لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۱۰

'چهار نیروی طالبان در درگیری با نیروهای پاکستانی در تورخم کشته شدند'


درگیری میان نیروهای طالبان و پاکستانی در منطقه تورخم
06.09.2023
درگیری میان نیروهای طالبان و پاکستانی در منطقه تورخم 06.09.2023

یک منبع در تورخم که نخواست نامش در گزارش گرفته شود روز چهارشنبه در گفت‌وگو با رادیو آزادی ادعا کرد که در نتیجۀ جنگ دو ساعته میان طالبان افغان و سربازان پاکستانی، ۴ طالب کشته شده است.

اما این خبر از سوی منابع مستقل و مقام‌های رسمی طالبان در افغانستان تائید نشده است.

این منبع گفت، در این درگیری جانب پاکستان نیز تلفات دیده، اما شمار دقیق آن را نگفت.

مینوال شینواری، یک خبرنگار محلی در پاکستان به رادیو آزادی گفت، در این درگیری یک سرباز پاکستانی و یک باشندۀ محل زخمی شدند: "یک عسکر ملیشه و یک کارمند شهرک تورخم در این درگیری زخمی شدند، در این طرف فقط خبر زخمی شدن این دو تن به ما داده شده است."

این خبرنگار محلی می‌گوید دروازۀ تورخم بسته شده و معلوماتی در مورد بازگشایی آن تا هنوز در دست نیست.

به گفتۀ این منبع، جنگ وقتی آغاز شد که هنگام جور کردن یک پوسته توسط طالبان در منطقۀ جنگل "نقطۀ صفری" سربازان پاکستانی بالای طالبان فیر کردند.

حکومت طالبان هم این رویداد را تأیید کرده و می‌گوید، هر دو طرف روی علت آغاز این درگیری تحقیق می‌کنند.

عبدالمتین قانع، سخنگوی این وزارت در حساب ایکس خود ادعا کرده که این رویداد از جانب پاکستان آغاز شده و آنان پاسخ فیرهای سربازان پاکستانی را دادند.

او اما در بارۀ تلفات این درگیری جزئیات نداده است.

اما ارشد مهمند یک مقام خیبر پشتونخواه به آژانس خبری فرانسه (فرانس پرس) گفته که جنگ را نخست نیروهای طالبان شروع کردند و عساکر پاکستانی به پاسخ آنان فیر کردند.

از سوی هم شاهدان عینی در تورخم می‌گویند، دروازۀ تورخم از ساعت ۱۲:۳۰ پس از چاشت روز چهارشنبه به روی رفت و آمد بسته شده است.

یک باشندۀ شهرک تورخم که نمی‌خواهد نامش در گزارش گرفته شود، ادعا می‌کند، در جریان جنگ صدای سلاح‌های سنگین را هم شنیده است:
"جنگ شدیدی بود ما را مجبور کرد از منطقه برویم، طالبان در این طرف یک پوسته جور کردند یک کرینگ آوردند سه روز است که کار می‌کرد که فیر شروع شد. صدای سلاح‌های سنگین هم بود دروازۀ تورخم هم از آغاز این جنگ بسته شد اکنون بزرگان این طرف رفتند ببینیم که چه می‌شود."

این نخستین جنگ در تورخم میان طالبان و مرزبانان پاکستانی نیست، پیش از این هم وزارت داخلۀ حکومت طالبان پذیرفته بود که در دو سال اخیر در مرز با شماری از همسایه‌های افغانستان نزدیک به ۵۰ تنش داشته اند.

عبدالمتین قانع سخنگوی این وزارت در گفتگو با تلویزیون طلوع نبوز گفته بود، بیشتر این درگیری‌ها با ایران، پاکستان، ازبکستان و ترکمنستان صورت گرفته است.

او آن زمان ادعا کرده بود درگیری اول از جانب همسایگان به ویژه با پرتاب راکت آغاز شده بود و آنان در مقابل واکنش نشان دادند.

XS
SM
MD
LG