لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۴۶

افغانستان

بانو تمنا زریاب پریانی که در جرمنی دست به اعتصاب غذایی زده بود به شفاخانه منتقل شد

تمنا زریاب پریانی پس از چندین روز اعتصاب غذایی در جرمنی به شفاخانه منتقل گردید ( تصویر از ویدیوی زرمینه پریانی خواهر تمنا که به رادیو آزادی فرستاده است)
تمنا زریاب پریانی پس از چندین روز اعتصاب غذایی در جرمنی به شفاخانه منتقل گردید ( تصویر از ویدیوی زرمینه پریانی خواهر تمنا که به رادیو آزادی فرستاده است)

تمنا زریاب پریانی از معترضان زن افغان پس از اعتصاب غذایی در جرمنی در شفاخانه بستری شد.

در ویدیو هایی که زرمینه پریانی، خواهر او ناوقت روز شنبه به رادیو آزادی فرستاد، خانم پریانی در بستر شفاخانه دیده می شود.

او کمتر از ده روز پیش در شهر کلنِ جرمنی بخاطر آنچه نقض حقوق اساسی دختران و زنان در افغانستان خواند، دست به اعتصاب غذایی زد.

خانم پریانی در گفتگو با رادیو آزادی گفته بود، تا زمانی که جامعه جهانی به گفته اش «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان را به رسمیت نشناسد، از اعتصاب دست نخواهد کشید.

به دنبال اعتصاب غذایی خانم پریانی، شماری از فعالان دیگر زن افغان هم در حمایت از او به اعتصاب پرداختند.

هرچند طالبان ادعا «آپارتاید جنیستی» در افغانستان را رد می کنند، برخی از سازمان های مدافع حقوق بشر بستن در های مکاتب و پوهنتون ها به روی دختران و ممنوعیت کار شمار زیادی زنان در اداره های دولتی و غیردولتی از سوی طالبان را نقض حقوق زنان و دختران افغان خوانده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

چهار عضو جبهه مقاومت ملی افغانستان از زندان ایران آزاد شدند

برخی ازاعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان که عمدتا در شمال این کشور فعالیت می کنند
برخی ازاعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان که عمدتا در شمال این کشور فعالیت می کنند

جبهه مخالف حکومت طالبان موسوم به« جبهه مقاومت ملی» از رهایی چهار عضو خود از توقیفگاه در ایران خبر می دهد.

این چهار تن به تاریخ ۱۷ حمل امسال به اتهام عضویت در گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش، در شهر کرج توسط پولیس ایران، دستگیر شده بودند.

این جبهه در اعلامیه که دیروز چهارشنبه( ۲۴ اپریل) منتشر کرده، نوشته که این سو ٔ تفاهم بود و از رهایی اعضای این جبهه ابراز خرسندی کرده است.

در اعلامیه آمده که در پی تحقیقات دقیق و همه جانبه‌ی نهادهای مربوطه ایران، سوء‌تفاهم پیش آمده در مورد هویت چهار عضو این جبهه رفع گردید.

سازمان ملل خواهان سرمایه گذاری بهتر در زمینه مبارزه با ملاریا در افغانستان است

تصویر آرشیف: داخل یکی از شفاخانه ها در کابل
تصویر آرشیف: داخل یکی از شفاخانه ها در کابل

امروز پنجشنبه ۲۵ ماه اپریل مصادف است، با روز جهانی مبارزه با بیماری ملاریا .

سازمان صحی جهان ( دبلیو ایچ او ) امروز پنجشنبه در حساب ایکس یا تویتر سابق خود نوشته که روز جهانی ملاریا فرصتی برای تاکید بر نیاز به سرمایه گذاری مستمر و تعهد سیاسی پایدار برای پیشگیری و کنترول این بیماری است.

اما این سازمان جهانی می گوید که در سال های اخیر، پیشرفت در کاهش ملاریا متوقف شده است.

پیش از این، در گزارش اداره انکشافی سازمان ملل متحد آمده بود که 27 در صد مردم افغانستان در مناطقی زندگی می کنند که خطر ابتلا به بیماری ملاریا در آنجا ها بالاست.

یو ان دی پی در این گزارش می افزاید که با توجه به این وضعیت بیماری ملاریا هنوز به عنوان یک مشکل صحی عامه در افغانستان مطرح است.

این بیماری از اثر گزیدن پشه ای ملاریا نزد افراد به وجود می آید که شیوع آن بیشتر در فصل تابستان و در مناطق گرم سیر است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل وضعیت حقوق بشری افغانستان را مورد بررسی قرار میدهد

تالار برگزاری جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنیو
تالار برگزاری جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنیو

گروه کاری بازنگری دوره ای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای چهارمین بار در نشستی در ژنیو، سوابق حقوق بشر افغانستان را بررسی می کند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد این مطلب را دیروز چهارشنبه (۲۴ اپریل ) در حساب ایکس توتر سابق خود بیان کرد.

در این پست آمده که افغانستان یکی از ۱۴ کشوری است که توسط گروه کاری یا ( UPR ) این شورا در جلساتی که از روز دوشنبه آغاز و تا ۱۰ می دوام می کند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سه نشست بازنگری این گروه کاری از افغانستان در می سال ۲۰۰۹، جنوری سال ۲۰۱۴ و جنوری سال ۲۰۱۹ برگزار شده بود.

گروه کاری این شورا متشکل از ۴۷ کشور عضو است. با این حال، هر یک از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل می‌توانند که در بررسی یک کشور شرکت کنند.

نصیر احمد اندیشه سفیر افغانستان در شورای حقوق بشر ریاست نشست در باره افغانستان را به عهده دارد.

کمیسیون طالبان برای دعوت از شخصیت ها: تاکنون ۸۳۹ تن به افغانستان برگشته اند

چهره های شناخته شده یی که به افغانستان برمیگردند در میدان هوایی کابل مورد استفبال طالبان قرار میگیرند
چهره های شناخته شده یی که به افغانستان برمیگردند در میدان هوایی کابل مورد استفبال طالبان قرار میگیرند

کمیسیون ارتباط حکومت طالبان با شخصیت های افغان می گوید، از آغاز کار این کمیسیون، ۸۳۹ تن از شخصیت ها به افغانستان باز گشته اند و اکنون با خانواده های شان به آرامی بسر می برند.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان گزارش داده که این کمیسیون، به روز چهارشنبه(۲۴ اپریل) در یک اعلامیه، بار دیگر از افغان های که در کشور های خارجی به ویژه در همسایه های افغانستان زنده گی می کنند و در حکومت پیشین در اداره های نظامی و ملکی کار می کردند، خواست تا با خاطر راحت به کشور شان باز گردند زیرا به گفته اش هیچ خطری متوجه آنها نیست.

کمیسیون ارتباط حکومت طالبان با شخصیت های افغان هنگامی آمار تازه از بازگشت چهره ها و شخصیت ها به افغانستان را شریک کرده که شماری از مقام ها و کارمندان حکومت و نظامیان پیشین که اکنون در ایران و پاکستان مستقر اند، به رادیو آزادی ابراز نگرانی کرده اند که اگر به افغانستان باز گردند، با خطر روبرو می شوند و زنده گی شان مصئون نخواهد بود.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، از اگست سال ۲۰۲۱ به بعد بیش از ۶۰۰ هزار تن از افغانستان تنها به پاکستان پناه برده اند و نمی خواهند که بنابر نگرانی امنیتی، دو باره به افغانستان باز گردند.

ملا عبدالغنی برادر درکابل با معاون صدراعظم قزاقستان دیدار کرد

ملا عبدالغنی برادر در دیدار با معاون صدراعظم قراقستان که به کابل سفر کرده است
ملا عبدالغنی برادر در دیدار با معاون صدراعظم قراقستان که به کابل سفر کرده است

سریک ژومانگارین معاون صدراعظم قزاقستان و ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان در مورد احداث شبکه راه آهن گفتگو کرده اند.

دفتر ملا برادر به روز چهارشنبه(۲۴ اپریل) در شبکه ایکس، تویتر سابق گفت که آقای ژومانگارین چهارشنبه وارد کابل شد و در دیدار با مقام های طالبان گفت که قزاقستان آماده است تا در بخش های صنعت، تحصیلات عالی، معارف، صحت، بانکداری و حکومت داری به سیستم الکترونیکی همکاری کند.

در ادامه گفته شده که در دیدار دیروز روی مسایل مختلف سیاسی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و احداث شبکه راه آهن از قزاقستان به پاکستان از طریق ترکمنستان و افغانستان بحث و گفتگو شد.

قزاقستان حکومت طالبان را به رسمیت نمی شناسد اما با آنها تعامل برقرار کرده است.

در همین سلسله قرار است نمایشگاه مشترک افغانستان و قزاقستان در کابل به روز پنجشنبه(۲۵ اپریل) گشایش یابد.

به گفتۀ وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان، در این نمایشگاه که برای دو روز ادامه خواهد یافت، محصولات و تولیدات افغانستان و قزاقستان به نمایش گذاشته می شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان خواهان آزادی سه خبرنگار شد که در خوست بازداشت شده اند

تصویر از صفحه مرکز خبرنگاران افغانستان
تصویر از صفحه مرکز خبرنگاران افغانستان

مرکز خبرنگاران افغان خواهان آزادی فوری سه خبرنگاری شد که در ولایت خوست دستگیر شده اند.

اسماعیل سعادت خبرنگار رادیو ناز، وحیدالله معصوم خبرنگار رادیو اقراء و احسان الله تسل خبرنگار رادیو صدای مردم حوالی ساعت ده روز دوشنبه از سوی ریاست امر بالمعروف و نهی از منکر این ولایت احضار شده و بعد توقیف شدند.

در گزارشی که مرکز خبرنگاران افغان در ویبسایت خود به نشر رسانده آمده است که این سه خبرنگار به اتهام نشر موسیقی و بر قرار کردن ارتباط تلفونی با شنونده گان زن دستگیر شده اند.

امیرخان متقی با یک هیئت مالیزیایی در کابل دیدار کرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

یک هیئت حکومت مالیزیا امروز در کابل با امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان ملاقات کرد.

در این ملاقات هیئت مالیزیا تعهد نمود که کولالامپور به دیپلوماتهای افغان کورسهای تعلیمی فراهم می کند.

داتو شازلینا یک عضو هیئت مالیزیا گفت کشورش متعهد است که به دیپلوماتهای افغان کورسهای کوتاه مدت مهیا بسازد و همچنان در فراهم ساختن کورسهای مسلکی در بخش های تکنالوژی معلوماتی و محاسبه و رشد برای مامورین افغان و تنظیم برنامه های مسلکی باآنها همکاری خواهد کرد.

هیئت بلند رتبه مالیزیا به شمول مقامات وزارت های خارجه ، داخله و دفاع و همچنان مشاورین صدر اعظم این کشور اند که به هدف دیدار با مقامات طالبان به کابل سفر کرده اند.

در جریان کمتر از ده روز بیشتر از ۷ هزار مهاجر افغان از پاکستان اخراج شده اند

روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان
روند اخراج مهاجرین افغان از پاکستان

با وصف تقاضای یک تعداد ادارات بین المللی حقوق بشر از پاکستان که پناهجویان افغان را با زور از خاک خود خارج نکند، روند اخراج همچنان ادامه دارد.

نظر به احصایه های که دیروز ۲۳ اپریل به نشر رسیده از ۱۳ تا ۲۲ ماه اپریل هفت هزار و چهل و یک افغان از پاکستان به افغانستان برگشته اند.

حکومت پاکستان در ماه نومبر سال گذشته مرحله اول اخراج افغانها را از این کشور آغاز کرد که تا حال تقریبا ۵۴۳ هزار افغان را از خاک خود بیرون کرده است.

سه طفل در نتیجه انفجار یک سرگلوله در کندهار، جان باختند

ولایت کندهار در نقشه افغانستان
ولایت کندهار در نقشه افغانستان

مقامات محلی در کندهار می گویند که در نتیجه انفجار یک سرگلوله سابقه در ولسوالی معروف این ولایت سه طفل کشته شده اند.

ریاست مبارزه با حوادث در کندهار دیروز طی اعلامیه گفت که این حادثه در ناحیه هفتم ولسوالی معروف زمانی رخداد که یک مرمی سابقه در کوه ، جای که پنج کودک بازی می کردند، انفجار کرد.

نظر به اعلامیه دو طفل دیگر در این حادثه زخمی شدند.

وزارت رسیده گی به حوادث حکومت طالبان روز ۱۵ ماه حمل گفته بود که در سه ماه گذشته در نتیجه انفجار مهمات منفجر ناشده ۳۷ نفر کشته و ۷۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

یک محکمه در امریکا درخواست برای به چالش کشیدن تحریم مقامات سابق حکومت افغانستان را رد کرد: گلوبل سنکشنز

میر رحمان رحمانی رئیس پیشین مجلس نماینده گان افغانستان
میر رحمان رحمانی رئیس پیشین مجلس نماینده گان افغانستان

یک وبسایت حقوقی بریتانیایی خبر داده است که محکمه ای ناحیه کلمبیا در ایالات متحده درخواست برای به چالش کشیدن اعلام قبلی دو نهاد حکومت ایالات متحده در مورد میر رحمان رحمانی رئیس سابق ولسی جرگه جمهوری مخلوع افغانستان، پسرش و نیز نهادهای مربوط به آنان را رد کرده است.

وبسایت گلوبل سنکشنز روز سه شنبه، ۲۳ اپریل، در این مورد یک سند قضایی مورخ ۱۹ اپریل را نیز ضمیمه کرده است. این وبسایت تحریم های جهانی به شمول تحریم هایی را که ایالات متحده وضع می کند، پوشش می دهد.

اما از سند قضایی ضمیمه شده بر می آید که این قضیه به پایان نرسیده است و روند قضایی ادامه خواهد یافت.

پیش از این، وزارت خزانه داری ایالات متحده در بیانیه ای در یازدهم دسامبر سال ۲۰۲۳ بر میر رحمان رحمانی، پسرش اجمل رحمانی و نیز ۴۴ نهاد مرتبط به آنان به دلیل آنچه دخالت در فساد فراملی خوانده بود، تحریم وضع کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز در عین تاریخ در بخشی از بیانیه مفصلش درباره ترویج حسابدهی و مقابله با فساد در جهان رحمانی ها را به "دزدی میلیون ها دالر از قراردادهای مواد سوخت که از سوی حکومت ایالات متحده تمویل می شد،" متهم کرد

اما در آن زمان، میر رحمان رحمانی در اعلامیه مشترک در صفحه فیس بوک خود نوشت که اتهامات امریکا علیه خود و پسرش را "کاملا رد می کنند."

فساد اداری از معضلات بزرگ در جمهوری مخلوع افغانستان خوانده می شد.

تصحیح: در این خبر برخی معلومات تازه که در خبر قبلی تذکر نیافته بود، گنجانده شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG