لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۵۲

جام جهانی مسابقات کریکت سال ۲۰۲۳ به افغانستان آورده شد


جام جهانی کریکت که به روز پنجشنبه به افغانستان آورده شد و قرار است در چندین محل و یک ولایت دیگر نیز به نمایش گداشته شود

کریکت بورد افغانستان می‌گوید که جام جهانی بازی‌های پنجاه آوره کریکت سال ۲۰۲۳ صبح روز پنجشنبه به افغانستان آورده شده و قرار است این جام به روز جمعه هم در این کشور باقی بماند.

سید نسیم سادات سخنگوی کرکت بورد افغانستان به رادیو آزادی گفت که این جام به شمول کابل به برخی جاهای تاریخی افغانستان هم انتقال شده و به نمایش گذاشته می‌شود:

"ترافی جام جهانی کریکت سال ۲۰۲۳ امروز صبح به افغانستان آورده شد و با یک پروتوکول به سطح بالای دولتی تا کریکت بورد افغانستان همراهی شد، پس از یک سلسله مراسم رسمی قرار است به برخی از جاهای تاریخی افغانستان برده شود، در میان این مناطق تاریخی، برخی از مکان‌های تاریخی کابل شامل است و به یکی از ولایت‌های دیگر هم این ترافی برده شده و به نمایش گذاشته می‌شود."

آقای سادات در مورد نام ولایت دیگر به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد.

ساختمان مرکزی کریکت بورد افغانستان در کابل
ساختمان مرکزی کریکت بورد افغانستان در کابل

افغانستان عضو دایمی شورای جهانی کریکت است و تیم‌ افغانستان در بازی‌های جام جهانی شرکت می‌کند.

قرار است که رقابت‌های پنجاه آوره جام جهانی کریکت به تاریخ پنجم اکتوبر در هند آغاز شده و افغانستان نخستین بازی‌اش را به تاریخ هفتم اکتوبر با بنگله‌دیش انجام دهد.

اما آوردن این جام به افغانستان چرا مهم است؟

ابراهیم مومند آگاه مسایل کریکت می‌گوید که شورای جهانی کریکت این کار را بر اساس اعتمادی انجام می‌دهد که بر کریکت بورد افغانستان دارد.

به‌گفته او، آوردن این جام به افغانستان یک پیام ویژه را به جهان می‌دهد:

"به باور من آوردن این جام به این معناست که به تمام ولایت‌های افغانستان انتقال داده شود و بخاطر این جام حمایت علاقه‌مندان از بازیکنان تیم کریکت و سپورت زنده شود، در کنار آن یک مسئولیت را به دوش کریکت بورد افغانستان می‌گذارد که دیگر کشورهای دنیا چه می‌کنند و افغانستان باید چه کند، تیم افغانستان باید برای بدست آوردن به گونه واقعی این جام کمر ببندد."

در این حال شماری از افغان‌ها آوردن این جام را به داخل کشور یک گام نیک می‌دانند، اما از کرکت بورد افغانستان می‌خواهند که برای بازی‌های جهانی پیشرو یک تیم برتر را تعیین کند.

خالد و رفیق باشنده‌گان ولایت‌های کابل و بلخ در این مورد به رادیو آزادی می‌گویند:

"آوردن جام جهانی به افغانستان یک خبر خوب است و صبح ما با یک خبر خوب آغاز شد، توقع داریم که یک روز میزبانی تیم‌های جهانی را کنیم و از کریکت بورد می‌خواهیم که برای جام جهانی یک تیم برتر را اعلام کند."

"مردم واقعاً به این زیاد خوشحال هستند و این برای همه جای خوشی است، من به صفت یک افغان از تیم خود حمایت می‌کنم و در ضمن از کریکت بورد می‌خواهم که در قسمت انتخاب بازیکنان به گونه درست غور کند."

اعضای تیم ملی کریکت افغانستان
اعضای تیم ملی کریکت افغانستان

این افغان‌ها درحالی از کریکت بورد افغانستان خواهان تعیین یک تیم برتر هستند که تیم ملی کریکت در رقابت‌های جام آسیایی گذشته با شکست‌های پیهم خود واکنش‌های مختلف افغان‌ها را برانگیخت.

شورای بین‌المللی کرکت همه ساله سفر جام جهانی را به مناطق تاریخی جهان و کشورهای که عضویت آنرا دارد آغاز می‌کند.

این بار سوم است که این جام به افغانستان آورده می‌شود.

بار نخست در سال ۲۰۱۵ میلادی این جام برای یک روز به افغانستان آورده شد. بار دوم در سال ۲۰۱۹ میلادی جام رقابت‌های جهانی کریکت به پایتخت افغانستان کابل و ولایت‌های بامیان، هرات و کندهار برده شد که علاقه‌مندان برای سه روز از آن دیدن کردند.

XS
SM
MD
LG