک به سه و نیم هزار کارگر تاجیک در شش ماه گذشته مجوز ورود به روسیه را دریافت نکرده‌اند.

تاجیکستان می‌گوید که نزدیک به سه‌ونیم هزار کارگر تاجیک در شش ماه گذشته مجوز ورود به روسیه را دریافت نکرده‌اند. حبیب‌الله نظرداد، رئیس ادارۀ ملکی و هوانوردی تاجیکستان امروز چهارشنبه (۳ اسد) به خبرنگاران گفت که این کارگران به اتهام این که مدارک سفرشان مشکل دارد، از روسیه به کشورشان بازگردانده شدند.

پس از آن که روسیه چندین شهروند تاجیکستان را به اتهام دست داشتن در حملۀ ماه مارچ در حومۀ مسکو بازداشت کرد، یک سلسله محدودیت‌های سخت‌گیرانه بر اتباع تاجیکستان در این کشور وضع شد. مسئولیت این حمله را که نزدیک به ۱۵۰ کشته و حدود ۵۰۰ زخمی برجای گذاشت، گروه داعش به عهده گرفت.

حمایت طالبان از حماس و تأکید بر «وحدت در مبارزات جهادی»

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در گفتگوی تلیفونی با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در مورد مذاکرات اخیر صلح میان این گروه و اسرائیل معلومات داده است.
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در گفتگوی تلیفونی با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در مورد مذاکرات اخیر صلح میان این گروه و اسرائیل معلومات داده است.

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی گروه تندرو حماس در گفت‌وگوی تلیفونی با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در مورد مذاکرات اخیر صلح میان این گروه و اسرائیل معلومات داده است. حماس از سوی ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

حافظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت خارجۀ طالبان در پیام‌هایی که امروز چهارشنبه (۳ اسد) در شبکه ایکس (توئیتر سابق) نشر کرد، گفت که آقای متقی در صحبت با آقای هنیه حمایتش را از جنبش جهادی حماس اعلام و بر وحدت و استقامت در مبارزات جهادی تأکید کرده است.

متقی همچنان از توافق گروه‌های فلسطینی در شهر بیجینگ استقبال کرده است. حماس روز گذشته اعلام کرد که این گروه پس از نشستی در پایتخت چین توافقی را با دیگر جناح‌های فلسطینی امضا کرده است.

حکومت طالبان در ماه‌های گذشته مکرراً از گروه حماس اعلام حمایت کرده است. درگیری‌های شدید از ۹ ماه بین حماس و اسرائیل در نوار غزه جریان دارد. حملات اسرائیل بر غزه زمانی شدت گرفت که جنگجویان حماس در اکتوبر ۲۰۲۳ بر برخی از شهرهای این کشور حمله کرده و حدود ۱۲۰۰ تن را کشتند و ۲۵۰ تن دیگر را گروگان گرفتند.

وزارت صحت فلسطین تحت کنترول حماس در غزه هم می‌گوید که از آغاز حملات اسرائیل بر نوار غزه بیش از ۳۹ هزار نفر کشته شده‌اند. این ارقام از سوی منابع مستقل تأیید یا رد نشده است.

نتانیاهو در کانگرس امریکا سخنرانی می‌کند

نیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، امروز در کانگرس امریکا به این امیدواری سخنرانی می‌کند که حمایت واشنگتن را برای ادامه جنگ در نوار غزه کسب کند.
نیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، امروز در کانگرس امریکا به این امیدواری سخنرانی می‌کند که حمایت واشنگتن را برای ادامه جنگ در نوار غزه کسب کند.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، امروز در کانگرس امریکا به این امیدواری سخنرانی می‌کند که حمایت واشنگتن را برای ادامه جنگ در نوار غزه کسب کند.

اما او این سخنرانی را در حالی ایراد می‌کند که حکومت امریکا به رهبری رئیس‌جمهور جو بایدن از او می‌خواهد که به رسیدن به توافق صلح تمرکز کند. امریکا از اسرائیل می‌خواهد که جنگ نُه ماهه در نوار غزه را از طریق گفت‌وگو پایان بخشد.

جمهوری‌خواهان که در مجلس نماینده‌گان اکثریت هستند برای سخنرانی نتانیاهو آماده‌گی گرفته‌اند و از استقبال گرم برای او اطمینان داده‌اند.

نتانیاهو اولین رهبر یک کشور خارجی خواهد بود که برای چهارمین بار در نشست مشترک کانگرس امریکا سخنرانی می‌کند.

اما بسیاری از دموکراتان، جمهوری‌خواهان و اعضای مستقل کانگرس در نظر دارند سخنرانی وی را تحریم کنند.

وزیران امور خارجۀ ترکمنستان و پاکستان در مورد پروژه تاپی با هم گفت‌وگو کردند

رشیدمریدوف وزیر خارجه ترکمنستان با اسحاق دار همتای پاکستانی خود در اسلام‌آباد دیدار کرد تا در مورد پروژه تاپی گفت‌وگو کنند.
رشیدمریدوف وزیر خارجه ترکمنستان با اسحاق دار همتای پاکستانی خود در اسلام‌آباد دیدار کرد تا در مورد پروژه تاپی گفت‌وگو کنند.

وزیران خارجۀ ترکمنستان و پاکستان در مورد اجرای شدن پروژۀ تاپی باهم گفت‌وگو کردند. رشیدمریدوف وزیر خارجه ترکمنستان که برای یک سفر سه‌روزه به اسلام‌آباد رفته، روز گذشته با اسحاق دار همتای پاکستانی خود دیدار کرد.

در بیانیۀ وزارت امور خارجۀ پاکستان از قول آقای دار گفته شده که پروژه‌هایی مانند تاپی فرصت‌های بسیار توسعه را برای کشورهای منطقه فراهم می‌کند.

آقای مریدوف گفت که پاکستان و ترکمنستان باید برای اجرای تاپی تلاش مشترک انجام دهند. در همین حال، خبرگزاری تاس با اشاره به خبرگزاری اورینت ترکمنستان گزارش داده است که شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان گفته است که این کشور متعهد به تکمیل فوری پروژه تاپی است.

شریف این اظهارات را در ملاقات با وزیر خارجۀ ترکمنستان گفته است. پایپ‌لاین تاپی قرار است گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال دهد.

قرارداد این پروژه در سال ۲۰۱۰ امضا شد، اما اجرای آن به دلیل اختلافات اقتصادی پاکستان و هند و تحولات امنیتی در افغانستان، به تعویق افتاده است.

نمایندهٔ پاکستان برای افغانستان از سازمان ملل متحد خواست راهکار برای بازگشت مهاجرین افغان ایجاد کند

آصف درانی، نماینده خاص پاکستان برای افغانستان
آصف درانی، نماینده خاص پاکستان برای افغانستان

آصف درانی، نمایندۀ خاص پاکستان برای افغانستان می‌گوید که اسلام آباد خواهان شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مساعد در افغانستان است تا زمینۀ برگشت سه میلیون مهاجر افغان از پاکستان به کشورشان مهیا شود.

به اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی، آقای درانی روز سه‌شنبه درجریان یک میزگرد درمورد روابط افغانستان و پاکستان دراسلام‌آباد از ملل متحد به‌خصوص UNHCR ُ کمیشنری عالی این سازمان در امور پناهجویان خواست تا برای برگشت آبرومندانه مهاجران افغان یک راه‌کار ایجاد کند.

پاکستان درنومبر سال گذشته اخراج مهاجران افغان را که به گفتۀ مقامات این کشو،ر اسناد اقامت ندارد آغاز کرد.

بر اساس برخی از گزارش‌ها، تاکنون نزدیک به هفت‌صد هزار مهاجر افغان از پاکستان به افغانستان برگشت داده شده‌اند.

ده دکان در نتیجه آتش‌سوزی در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان تخریب شد

ولایت پروان در نقشه افغانستان
ولایت پروان در نقشه افغانستان

آتش سوزی در شهر چهاریکار مرکز ولایت پروان، ده دکان را به خاکستر مبدل کرد.

حکمت شمیم سخنگوی والی پروان به روز سه شنبه (دوم اسد) در شبکه اجتماعی ایکس (تویتر سابق) گفت که این آتش سوزی ساعت سه و نیم بعد از چاشت در سرک نعمان ناحیه سوم شهر، رخ داد.

مقام های آتش نشانی قوماندانی امنیه پروان گفتند که از گسترش آتش سوزی جلوگیری کرده و بعدآ آن را به طور کامل خاموش ساخته اند.

اما از تلفات جانی این رویداد معلوماتی در دست نیست.

در اعلامیه آمده که متضررین حادثه خواهان کمک شده اند.

پیش ازاین، روز جمعه بازار ویش در ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار شاهد آتش سوزی مدهش بود که در نتیجه آن، بیش از دو هزار دکان سوخته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG