لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۵۸

افغانستان

حکومت طالبان: صد ها پناهجوی افغان از پاکستان به افغانستان برگشته اند

دروازه تورخم جای که همه روزه افغانها از این طریق به پاکستان رفت و آمد می کنند
دروازه تورخم جای که همه روزه افغانها از این طریق به پاکستان رفت و آمد می کنند

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان از بازگشت صد ها پناهجوی افغان از پاکستان در یک هفته گذشته خبر می دهد.

در خبری در همین مورد که به روز جمعه( اول سپتمبر) نشر شد، آمده که۱۱۶ زندانی افغان نیز از زندان های پاکستان رها شده و به افغانستان باز گشته اند.

در ادامه به نقل از ریاست مهاجران و عودت کننده گان ولایت کندهار آمده که نزدیک به ۱۲۷۰ تن در یک هفته اخیر از پاکستان به افغانستان باز گشته اند.

طالبان همه روزه از بازگشت دوباره پناهجویان افغان خبر می دهند، اما گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در ماه می امسال گفت که میان سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی، حدود۳.۶ میلیون تن از افغان ها کشور شانرا ترک کرده اند.

در گزارش آمده بود که ۷۰ در صد این پناهجویان به ایران، ۱۸ در صد به پاکستان و ۱۱ در صد دیگر به ترکیه پناه برده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کمپاین واکسین پولیو در ۲۱ ولایت افغانستان آغاز می‌شود

عکس از آرشیف
عکس از آرشیف

قرار است که کمپاین تطبیق واکسین پولیو یا فلج کودکان فردا دوشنبه در ۲۱ ولایت افغانستان آغاز شود.

نهاد موسوم به «افغانستان عاری از پولیو» در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) نوشته است که در جریان این کمپاین، کودکان زیر پنج سال واکسین می‌شوند.

بر اساس معلومات این نهاد، کمپاین تازه‌ای تطبیق واکسین پولیو در ولایت های کابل، قندوز، تخار، بغلان، کنر، نورستان، لغمان، ننگرهار، پروان، کاپیسا، نیمروز، فراه، ارزگان، قندهار، هلمند، پکتیا، پکتیکا، خوست، زابل، غزنی و هرات راه اندازی خواهد شد.

افغانستان و پاکستان دو کشوری اند که هنوز پولیو در آنها محو نشده است.

سال گذشته ۶ مورد مثبت پولیو در افغانستان و همه این واقعات در ولایت ننگرهار ثبت شده بود.

پولیو بیماری ویروسی‌ای است که درمان ندارد و با آسیب رساندن به نخاع یا رشته مهم عصبی در میان ستون فقرات سبب فلج بدن می‌شود.

معاون حکومت طالبان خواستار کمک موسسات داخلی و خارجی به افغان‌های متاثر از خشکسالی شد

خشکسالی شدید در قریه پلنگان ولایت غور. عکس از آرشیف
خشکسالی شدید در قریه پلنگان ولایت غور. عکس از آرشیف

معاون سیاسی ریاست الوزرای حکومت طالبان از موسسات داخلی و خارجی خواسته است که با شهروندان این کشور که از خشکسالی متاثر شده اند کمک کنند.

رادیو-تلویزیون ملی در کنترل طالبان در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) به روز شنبه نوشت که مولوی عبدالکبیر این درخواست را در دیدار با کوچی ها و بزرگان قومی ولایت لغمان مطرح کرده است.

این رسانه به نقل از معاون سیاسی ریاست الوزرای حکومت طالبان نوشته که خشکسالی زندگی میلیون ها نفر را در افغانستان با دشواری هایی رو به رو کرده است.

در حالی که نگرانی هایی فزاینده در مورد خشکسالی در این کشور وجود دارد، پیش‌بینی ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی تحت کنترل طالبان نشان می‌دهد که امروز و فردا ۲۴ ولایت افغانستان شاهد بارش سنگین برف، باران و جاری شدن سیلاب خواهند بود.

بیشتر ولایات افغانستان در دو روز آینده شاهد بارنده گی های شدید خواهند بود

تصویر آرشیف: بارنده گی در کابل
تصویر آرشیف: بارنده گی در کابل

ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان می گوید که به روز یکشبه(۲۵ فبروری) و روز دوشنبه ، ۲۴ ولایت افغانستان شاهد بارش سنگین برف، باران و سیلاب های آنی خواهد بود.

این ریاست به روز شنبه (۲۴ فبروری) در خبرنامه ای گفته که این بارندگی ها در ولایات کابل، سمنگان، غور، دایکندی، ارزگان، زابل، قندهار، هلمند، نیمروز، فراه، هرات، بامیان، میدان وردک، بادغیس، فاریاب، جوزجان، سرپل، غزنی، پکتیکا، خوست، پکتیا، لوگر، پروان و بغلان، پیش بینی شده است.

وزارت آب و انرژی طالبان نیز برای روز های یکشنبه و دوشنبه، افزایش سطح آب و جاری شدن سیلاب ها را در شماری از دریا های افغانستان پیش بینی کرده است.

به گفتۀ این وزارت، پیش بینی می شود سطح آب دریاهای فراه، خاشرود، هلمند، ارغنداب، ترنک و غزنی افزایش یابد.

وزارت آب و انرژی از باشندگان سواحل این دریا ها خواسته که از قبل آمادگی داشته و نکات ایمنی را رعایت کنند.

انجمن سراسری حقوقدانان افغانستان خواهان انفاذ قانون اساسی در کشور شد

نسخه یی از قانون اساسی افغانستان - دوره جمهوریت
نسخه یی از قانون اساسی افغانستان - دوره جمهوریت

انجمن سراسری حقوقدانان افغانستان در اروپا بار دیگر خواستار انفاذ قانون اساسی در افغانستان شد.

میر عبدالواحد سادات رئیس این انجمن به روز شنبه (۲۴فبروری) با اشاره به این موضوع به رادیو آزادی گفت:

"بحران بزرگ حقوقی موجود و بحران مشروعیت در افغانستان، بدون انفاذ قانون اساسی راه حل ندارد و معلومدار است که قوانین در افغانستان همیشه با ارزش های دین مبین اسلام مظابقت کامل داشته است."

طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی، لغو همه قوانین افغانستان را اعلام کرده، گفتند که همه امور براساس احکام شرعی انجام می شود.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان روز جمعۀ گذشته گفت که عدم موجودیت قانون اساسی در افغانستان، به معنی خلاء قانونی نیست.

طالبان دو تن را در ولایت سرپل دُره زدند

ولایت سرپل در نقشه افغانستان
ولایت سرپل در نقشه افغانستان

در حالیکه انتقادات از اقدامات تنبیهی طالبان ادامه دارد، ستره محکمۀ طالبان از دره زدن دو تن به اتهام"فساد اخلاقی" در ولایت سرپل خبر داده است.

ستره محکمۀ طالبان به روز شنبه (۲۴فبروری) در اعلامیه ای گفت که دوسیه های این متهمان در محکمۀ ابتدایی، نهایی شده بود و آنها مدت حبس شان را هم به پایان رسانیده بودند.

تا هنوز معلوم نیست این افراد، چه جرمی مشخص را مرتکب شده و چه مدت در زندان بوده اند.

پنج شنبه گذشته نیز طالبان دو تن را در غزنی در محضر عام اعدام کردند که این اقدام آنها با انتقادات زیاد ملی و بین المللی مواجه شد.

یکی از انتقادات اساسی از طالبان اینست که آنها افراد خود را در همه پست های حکومت تعیین کرده اند و در روند محاکمه افراد هیچگونه شفافیت وجود ندارد.

بارنده گی های شدید و سرازیر شدن سیلاب ها در ۲۴ ولایت افغانستان پیش بینی شده است

 تصویر آرشیف: بارنده گی و زمستان کابل
تصویر آرشیف: بارنده گی و زمستان کابل

۲۴ ولایت افغانستان به روز های یکشنبه و دوشنبه شاهد بارش سنگین برف، باران و سیلاب های آنی خواهند بود.

ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان امروز در خبرنامه ای گفته است که بارندگی در ولایت های کابل، سمنگان، غور، دایکندی، ارزگان، زابل، قندهار، هلمند، نیمروز، فراه، هرات، بامیان، میدان وردک، بادغیس، فاریاب، جوزجان، سرپل، غزنی، پکتیکا، خوست، پکتیا، لوگر، پروان و بغلان صورت خواهد گرفت.

در برخی از این ولایات از جمله هرات که پارسال شاهد زلزله های ویرانگر بود، مردم در زیر خیمه ها بسر می برند و از نداشتن امکانات لازم شاکی اند.

یک هیئت متشکل از مقامات وزارت تجارت حکومت طالبان راهی ایران شد

بیرق طالبان در مرز با ایران
بیرق طالبان در مرز با ایران

یک هیئت به رهبری مقامات وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان امروز راهی ایران شد.

به گزارش خبرگزاری باختر تحت کنترل حکومت طالبان، قرار است که این هیئت با مقامات ایران در مورد ایجاد تسهیلات در بندر چابهار و افزایش ترانزیت و صادرات بحث کند.

در خبرنامه وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان آمده است که نمایندگان وزارت های ترانسپورت و هوانوردی، خارجه، مالیه و معاونیت اقتصادی ریاست الوزرای طالبان نیز در ترکیب هیئت شامل استند.

این پس از آن است که هیئت ۳۰ نفری به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان در ماه نومبر پارسال به دعوت رسمی مقامات ایران به آن کشور رفت.

رینا امیری نشست دوحه را نشانهٔ قوی حمایت جهان از زنان و دختران افغان دانست

رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحده در امور دختران، زنان و حقوق بشر افغانستان
رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحده در امور دختران، زنان و حقوق بشر افغانستان

نماینده ویژه ایالات متحده در امور دختران، زنان و حقوق بشر افغانستان می گوید که نشست دوحه بار دیگر روشن کرد که جامعه بین المللی محلی برای ثبات اقتصادی، امنیت و احترام به حقوق افغان ها به ویژه برای حل رنج و درد دختران این کشور است.

رینا امیری در صفحه ایکس خود با اشاره به بحث های صورت گرفته در دوحه نوشته است که در این دیدار نمایندگان جامعه مدنی افغانستان یک صدا گفتند که جامعه جهانی در ارزیابی امنیتی اش وضعیت زنان افغانستان و در بحث های در مورد این کشور به ارزش مشارکت زنان و جامعه مدنی توجه کند.

پیش از این نیز توماس ویست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان گفته بود که همه در مورد منافع مشترک در افغانستان اجماع قوی دارند.

حکومت طالبان نبود قانون اساسی در افغانستان را یک مشکل بزرگ نمیداند

تصویر آرشیف: قانون اساسی افغانستان
تصویر آرشیف: قانون اساسی افغانستان

سخنگوی حکومت طالبان می گوید که نبود قانون اساسی در افغانستان، مشکل بزرگ نیست.

رسانه های افغانستان به نقل از ذبیح الله مجاهد گزارش داده اند که وی به روز جمعه(۲۳ فبروری) در یک نشست خبری گفت، شریعت اسلامی قانون جامع است و به باورش، فقه وظایف همه را در حکومت و نظام مشخص می سازد.

مجاهد افزوده که خلای قانون اساسی وجود ندارد زیرا به باورش شریعت حاکم است.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که ستره محکمه طالبان، روز پنجشنبه حکم اعدام دو مرد را در ولایت غزنی به اجرا گذاشت.

طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱، سه مرتبه حکم اعدام علنی را در ولایت های فراه، لغمان و اکنون غزنی به اجرا گذاشته اند.

سازمان ملل متحد و گروه های مدافع حقوق بشر از حکومت طالبان خواسته اند تا مجازات اعدام را توقف دهد.

این نهاد ها گفته اند که متهمان به وکیل مدافع دسترسی ندارند و از حقوق اصلی شان برخوردار نیستند، بناء می گویند که بر محاکم طالبان بی باوری دارند.

سازمان جهانی صحت: هزاران تن در افغانستان به بیماری های تنفسی مبتلا شده اند

تصویر آرشیف: کودکان و زنان در یکی از شفاخانه ها
تصویر آرشیف: کودکان و زنان در یکی از شفاخانه ها

سازمان جهانی صحت، از جان باختن صد ها تن و بستری شدن هزاران تن دیگر در نتیجه بیماری های تنفسی در جریان زمستان امسال در افغانستان خبر می دهد.

در گزارش WHO که به روز جمعه(۲۳ فبروری) نشر شد، آمده که از آغاز فصل سرما، شمار بیماران مبتلا با مشکلات تنفسی افزایش یافته. علت هم سردی هوا دانسته شده است.

در ادامه آمده که از اول جنوری سال ۲۰۲۴، در ۳۴ ولایت افغانستان، بیش از ۲۸۶ هزار تن به بیماری های تنفسی مبتلا شده اند و از میان آنها در مجموع ۶۶۸ تن جان باخته اند.

سازمان جهانی صحت همچنان گفته که بیش از ۶۳ در صد از بیماران کودکان زیر پنج سال و نزدیک به ۵۰ در صد شان زنان بوده اند.

نهاد های مدد رسانی پیشبینی کرده بودند که بنابر مشکل اقتصادی، افغانستان امسال با زمستان دشواری روبرو خواهد بود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG